Մերկելի դեմ դատական հայց է ներկայացվել միգրանտների առաջ սահմանները բացելու համար
Գերմանացի փախստականների խումբը դատի է տվել Գերմանիայի կանցլեր Անկելա Մերկելին՝ փախստականների առաջ երկրի սահմանները բացելու համար: Հաղորդում է Deutsche Welle-ի ռուսալեզու ծառայությունը:
Ինչպես նշվում է, փաստաբանների խումբը Մերկելին դատի է տվել 2015 թվականի սեպտեմբերի 4-ին ընդունած որոշման համար, որով թույլատրվել էր փախստականների առաջ բացել Գերմանիայի սահմանները:
Փաստաբանները պնդում են, որ այս որոշմամբ կանցլերը խախտել է իրենց ընտրական իրավունքը և որոշումների ընդունման ժողովրդավարական գործընթացին իրենց մասնակցության իրավունքը:
«Գերմանիայի կանցլերը քաղաքականություն իրականացնելիս չպետք է գերազանցի այն օրենքները, որոնք ընտրողները խորհրդարանի միջոցով պատվիրակել են իրեն»,- նշել է դատարան դիմած Դյուսելդորֆի փաստաբաններից մեկը:
Կանցլերի դեմ դատական հայցը ներկայացվել է Կառլսռուեի դաշնային սահմանադրական դատարան: Փաստաբանները կանցլերին մեղադրում են նաև ԵՄ սահմանային քաղաքականությունը կարգավորող Դուբլինյան հռչակագրի դրույթներին ոչ համապատասխան գործելու մեջ:

Группа адвокатов подала иск против миграционной политики нынешнего правительства ФРГ в Федеральный конституционный суд в Карлсруэ. Об этом пишет Deutsche Welle со ссылкой на Der Spiegel.
В заявлении шести адвокатов указывается на нарушение «своего избирательного права» и на нарушение права участвовать «в демократическом процессе принятия решений».
От суда требуют признать решение Ангелы Меркель от 4 сентября 2015 года, открывшее границы беженцам, противоречащим Основному закону ФРГ. Также неконституционным могут объявить то, что Меркель не дала применить нормы Дублинского соглашения, а также германских законов о предоставлении убежища и права на пребывание.
«Канцлер ФРГ, проводя свою политику, не имеет права выходить за рамки законов, которые избиратели продиктовали ей через парламент», – заявил автор иска Клеменс Антвайлер (Clemens Antweiler), адвокат из Дюссельдорфа.
По его мнению, Меркель можно назвать «рецидивисткой», поскольку она не придерживалась буквы немецких и европейских законов и ранее, к примеру, во время «энергетического поворота» (решения об отказе от атомной энергетики. - Ред.) и преодоления кризиса евро.