Արցախի նախագահ. Մեր պետության կյանքում չափազանց մեծ է դատական համակարգի դերը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Դատական համակարգի աշխատողի օրվա առթիվ:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, ուղերձում ասված է.
«Դատական համակարգի հարգելի աշխատակիցներ և վետերաններ, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի՝ Դատական համակարգի աշխատողի օրվա առթիվ:
Կայացած ու լիարժեք գործող դատական մարմինները քաղաքացիական հասարակության կարևոր ձեռքբերումներից են, որոնք կոչված են ապահովելու երկրում իրավունքի գերակայությունը, օրենքի առջև բոլորի հավասարությունը, պաշտպանելու պետության և քաղաքացիների շահերը, մարդու իրավունքներն ու ազատությունները: Եվ հատկապես մեր պետության կյանքում, որն արդեն 25 տարի ընթանում է ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման ու զարգացման ճանապարհով, չափազանց մեծ է դատական համակարգի` որպես իշխանության հիմնական ճյուղերից մեկի դերակատարությունը:
Ուզում եմ վստահ լինել, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը մեծագույն պատասխանատվության ու հայրենիքին նվիրվածության զգացումով է իրականացնում իր առաքելությունը և այսուհետ էլ կանի հնարավորն առաջադրված խնդիրները պատշաճ մակարդակով լուծելու համար: Ձեր ամենօրյա արհեստավարժ ու անաչառ աշխատանքի արդյունքում է նաև ձևավորվում մեր ժողովրդի վստահությունը արդարության պաշտպանության, նրա հաղթանակի և, ընդհանուր առմամբ, իշխանությունների գործունեության հանդեպ:
Մենք կշարունակենք ուշադրության կենտրոնում պահել ձեր աշխատանքային ու սոցիալական պայմանների բարելավման գործընթացը՝ ի նպաստ դատական համակարգի շարունակական կատարելագործման ու զարգացման:
Թանկագին բարեկամներ,
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու մեծագույն հաջողություններ ձեր կարևոր ու պատասխանատու աշխատանքում»:
Նույն աղբյուրի հաղորդմամբ, դատական համակարգի աշխատողի օրվա կապակցությամբ Նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել է կարգադրություն, համաձայն որի` բարեխիղճ ու արդյունավետ աշխատանքի համար համակարգի մի խումբ ներկայացուցիչներ պարգևատրվել են արժեքավոր նվերներով:

Artsakh’s president: The role judicial system is especially great in the life of our state
On 20 January Artsakh (Nagorno Karabakh) Republic’s President Bako Sahakyan sent a congratulatory address in connection with the Day of the Judicial System Worker, the presidential press service said.
“Respected workers and veterans of the judicial system,
On behalf of the Artsakh Republic authorities and myself personally I congratulate you on your professional holiday - the Day of the Judicial System Worker.
An established and fully functioning judicial bodies are among the pivotal elements of the civil society that are meant to secure the supremacy of law in the country, equality before it, defend the interests of state and citizens, human rights and freedoms. The role of the judicial system as one of the main power branches is especially great in the life of our state that has embarked on the path of formation and development of democratic institutions for already 25 years.
I want to be confident that each of you fulfills his mission with great responsibility and devotion to the Motherland and will continue to do everything possible for proper solution of the set tasks. As a result of your daily professional and impartial work our people gain confidence towards the defense of justice, its victory and the functioning of state in general.
We will continue to keep in the spotlight the process of improving your working and social conditions in favor of consistent perfection and development of the judicial system.
I once again congratulate all of you and wish peace, robust health and great success in your significant and responsible work”.