Արցախի նախագահ. Մեր պետության կյանքում չափազանց մեծ է դատական համակարգի դերը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Դատական համակարգի աշխատողի օրվա առթիվ:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, ուղերձում ասված է.
«Դատական համակարգի հարգելի աշխատակիցներ և վետերաններ, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի՝ Դատական համակարգի աշխատողի օրվա առթիվ:
Կայացած ու լիարժեք գործող դատական մարմինները քաղաքացիական հասարակության կարևոր ձեռքբերումներից են, որոնք կոչված են ապահովելու երկրում իրավունքի գերակայությունը, օրենքի առջև բոլորի հավասարությունը, պաշտպանելու պետության և քաղաքացիների շահերը, մարդու իրավունքներն ու ազատությունները: Եվ հատկապես մեր պետության կյանքում, որն արդեն 25 տարի ընթանում է ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման ու զարգացման ճանապարհով, չափազանց մեծ է դատական համակարգի` որպես իշխանության հիմնական ճյուղերից մեկի դերակատարությունը:
Ուզում եմ վստահ լինել, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը մեծագույն պատասխանատվության ու հայրենիքին նվիրվածության զգացումով է իրականացնում իր առաքելությունը և այսուհետ էլ կանի հնարավորն առաջադրված խնդիրները պատշաճ մակարդակով լուծելու համար: Ձեր ամենօրյա արհեստավարժ ու անաչառ աշխատանքի արդյունքում է նաև ձևավորվում մեր ժողովրդի վստահությունը արդարության պաշտպանության, նրա հաղթանակի և, ընդհանուր առմամբ, իշխանությունների գործունեության հանդեպ:
Մենք կշարունակենք ուշադրության կենտրոնում պահել ձեր աշխատանքային ու սոցիալական պայմանների բարելավման գործընթացը՝ ի նպաստ դատական համակարգի շարունակական կատարելագործման ու զարգացման:
Թանկագին բարեկամներ,
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու մեծագույն հաջողություններ ձեր կարևոր ու պատասխանատու աշխատանքում»:
Նույն աղբյուրի հաղորդմամբ, դատական համակարգի աշխատողի օրվա կապակցությամբ Նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել է կարգադրություն, համաձայն որի` բարեխիղճ ու արդյունավետ աշխատանքի համար համակարգի մի խումբ ներկայացուցիչներ պարգևատրվել են արժեքավոր նվերներով:

Президент НКР: Роль судебной системы в особенности важна в жизни нашего государства
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 20 января направил поздравительное послание в связи с Днем работника судебной системы. Текст послания приводит пресс-служба президента НКР:
«Уважаемые работники и ветераны судебной системы!
От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем работника судебной системы!
Одним из важных достижений гражданского общества являются состоявшиеся и полноценно действующие судебные органы, которые призваны обеспечить верховенство права в стране, равенство всех перед законом, защитить интересы государства и граждан, права и свободы человека. Роль судебной системы, как одной из основных ветвей власти, в особенности важна в жизни нашего государства, которое уже 25 лет идет по пути становления и развития демократических институтов.
Хочу быть уверенным, что каждый из вас выполняет свою миссию с большой ответственностью и чувством преданности родине и в дальнейшем будет делать все возможное для решения поставленных задач на должном уровне. В том числе благодаря вашей профессиональной и беспристрастной работе формируется доверие нашего народа к справедливости, ее защите и победе, и в целом к деятельности властей.
Мы продолжим держать в центре внимания процесс улучшения ваших рабочих и социальных условий во благо последовательного усовершенствования и развития судебной системы.
Вновь поздравляю всех вас и желаю мира, крепкого здоровья и больших успехов в вашей важной и ответственной работе!»
По случаю Дня работника судебной системы президент Бако Саакян подписал распоряжение, согласно которому за добросовестную и плодотворную работу группа представителей системы награждена ценными подарками.