Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնն այս տարվա ընթացքում հանդիսատեսին կներկայանա մի քանի նոր ներկայացումներով: Panorama.am-ի հետ զրույցում թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը տեղեկացրեց, որ արդեն մի քանի ներկայացումների վրա աշխատում են՝ Ղազարոս Աղայանի «Անահիտ», Հանս Քրիստիան Անդերսենի «Մատնաչափիկը», որն արվելու է ստվերային թատրոնի սկզբունքով (առանջին ստվերային ներկայացումը թատրոնում), Դոկտոր Սյուզի «Փիղ Հորթոնը», էստոնացի հեղինակ Խելո Ռամոյի «Օպերացիա համեղ պատառիկ», Հիսուս Քրիստոսի ծննդյան պատմությունը՝ «Բեթխեհեմի աստղի տակ»:
Ռ.Բաբայանը նաև ասաց, որ այս տարվա ընթացքում տարբեր երկրներում՝ Բուլղարիա, Գերմանիա, Ռուսաստան, հանդես գալու հրավերներ են ստացել. «Դեռ չենք ընտրել, կախված են պայմաններից: Հաճախակի տարբեր փառատոներին մեր մասնակցությունը պայմանավորված է նրանից, թե արդյո՞ք հրավիրող կողմն իր վրա է վերցնում բոլոր ծախսերը, թե ոչ»:
Նա նշեց, որ կմասնակցեն նաև Հայաստանում տեղի ունեցող փառատոներին: Ռ. Բաբայանը հիշեցրեց, որ 2015-ին թատրոնը մասնակցել է 9 միջազգային փառատոնի, ունեցել է 7 նոր ներկայացում:
«Ամենակարևորն այն է, որ ներկայացումները մեկը մյուսին չեն կրկնում: Ներկայացումները ինտերակտիվ են, գունեղ, մյուզիքլային: Երեխաներին, նաև մեծերին այսպիսի ներկայացումներ են գրավում: Ներկայացման հիմքում ընդհանրապես ինտերակտիվությունը պետք է դրված լինի: Չի կարելի թատրոնում հանդիսականին անտեսել: Թատրոնը կոնկրետ իր ժամանակի մեջ է: Եթե այսօրվա հանդիսականին արհամարհում ես, պարզ չէ, թե որ հանդիսականի համար ես աշխատում: Սա շատ կարևոր հանգամանք է»,- ասաց նա:
Ռ.Բաբայանի խոսքով, չի կարելի զբաղվել բեմից պրիմիտիվ, պարզունակ դաստիարակությամբ:
«Բոլոր ճիշտ և լավ գաղափարները պետք է մատուցվեն հեքիաթի, խաղի ձևով, օրգանական մտնեն երեխայի մեջ, ոչ թե մատը թափ տալով՝ ես քեզ կստիպեմ, որ դու մարդ դառնաս: Փորձը ցույց է տալիս, որ երեխաները ճիշտ են արձագանքում, երբ դա մատուցվում է արվեստի լեզվով: Նրանք և ներում են, և քննադատում, և հուզվում, և կարեկցում, անում են դա ինքնուրույն, կամավոր, բայց, իհարկե, թատրոնի, ռեժիսորի, դերասանի թեթև ուղղվածությամբ: Այդ տեսակ վերաբերմունքն, ընկալումն ինձ համար ավելի կարևոր է, քան պարզապես դիդակտիկ ներկայացումը, որ դանակը բռնել աջ ձեռքում, պատառաքաղը՝ ձախ ձեռքում, կամ հակառակը»,- ասաց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը:
Պատասխանելով հարցին, թե տարեցտարի թատրոնի հանդիսականն ավելանո՞ւմ, թե՞ պակասում է, Ռ.Բաբայանն ասաց, որ եթե Հայաստանի բնակչությունը պակասում է, սոցիալական վիճակը վատանում է, հանդիսականը չի կարող ավելանալ:
«Մի քիչ պակասել է, բայց տոկոսային հարաբերակցությամբ ավելացել են թատրոնի բարեգործական ներկայացումները: Շատ ներկայացումներ խաղում ենք անվճար, մեկնում ենք սահմանամերձ գոտիներ, տարբեր սոցիալական խմբերի համար խաղում ենք անվճար կամ տրամադրում ենք մուտքի տոմս՝ անվճար: Բոլոր դեպքերում թատրոնի առջև չի կարող դրվել մի խնդիր՝ փող վաստակել: Հանուն ինչի՞ ես փող վաստակում: Այն կոմերցիոն կառույց չէ, որի վաստակած գումարով կարող ես լցնել պետական բյուջեն: Հակառակ՝ դու ինչ-որ մաս էլ ստանում ես պետական բյուջեից: Դու ունես ավելի կարևոր գերխնդիր»,- ասաց Ռ. Բաբայանը:

Рубен Бабаян: Перед театром не может стоять только одна задача – зарабатывать деньги
Ереванский государственный театр кукол им. Ованеса Туманяна в течение 2016 года представит зрителю ряд новых спектаклей. Об этом сообщил в интервью Panorama.am художественный руководитель театра Рубен Бабаян.
В частности зрители смогут посмотреть следующие спектакли: «Анаит» по мотивам сказки Газароса Агаяна, теневой спектакль «Дюймовочка» по мотивам сказки Ганса Христиана Андерсена, «Слон Хортон» по мотивам книги Доктора Сьюза, постановку о рождении Иисуса Христа и др..
Как рассказал Рубен Бабаян, в этом году театр получил приглашения выступить в различных странах – Болгарии, Германии, России. «Мы пока не выбрали, все зависит от условий. Часто наше участие в различных фестивалях обусловлено тем, берет ли на себя все расходы приглашающая сторона», – сказал он.
При этом художественный руководитель театра сообщил, что они примут участие в проходящих в Армении фестивалях. Р.Бабаян напомнил, что в 2015 году Ереванский государственный театр кукол им. Ованеса Туманяна участвовал в 9 международных фестивалях, представил 7 новых спектаклей.
«Самое важное заключается в том, что спектакли не повторяют друг друга. Они интерактивны, красочны, в стиле мюзикла. Детей, а также взрослых привлекают именно такие постановки. Вообще, в основе спектакля должен лежать интерактивизм. Нельзя в театре игнорировать зрителя», – отметил собеседник Panorama.am, добавив, что нельзя со сцены заниматься примитивным воспитанием.
«Все хорошие и правильные идеи должны преподноситься посредством сказки, игры, восприниматься детьми органически, а не принудительно», – указал Рубен Бабаян, добавив: как показывает практика, дети правильно реагируют тогда, когда это преподносится на языке искусства.
«Они и прощают, и критикуют, и переживают, и сочувствуют. Делают это самостоятельно, добровольно, но, конечно, с легкой подачи театра, режиссера, артиста. Подобное отношение, восприятие для меня важнее, чем просто дидактическое представление», – пояснил худрук Ереванского государственного театра кукол им. Ованеса Туманяна.
При этом Рубен Бабаян отметил, что в процентном соотношении увеличились благотворительные спектакли театра: «Многие представления мы играем бесплатно, бываем в приграничных населенных пунктах».
«В любом случае, перед театром не может стоять только одна задача – зарабатывать деньги. Для чего? Это не коммерческая организация, доходы которой могут быть направлены в госбюджет. Наоборот, театр получает определенные средства из госбюджета. Перед театром стоит более важная задача», – подчеркнул Р.Бабаян.