Ինֆորմացիան, թե Հայաստանում ուռուցքներից մահացությունն առաջին տեղում է` բացարձակ սուտ է. Նախարար
«Որոշակի ինֆորմացիա եղավ, որ Հայաստանում ուռուցքներից հիվանդացությունը և մահացությունը առաջին տեղում է, դա բացարձակ սուտ է»,-կառավարության նիստից հետո այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը:
Նրա խոսքերով՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից կան հրապարակված թվեր և նույնիսկ եվրոպական երկրները, որոնք 2004 թվականից հետո են դարձել ԵՄ անդամներ, նրանց ցուցանիշն ավելի բարձր է, քան Հայաստանինը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստան ներկրված հակաուռուցքային դեղորայքի մասին լուրերին, Ա.Մուրադյանը հաստատեց դրանք՝ նշելով, որ շատ արդյունավետ դեղորայք է ներկրվել հումանիտար ճանապարհով և արդեն իսկ բաշխվում է բոլոր ուռուցքաբանական հիվանդանոցներում:
«Շուրջ 1000 հատ վերաբաշխում ենք կատարել, կարծում եմ, որ այն իր նպատակին պետք է հասնի»,- ասաց Ա.Մուրադյանը:

“There were some reports that Armenia has the highest cancer mortality rate, but this is an absolute lie,” Armenian Health Minister Armen Muradyan told reporters today following the government session.
According to him, cancer death rates are higher in even some European countries that joined the EU since 2004.
Asked about rumors about cancer drugs imported into Armenia, the minister confirmed those rumors noting that very effective drugs have been imported as humanitarian aid and distributed to all oncological hospitals.