Transparency International. Հայաստանը ԵՏՄ-ի ամենաքիչ կոռումպացված երկիրն է
Transparency International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է 2015թ-ին աշխարհի 168 երկրներում կոռուպցիայի մակարդակի վերաբերյալ տարեկան զեկույցը: Կոռուպցիոն երևույթների չափման մեթոդաբանության հիմքում ընկած է այդ երկրներում իրավապաշտպան կազմակերպության իրականացրած փորձագիտական հետազոտությունների արդյունքների ուսումնասիրությունը:
Ըստ զեկույցի` չկա որևէ երկիր, որի պետական համակարգը զերծ լինի կոռուպցիոն արատավոր երևույթներից: Կոռուպցիան շարունակում է աշխարհի երկրների 80 տոկոսի մոտ լինել լրջագույն խնդիր: G20-ի անդամ երկրների կեսն այդ ցանկում են:
Նշվում է, որ նախորդ տարիների համեմատ կոռուպցիան հետընթաց է ապրել Հունաստանում, Սենեգալում և Մեծ Բրիտանիայում, մինչդեռ Ավստրալիայում, Թուրքիայում, Բրազիլիայում, Լիբիայում և Իսպանիայում նկատվել է կոռուպցիայի աճ:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը դիտարկված 168 երկրներին շնորհել է որոշակի միավորներ, որոնք խոսում են այդ երկրում կոռուպցիայի մակարդակի մասին: Որքան բարձր է միավորը, այնքան ավելի ցածր է կոռուպցիայի մակարդակն այդ երկրում: Համապատասխանաբար` առաջին հորիզոնականներում հայտնվել են կոռուպցիայի ցածր մակարդակ ունեցող երկրները և ավելի բարձր հորիզոնականներում հայտնվել են կոռումպացված երկրները:
1-5 հորիզոնականներում են հայտնվել Դանիան, Ֆինլանդիան, Շվեդիան, Նոր Զելանդիան, Նիդերլանդներն ու Նորվեգիան, իսկ ամենակոռումպացված երկրների հնգյակում են հայտնվել Սոմալին, Հյուսիսային Կորեան, Աֆղանստանը, Սուդանը, Հարավային Սուդանը և Անգոլան, որոնք նաև համարվել են ամենավտանգավոր երկրները բնակության համար:
Հայաստանը հայտնվել է 95-րդ հորիզոնականում` Մալիի և Մեքսիկայի հետ միասին:
Ադրբբեջանն ու Ռուսաստանը հայտնվել են 119-րդ հորիզոնականում` Գայանայի և Սիերա Լեոնեի հետ միասին:
Թուրքիան 66-րդն է, Վրաստանը` 48-րդը, իսկ Իրանը, ըստ զեկույցի, մեր ամենակոռումպացված հարևան երկիրն է և զբաղեցրել է 130-րդ հորիզոնականը:
Եվրասիական տնտեսական միության անդամներ Բելառուսը 107-րդ հորիզոնականում է, իսկ Ղազախստանն ու Ղրղզստանը` 123:

В антикоррупционном рейтинге Transparency International Армения значительно опередила Азербайджан и стала лидером среди стран СНГ
14:42 27/01/2016
Международная организация по борьбе с коррупцией и исследованию уровня коррупции по всему миру «Transparency International» представила ежегодный индекс восприятия коррупции за 2015 год, согласно которому Армения заняла 95-е место из 167.
Из стран региона Грузия в рейтинге заняла 48-е место, Турция – 66-е, Азербайджан – 119-е, а Иран – 130-е. Из стран СНГ Молдова заняла 103-ю строчку, Беларусь – 107-ю, Россия – 119-ю, а Казахстан и Киргизия поделили 123-ю строчку. Украина же оказалась на 130-м месте, Таджикистан – на 136-м, Узбекистан – 153-м, а Туркменистан – на 154-м.
Таким образом, Армения среди стран Содружества имеет наилучшие показатели по уровню восприятия коррупции.
Первые строчки рейтинга заняли Дания, Финляндия, Швеция, Новая Зеландия и Нидерланды. Эти страны, согласно индексу, являются наименее коррумпированными. Замыкают же рейтинг Южный Судан, Судан, Афганистан, Северная Корея и Сомали.
Напомним, что Армения в Индексе восприятия коррупции Transparency International 2014 года занимала 94-е место с 37 баллами, а Азербайджан занимал 126-е место, набрав 29 баллов из 100.
Отметим, что в рейтинг Transparency International вошли 168 стран. Наибольшую оценку (100) получают наиболее прозрачные государства, а наименьшую (0) – самые коррупционные. При его составлении использовались данные 17 опросов, оценивающих такие факторы, как исполнение антикоррупционных законов, доступ к информации и конфликты интересов.
Данные Индекса показывают, что правительства некоторых стран не смогли защитить своих граждан от коррупции, будь то злоупотребления в области государственных ресурсов, взяточничество или принятие решений без ведома общественности.
Transparency International предупреждает, что идущие по всему миру акции протеста, во многих случаях спровоцированные коррупцией и экономической нестабильностью, ясно показывают – граждане считают, что руководители и общественные институты их государств в недостаточной мере прозрачны и подотчетны.