«Ինձ համար որպես տրամաբանող մարդու, շատ տարօրինակ է, որ հարևանները ոչ մի ձայն չեն հանել: Այդ կրակոցները նրանք չէին կարող չլսել», -այսօր Պերմյակովի գործով դատական նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Ավետիսյանների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, փաստաբան Լուսինե Սահակյանը:
Տիկին Սահակյանը ենթադրում է, որ հարևաններ լռություն են պահպանում, քանի որ հետո, նրանք հասկացել են, որ եթե կրակոցների պահին ձայն հանեին, ապա փոքրիկ Սերյոժան կենդանի կմնար:
Իրավապաշտպան, Ավետիսյանների իրավահաջորդների մյուս ներկայացուցիչ Արթուր Սաքունցն ասաց, թե կմիջնորդեն, որ բոլոր հարևանները, ովքեր ապրում են Ավետիսյանների տան մոտ, հարցաքննվեն դատարանում:
«Մինչ այդ մենք արձանագրում ենք հարևանների ոչ տրամաբանված պահվածք, նրանք չէին կարող չլսել կրակոցների ձայները: Հրաևանները ակնհայտորեն վախեցած են, որը կարևոր նշանակություն ունի հանցագործությունը բացահայտելու տեսակետից, և նախաքննական մարմինը պետք է պատշաճ միջոցներ ձեռնարկեր` բացահայտելու այդ զսպող կամ սահմանափակող հանգամանքը բացահայտեր», -հավելեց Սաքունցը:
Նրա խսքով, տուժողների ներկայացուցիչները նախաքննական մարմնին միջնորդել են փորձարարություն կատարել` պարզելու, արդյոք հնարավոր է լսել ինքնաձիգի կրակոցի ձայնը համապատասխան հեռավորությունից, սակայն նախաքննական մարմինը չի բավարարել միջնորդությունը:

“As a logical person, I find it strange that neighbors did not hear any noise. They could not but hear the shots,” lawyer Lusine Sahakyan who is a representative of the Avetisyans’ legal successors told reporters after today’s court hearing of the Permaykov case.
Ms. Sahakyan said that the neighbors keep silent as they realized that if they had made a noise at the time when shots were fired, little Seryozha would have remained alive.
Another representative of Avetisyans’ legal successors, Arthur Sakunts, said they will file a petition so that all the neighbors who live near the house of the Avetisyans will be questioned in the court.
“We noticed the neighbors’ illogical behavior – they could not but hear the shots. The neighbors are obviously scared, which is important for solving the crime. The preliminary investigation body should have taken proper actions in order to determine this curbing or restricting circumstance,” Sakunts noted.
According to him, the victims’ representatives asked the preliminary investigation body to conduct a test to establish if the sound of the weapon’s shot could be heard from that distance, but their petition was not granted.