Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկը պաշտոնապես սկսել է աշխատել
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինը պաշտոնապես հայտարարել է Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի (ԵՆԱԲ) աշխատանքների մեկնարկի մասին: Այս մասին գրում է rosbalt.ru կայքը:
«Բանկն այսօրվանից սկսել է աշխատել: Դրա ստեղծումը հնարավորություն կտա  կատարելագործել ենթակառուցվածքների շինարարությունը Ասիայում, տարածաշրջանում կնպաստի տնտեսական ինտեգրացիային»,- բացման արարողության ժամանակ ասել է նա:
Սի Ծինփինի խոսքով, Չինաստանը 50 միլիոն դոլար է հատկացրել հատուկ ֆոնդի ստեղծմանը՝  ասիական թույլ զարգացած երկրներում նախագծերի իրականացման համար: Նա նաև հույս է հայտնել, որ մասնակից երկրները կակտիվացնեն իրենց ներդրումները նոր տնտեսական կառույցում:
The Financial Times գրել է, որ բանկը համարվում է Համաշխարհային բանկի պոտենցիալ մրցակից:
Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի ստեղծման գաղափարը պատկանում է Չինաստանին: Վրջինս ստացել է ձայների 26,06 տոկոսը, Հնդկաստանը՝ 7,5 տոկոսը, Ռուսաստանը՝ 5,92 տոկոսը: Կառույցին անդամակցում է  57 պետություն, այդ թվում Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Ֆրանսիան և Իտալիան, որոնց մուտքն այդ կառույց առաջացրել է Վաշինգտոնի բացասական արձագանքը:
Ռիա նովոստին գրում է, որ բանկի բացման արարողությունը կայացել է Պեկինում: Միաժամանակ 57 պետության պատվիրակությունների ղեկավարները  սեղմել են կոճակները՝  տալով բանկի աշխատանքի մեկնարկը:

China-led Asian Infrastructure Investment Bank officially opened for business on Saturday in Beijing after a formal ceremony led by Chinese President Xi Jinping, according to The Assocaited Press.
Representatives from 57 member countries attended the opening ceremony, where China announced it would pledge $50 million to a special fund to prepare less developed countries for infrastructure projects.
The United States and Japan are not members of AIIB, saying it is a rival to already existing multilateral banks such as the World Bank, but Beijing says the AIIB
supplements existing institutions and will boost investments for infrastructure projects in Asia.
The bank, intended to finance railways, cargo ports and other trade links, is a key part of Beijing's "One Belt One Road" outreach to extend China's economic influence in the region.
Beijing has pledged to put up most of the bank's initial $50 billion in capital and says that total will rise to $100 billion.