Ընտրական գործընթացներին վերաբերող բոլոր առաջարկներն ու գաղափարները կքննարկվեն. ՀՀԿ-ական
Ընտրական նոր օրենսգրքի փոփոխված նախագիծը, որը կառավարությունը, հավանաբար, փետրվարի սկզբին կներկայացնի Ազգային ժողովին, կանցնի քննարկումների մեծ ու ընդգրկուն փուլ: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ԱԺ Պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը:
«Կկազմակերպվեն աշխատանքային քննարկումներ, լսումներ, և ես խոսել եմ ԱԺ նախագահի հետ, մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ և ընդդիմադիր գործընկերների, և բոլոր շահագրգիռ մարմինների կողմից դա լսելի դառնա», -փոխանցեց ԱԺ պատգամավորը:
Նրա խոսքով, դաշտում այսօր գոյություն ունեցող առաջարկները, թեմաները, որոնք կապված են ընտրական գործընթացների հետ, «քննարկման առարկա կդառնան»:
Անդրադառնալով Հայ Ազգային կոնգրես խմբակցության հայտարարությանը, որում այդ քաղաքական ուժը առաջադրել էր մի շարք խնդիրներ, որոնց լուծումը կարող է բարելավել Հայաստանում ընտրական գործընթացները, Սահակյանն ասաց, որ այս պահին չի կարող այդ առաջարկության բովանդակության մասին տեսակետ հայտնել և հավելեց. «Մի բան ուղղակի կարող եմ ասել` այն, ինչ ՀԱԿ-ն է ներկայացրել, շատ ավելի լայն է ու շատ ավելի մեծ լծակներ և հնարավորություններ է տալու հետագայում ընտրական գործընթացները կազմակերպելու համար»:
Հետաքրքվեցինք պարոն Սահակյանից, այսինքն, կարելի է եզրակացնել, որ նրանց համար ընդունելի՞ են ՀԱԿ-ի ներկայացրած խնդիրները, իշխանական մեծամասնության ներկայացուցիչը պատասխանեց. «Այս պահին ես բովանդակային հարցեր չեմ կարող քննարկել, իսկ եթե կլինեն կետեր, որոնք մեզ համար ընդունելի չեն լինի, անպայման բովանդակային պատճառաբանություն կտրվեն դրանց»:
Պատգամավորն ասաց, որ մինչև հունիսի 1-ը ժամանակ ունեն և մինչ այդ Ընտրական նոր օրենսգիրքը պետք է ընդունված լինի:
«Շտապելու որևէ խնդիր չունենք, կքննարկենք և կանցկացնենք», -հավելեց պատգամավորը:
Սահակյանի կարծիքով, Ընտրական նոր օրենսգրքի քննարկումների շուրջ քաղաքական ուժերի միջև կոնսենսուս կա:
«Անպայման, ես կարծում եմ, բոլոր քննարկվող գաղափարները տեղ կգտնեն ներկայացվող օրենսգրքի նախագծում», -հավելեց նա:

О.Саакян: Все касающиеся избирательных процессов в Армении идеи и предложения будут обсуждены
Дополненный проект нового Избирательного кодекса, который правительство Армении, вероятно, представит в Национальное Собрание РА в начале февраля, пройдет объемный этап обсуждений. Об этом сообщил Panorama.am председатель Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян.
«Будут организованы рабочие обсуждения, слушания. Я говорил с председателем НС РА: мы должны сделать все возможное, чтобы обеспечить вовлеченность и коллег из оппозиции, и всех заинтересованных сторон», – сказал он.
Как отметил Ованнес Саакян, все существующие сегодня предложения, темы, связанные с избирательными процессами, «должны стать предметом обсуждения».
Коснувшись заявления оппозиционной партии «Армянский национальный конгресс», в котором представлены ряд проблем, решение которых, по мнению данной политической силы, может улучшить избирательные процессы в Армении, О. Саакян отметил, что на данный момент не может ничего сказать относительно содержания предложения АНК.
«Могу сказать только одно: то, что представил АНК, в будущем даст более широкие возможности и рычаги для организации избирательных процессов», – добавил он.
Парламентарий добавил, что для принятия нового Избирательного кодекса есть время до 1 января. «Нет никаких причин для спешки, обсудим и примем», – заявил он.
При этом О.Саакян выразил мнение, что между политическими силами Армении существует консенсус по вопросу обсуждений вокруг нового Избирательного кодекса.
«Я считаю, что все обсуждаемые идеи будут отражены в проекте представляемого кодекса», – добавил он.