Չեխիայի և Սլովակիայի «խաղաղ ապահարզանը» կարող է օրինակ ծառայել Ադրբեջանի համար. Շարմազանով
Հայաստան-Չեխիա միջխորհրդարանական երկկողմ հարաբերությունները դինամիկ և ակտիվ զարգանում են: Այս մասին նշվել է Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկի հետ հանդիպման ժամանակ:
ԱԺ փոխնախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ կողմերը դրական են գնահատել երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի և հանձնաժողովների միջև սերտ համագործակցության մակարդակը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային զարգացումներին: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Թուրքիան չի կատարում միջազգայնորեն ստանձնած իր պարտավորությունները, ինչը նրա խոսքով՝ կարող է լուրջ սպառնալիքներ ստեղծել տարածաշրջանի համար:
Խոսելով ԼՂ հակամարտության մասին` ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ հիմնախնդիրը պետք է հանգուցալուծվի բացառապես քաղաքական ճանապարհով:
«Ադրբեջանի կողմից ռազմական հռետորաբանության կիրառումը, ինչպես նաև հակամարտության ռազմական ճանապարհով լուծման ցանկացած փորձ դատապարտելի են: Կարծում եմ՝ Չեխիայի և Սլովակիայի 1993 թվականի «խաղաղ ապահարզանը» կարող է օրինակ ծառայել Ադրբեջանի համար»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահն իր հերթին նշել է, որ Չեխիան սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը` ուղղված ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
ԱԺ փոխնախագահն արձանագրել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է շարունակելու քաղաքական երկխոսությունը Եվրամիության հետ:

Вице-спикер НС Армении: «Мирный развод» Чехии и Словакии должен послужить примером для Азербайджана
Межпарламентские отношения между Арменией и Чехией динамично и активно развиваются. Об этом заявил вице-спикер Национального Собрания РА, руководитель группы дружбы Армения-Чехия Эдуард Шармазанов в ходе встречи с председателем палаты депутатов чешского парламента Яном Хамачеком.
Как сообщает пресс-служба аппарата вице-спикера парламента Армении, стороны позитивно оценили уровень сотрудничества между действующими в парламентах двух стран группами дружбы и комиссиями.
В ходе встречи собеседники затронули и региональные процессы. Эдуард Шармазанов отметил, что Турция не выполняет свои международные обязательства, что может, по его словам, создать серьезные угрозы для региона.
Коснувшись карабахского конфликта, вице-спикер парламента Армении подчеркнул, что конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем.
«Использование Азербайджаном милитаристской риторики, а также любая попытка решения конфликта военным путем достойны осуждения. Считаю, что состоявшийся в 1993 году „мирный развод” Чехии и Словакии должен послужить примером, в первую очередь, для Азербайджана», – подчеркнул Эдуард Шармазанов.
Председатель палаты депутатов парламента Чехии в свою очередь отметил, что Чехия поддерживает усилия сопредседателей МГ ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование карабахского конфликта.