Transparency International. Հայաստանը ԵՏՄ-ի ամենաքիչ կոռումպացված երկիրն է
Transparency International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է 2015թ-ին աշխարհի 168 երկրներում կոռուպցիայի մակարդակի վերաբերյալ տարեկան զեկույցը: Կոռուպցիոն երևույթների չափման մեթոդաբանության հիմքում ընկած է այդ երկրներում իրավապաշտպան կազմակերպության իրականացրած փորձագիտական հետազոտությունների արդյունքների ուսումնասիրությունը:
Ըստ զեկույցի` չկա որևէ երկիր, որի պետական համակարգը զերծ լինի կոռուպցիոն արատավոր երևույթներից: Կոռուպցիան շարունակում է աշխարհի երկրների 80 տոկոսի մոտ լինել լրջագույն խնդիր: G20-ի անդամ երկրների կեսն այդ ցանկում են:
Նշվում է, որ նախորդ տարիների համեմատ կոռուպցիան հետընթաց է ապրել Հունաստանում, Սենեգալում և Մեծ Բրիտանիայում, մինչդեռ Ավստրալիայում, Թուրքիայում, Բրազիլիայում, Լիբիայում և Իսպանիայում նկատվել է կոռուպցիայի աճ:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը դիտարկված 168 երկրներին շնորհել է որոշակի միավորներ, որոնք խոսում են այդ երկրում կոռուպցիայի մակարդակի մասին: Որքան բարձր է միավորը, այնքան ավելի ցածր է կոռուպցիայի մակարդակն այդ երկրում: Համապատասխանաբար` առաջին հորիզոնականներում հայտնվել են կոռուպցիայի ցածր մակարդակ ունեցող երկրները և ավելի բարձր հորիզոնականներում հայտնվել են կոռումպացված երկրները:
1-5 հորիզոնականներում են հայտնվել Դանիան, Ֆինլանդիան, Շվեդիան, Նոր Զելանդիան, Նիդերլանդներն ու Նորվեգիան, իսկ ամենակոռումպացված երկրների հնգյակում են հայտնվել Սոմալին, Հյուսիսային Կորեան, Աֆղանստանը, Սուդանը, Հարավային Սուդանը և Անգոլան, որոնք նաև համարվել են ամենավտանգավոր երկրները բնակության համար:
Հայաստանը հայտնվել է 95-րդ հորիզոնականում` Մալիի և Մեքսիկայի հետ միասին:
Ադրբբեջանն ու Ռուսաստանը հայտնվել են 119-րդ հորիզոնականում` Գայանայի և Սիերա Լեոնեի հետ միասին:
Թուրքիան 66-րդն է, Վրաստանը` 48-րդը, իսկ Իրանը, ըստ զեկույցի, մեր ամենակոռումպացված հարևան երկիրն է և զբաղեցրել է 130-րդ հորիզոնականը:
Եվրասիական տնտեսական միության անդամներ Բելառուսը 107-րդ հորիզոնականում է, իսկ Ղազախստանն ու Ղրղզստանը` 123:

From the countries in the region, Georgia ranks 48, Turkey 66, Azerbaijan 119 and Iran 130. The CIS countries performed the following way: Moldova – 103, Belarus – 107, Russia – 119, Kazakhstan and Kirgizia share the 123rd spot. Ukraine ranks 130, Tajikistan 136, Uzbekistan 153, and Turkmenistan is at the bottom of the CIS countries – 154.
Therefore, Armenia performed best among the CIS countries with its level of perceptions of corruption.
Denmark, Finland, Sweden, New Zealand and the Netherlands top the list. According to the index, these countries are less corrupt. The most corrupt countries in the list are South Sudan, Sudan, Afghanistan, North Korea and Somali.
“The 2015 Corruption Perceptions Index clearly shows that corruption remains a blight around the world. But 2015 was also a year when people again took to the streets to protest corruption. People across the globe sent a strong signal to those in power: it is time to tackle grand corruption," said José Ugaz, Chair of Transparency International.
In the Corruption Perceptions Index 2014, Armenia ranked 94 with 37 points out of 100, while Azerbaijan was on the 126th spot with 29 scores.
Transparency International’s index covers 168 countries measuring them on a scale from 0 (perceived to be highly corrupt) to 100 (perceived to be very clean). The CPI 2015 is calculated using 12 different data sources from 11 different institutions that capture perceptions of corruption within the past two years.