Կ. Բեքարյան.  ԵԽԽՎ զեկույցները պատրաստվել էին անբնական պայմաններում
ԵԽԽՎ-ում նախօրեին քվեարկության դրված երկու հակահայ բանաձևերն էլ բավականին անբնական, աննորմալ պայմաններում են պատրաստվել, երկու զեկույցն էլ եղել է միակողմանի: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը՝ խոսելով նախօրեին ԵԽԽՎ լիագումար նիստում քվեարկության դրված երկու հակահայ բանաձևերի մասին:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԵԽԽՎ լիագումար նիստում ընդունվել է բոսնիացի պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչի հեղինակած «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» բանաձևի նախագիծը՝ մի շարք փոփոխություններով: Բանաձևն ընդունվել է 98 «կողմ», 71 «դեմ» և 40 «ձեռնպահ» ձայների հարաբերակցությամբ: Իսկ բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերթ Ուոլթերի հեղինակած «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ օկուպացված տարածքներում» բանաձևի նախագիծը տապալվել է. դահլիճում ներկա պատգամավորներից 66-ը քվեարկել էին «կողմ», 70-ը՝ «դեմ» և 45-ը «ձեռնպահ»:
Նախ, ըստ Կ.Բեքարյանի, անբնական է, որ զեկույցների պատրաստման ընթացքում դրանք պատրաստողները չեն այցելել այն երկիր, որին վերաբերում էին զեկույցները՝ ԼՂՀ, ինչպես նաև տվյալ երկրի բնակիչները որևէ մասնակցություն չեն ունեցել զեկույցների պատրաստմանը:
Կ.Բեքարյանի խոսքով, ԵԽԽՎ-ն ունեցել է փորձ, երբ անկախ տվյալ երկրի քաղաքական ճանաչումից, քննարկումների ժամանակ տվյալ խնդրին առնչվող խմբերի մասնակցությունն ապահովվել են, խոսքը վերաբերում է  Կոսովոյին, Հյուսիսային Կիպրոսին:
Նա նաև ասաց, որ Եվրոպայի խորհուրդն ընդհանրապես, ԵԽԽՎ-ն  մասնավորապես հակամարտությունների  կարգավորման հարցում միջնորդի դեր ստանձալու փորձ չունեն:
«Անբնական է, որ դուրս են գալիս իրենց առաքելություններից»,- ասաց Կ.Բեքարյանը՝ հավելելով, որ կա ղարաբաղյան կոնֆլիկտով զբաղվող կառույց՝ ԵԱՀԿ, հետևաբար փորձել հարակից էլեմենտներով, երևույթներով, նպաստ բերել գործընթացին, բայց իրականում վնասել, անբնական է:
Կ.Բեքարյանը նաև նշեց, որ Ռոբերթ Ուոլթերի զեկույցի դեպքում հաղթեց բանականությունը, այդ զեկույցի մերժումը  դրա վառ արտահայտությունն է:
«Ռոբերթ Ուոլթերի զեկույցն իր կշռով հավասարազոր չէր Մարկովիչի զեկույցին: Նույն դաշտում, կշեռքի նույն նժարին դնելը  սխալն է, կշիռները  որևէ կերպ նույնը չեն»,- ասաց նա:
Կ.Բեքարյանի խոսքով, ԵԽԽՎ բանաձևերը չունեն որևէ իրավական ուժ, քաղաքական ֆոնի էլեմենտ են, որոշակիորեն ցույց են տալիս տրամադրություններ, ոչ ավելին. «Սա չի նշանակում, որ զեկույցների նկատմամբ պետք է լինել անուշադիր, բայց միաժամանակ նշանակում է, որ զեկույցներն իրական քաղաքականության, որոշումների ընդունման գործընթացի վրա ունեն բավական չնչին ազդցություն, այն էլ ոչ ուղղակի, այլ ֆոնային»:

Карен Бекарян: Проекты антиармянских резолюций в ПАСЕ были подготовлены в неестественных условиях
Вынесенные накануне, 26 января, на голосование в ходе пленарного заседания зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) проекты антиармянских резолюций были подготовлены в достаточно неестественных, ненормальных условиях, оба доклада носили односторонний характер. Об этом сегодня на встрече с журналистами заявил председатель общественной организации «Европейская интеграция», депутат парламента Армении Карен Бекарян.
Отметим, 26 января на пленарном заседании зимней сессии ПАСЕ 98 голосами «за», 71 «против» и 40 «воздержавшихся» был утвержден скандальный доклад парламентария из Боснии и Герцеговины Милицы Маркович по Сарсангскому водохранилищу. На голосование был вынесен еще один скандальный документ по Нагорному Карабаху – подготовленный депутатом от Великобритании Робертом Уолтером, гражданином Турции, доклад с вызвавшим серьезный резонанс названием – «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана», который отклонили соотношением голосов 66 против 77.
Во-первых, по словам Бекаряна, неестественно, что в ходе подготовки докладов их авторы не посещали страну, о которой в них идет речь, – НКР. Кроме того, жители данной страны не принимали какого-либо участия в подготовке этих докладов.
Как отметил эксперт, в ПАСЕ был такой опыт, когда, независимо от политического признания страны, при обсуждении обеспечивалось участие групп, имеющих отношение к рассматриваемому вопросу, речь идет о Косово, Северном Кипре.
Карен Бекарян указал также, что у Совета Европы и ПАСЕ в частности нет опыта посредника в урегулировании конфликтов.
«Неестественно, что они выходят за рамки своей миссии», – сказал Бекарян, добавив, что существует занимающаяся урегулированием карабахского конфликта структура – ОБСЕ, соответственно, пытаться смежными элементами, явлениями принести пользу процессу, а на деле – вредить, неестественно.
По словам Бекаряна, в случае с докладом Уолтера победило здравомыслие, и отклонение его доклада – яркий тому пример.
«Доклад Роберта Уолтера по своему весу не был равносилен докладу Милицы Маркович. Рассматривать их на одной плоскости, ставить их на одну чашу весов – неверно, это абсолютно не так», – отметил он.
Карен Бекарян напомнил также, что резолюции ПАСЕ не имеют юридической силы, они являются элементом политического фона, в какой-то степени отражают настроения, но не более того.
«Это не означает вовсе, что не нужно обращать внимания на них, однако означает, что доклады оказывают достаточно незначительное влияние на реальную политику, процесс принятия решений», – добавил он.