Ամեն ինչ մեզանից կախված չէ. Բաբայանը` ԵԽԽՎ-ում հակահայկական բանաձևերի քվեարկության մասին
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում շրջանառության մեջ դրված երկու հակահայկական բանաձևերը աննախադեպ են իրենց ձևակերպումներով: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ պատգամավոր, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Վահան Բաբայանը:
«Այդ բանաձևերում տեղ գտած տերմինաբանությունը հակասում է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման մոտեցումներին և ընդհանրապես, խեղաթյուրում են միջազգային հանրության տեսակետները հիմնախնդրի վերաբերյալ», -հավելեց Բաբայանը` ընդգծելով, որ այդ բանաձևերը և քաղաքական, և իրավական առումով ոչ լիարժեք են:
Նա նկատեց, որ ԵԽԽՎ կանոնադրության խախտմամբ է զեկույցները կազմվել, քանի որ զեկույցներում մատնանշված ոչ բոլոր կողմերին են այցելել զեկույցի հեղինակները:
«Գիտեք, որ այդ զեկույցներից մեկի հեղինակ Ռոբերտ Ուոլթերի կինը Ադրբեջանի քաղաքացի է, այդ երկրում ունի բավական լուրջ կապեր, բացի այդ, Ուոլթերը ստացել է Թուրքիայի քաղաքացիություն: Նա չի այցելել տարածաշրջան ու գրել է, թե Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվել են ադրբեջանցիներ, բայց մեկ բառ անգամ նշված չէ, թե ինչքան հայեր են տեղահանվել Լեռնային Ղարաբաղից ու հարակից տարածքներից: Իսկ խոսքը 480 հազար հայի մասին է», -հավելեց պատվիրակության անդամը:
Հարցին, թե ինչ է պատրաստվում անել պատվիրակությունը ԵԽԽՎ-ում և ինչ ակնկալիքներ ունի սպասվող նստաշրջանից, Բաբայանը պատասխանեց, որ փակագծեր չի ցանկանում բացել:
«Վստահ եղեք որ և պատվիրակությունը, և ՀՀ Ազգային ժողովը, արտաքին քաղաքականությամբ զբաղվող շատ պաշտոնյաներ հնարավոր ջանքերը գործադրել են, որպեսզի մենք գրանցենք հաջողություն: Բայց ամեն ինչ մեզանից կախված չէ», -հավելեց պատգամավորը:
Նշենք, որ հունվարի 26-ին ԵԽԽՎ-ում քվեարկության է դրվելու «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» և «Ադրբեջանի սահմանային բնակչությունը միտումնավոր զրկված է ջրից» վերտառությամբ հակահայկական զեկույցները։

Член делегации Армении: Антиармянские доклады составлены с нарушениями Устава ПАСЕ
Два антиармянских доклада, внесенные в обращение в Парламентской Ассамблее Совета Европы (ПАСЕ), беспрецедентны с точки зрения содержащихся в них формулировок. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции депутат Национального Собрания РА от оппозиционной фракции «Процветающая Армения», член армянской делегации в ПАСЕ Ваан Бабаян.
Отметим, 26 января в ПАСЕ пройдут голосования касательно двух проектов резолюций – по подготовленному депутатом от Великобритании Робертом Уолтером скандальному докладу с вызвавшим серьезный резонанс названием – «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана» – и докладу парламентария из Боснии и Герцеговины Милицы Маркович по Сарсангскому водохранилищу.
«В данных докладах используемая терминология противоречит подходам Армении и Нагорно-Карабахской Республики по урегулированию карабахской проблемы и в целом искажает позицию мирового сообщества по данному вопросу», – подчеркнул В. Бабаян.
Он также добавил, что данные антиармянские доклады неполноценны как в политическом плане, так и в правовом.
В. Бабаян отметил, что доклады составлены с нарушениями Устава ПАСЕ, поскольку их авторы посетили территории не всех указанных в документах сторон.
«Вам известно, что супруга одного из авторов данных докладов – Роберта Уолтера – является гражданкой Азербайджана? Она имеет в этой стране довольно серьезные связи, кроме того, Уолтер получил гражданство Турции. Он не посетил регион и написал о том, что из Нагорного Карабаха были депортированы азербайджанцы, но ни слова не говорится о том, сколько армян было изгнано из Нагорного Карабаха и со смежных территорий. А ведь речь идет о 480 тысячах армян», – отметил парламентарий.
На вопрос, что собирается предпринять армянская делегация в ПАСЕ и что ее члены ожидают от зимней сессии данной организации, В. Бабаян ответил, что не желает раскрывать скобок.
«Будьте уверены, что как делегация, так и НС Армении, а также многие должностные лица, занимающиеся внешней политикой, приложили все возможные усилия, чтобы мы добились успеха. Однако от нас зависит не все», – подчеркнул парламентарий.