Ճապոնիան չեղարկել է Իրանի դեմ պատժամիջոցները
Ճապոնիայի կողմից Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները չեղարկված են: Այս մասին «Ինտերֆաքս» գործակալության փոխանցմամբ, հայտարարել է Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Էսխիդե Սուգան:
Ինչպես նշվում է, չեղարկման մասին որոշումը հաստատել է նաև Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆումիո Կիսիդան:
Հաղորդվում է, որ պատժամիջոցների վերացման մասին որոշմամբ արդեն հնարավոր կդառնա Իրանի և Ճապոնիայի միջև լայնածավալ ներդրումային պայմանավորվածությունների իրագործումը,  որոնց մասին համաձայնություն էր ձեռք բերվել նախորդ տարի Ճապոնիայի արտգործնախարարի՝ Թեհրան կատարած այցի շրջանակներում:

Введенные Японией санкции против Ирана отменены, объявил в пятницу на брифинге генеральный секретарь японского кабинета министров Ёсихидэ Суга. Информацию передает «Интерфакс».
Принятие данного решения подтвердил на пресс-конференции министр иностранных дел Японии Фумио Кисида.
Как отмечают наблюдатели, отмена санкций открывает двери для подписания между двумя странами соглашения об инвестициях. Принципиальная договоренность об этом была достигнута в ходе прошлогоднего визита главы японского МИД в Тегеран.