Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկը պաշտոնապես սկսել է աշխատել
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինը պաշտոնապես հայտարարել է Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի (ԵՆԱԲ) աշխատանքների մեկնարկի մասին: Այս մասին գրում է rosbalt.ru կայքը:
«Բանկն այսօրվանից սկսել է աշխատել: Դրա ստեղծումը հնարավորություն կտա  կատարելագործել ենթակառուցվածքների շինարարությունը Ասիայում, տարածաշրջանում կնպաստի տնտեսական ինտեգրացիային»,- բացման արարողության ժամանակ ասել է նա:
Սի Ծինփինի խոսքով, Չինաստանը 50 միլիոն դոլար է հատկացրել հատուկ ֆոնդի ստեղծմանը՝  ասիական թույլ զարգացած երկրներում նախագծերի իրականացման համար: Նա նաև հույս է հայտնել, որ մասնակից երկրները կակտիվացնեն իրենց ներդրումները նոր տնտեսական կառույցում:
The Financial Times գրել է, որ բանկը համարվում է Համաշխարհային բանկի պոտենցիալ մրցակից:
Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի ստեղծման գաղափարը պատկանում է Չինաստանին: Վրջինս ստացել է ձայների 26,06 տոկոսը, Հնդկաստանը՝ 7,5 տոկոսը, Ռուսաստանը՝ 5,92 տոկոսը: Կառույցին անդամակցում է  57 պետություն, այդ թվում Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Ֆրանսիան և Իտալիան, որոնց մուտքն այդ կառույց առաջացրել է Վաշինգտոնի բացասական արձագանքը:
Ռիա նովոստին գրում է, որ բանկի բացման արարողությունը կայացել է Պեկինում: Միաժամանակ 57 պետության պատվիրակությունների ղեկավարները  սեղմել են կոճակները՝  տալով բանկի աշխատանքի մեկնարկը:

Председатель Китайской народной республики (КНР) Си Цзиньпин официально объявил о начале работы Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (AIIB, АБИИ). Информацию передает «Росбалт».
«АБИИ сегодня начал свою работу. Его создание даст возможность совершенствовать строительство инфраструктуры в Азии, будет способствовать экономической интеграции в регионе», – сказал он на церемонии открытия.
По словам Си Цзиньпина, Китай выделяет $50 млн на создание специального фонда инвестирования проектов в слаборазвитых азиатских странах.
Китайский лидер выразил надежду, что страны-участницы будут наращивать свои вклады в новую финансовую структуру.
Как передает РБК, мероприятия по случаю открытия банка продолжатся до понедельника. На заседании выступит премьер КНР Ли Кэцян.
Пост главы банка занял экс-замминистра финансов Китая Цзинь Лицюнь, председателем правления стал китайский министр финансов Лоу Цзивэй, сообщает «Синьхуа».
Как писала The Financial Times, банк считается потенциальным соперником находящегося в Вашингтоне Всемирного банка.
AIIB был создан по инициативе Китая. КНР получила в нем 26,06% голосов, Индия – 7,5%. У России 5,92% голосов. Всего в списке организаторов банка 57 государств. В том числе – Великобритания, Германия, Франция и Италия, вступление которых в структуру, организованную КНР, вызвало негативную реакцию Вашингтона.