ՍԱՊԾ. ՀՀ-ից արտահանվող լոլիկն ու վարունգը չեն կարող թուրքական լինել
ԳՆ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը վստահեցնում է, որ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող լոլիկն ու վարունգը չեն կարող թուրքական լինել:
Հիշեցնենք, ռուսական լրատվամիջոցները տարածել էին Գայդարի ինստիտուտի և Ռուսաստանի ժողովրդական տնտեսության և հանրային կառավարման ակադեմիայի զեկույցը, որտեղ  փաստաթղթի հեղինակները նշել էին, որ Թուրքիայից սննդամթերքի ներմուծման ռուսական էմբարգոյին չեն միացել ԵԱՏՄ մյուս անդամները: Նման իրավիճակը, ըստ փորձագետների, կարող է վատթարացնել հարաբերությունները դաշնակից երկրների՝ ռուսական շուկայում արգելված ապրանքներ հայտնվելու հետ կապված:
Panorama.am-ին ծառայությունից հայտնեցին, որ  Հայաստանի Հանրապետության տարածքից արտահանվող ապրանքների ծագումնաբանությունը որոշելու լիազորությունը ՀՀ օրենսդրությամբ վերապահված է ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատին, որի կողմից տրամադրվում է կոնկրետ խմբաքանակի ծագման երկրի սերտիֆիկատ:
«Պտուղ բանջարեղենի արտահանման ժամանակ մեր կողմից հիմք է ընդունվում ապրանքի տվյալ խմբաքանակի ծագման վերաբերյալ ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից տրված սերտիֆիկատը»,-ասացին ծառայությունից:
ՍԱՊԾ տրամադրած տվյալների համաձայն, 2016 թ. հունվար ամսին ՀՀ տարածքից ՌԴ է արտահանվել մոտ 1.270 տոննա լոլիկ և վարունգ՝ մոտավոր հավասար համամասնությամբ: Նույն ժամանակահատվածում Թուրքիայից ՀՀ տարածք է ներմուծվել 0,6 տոննա լոլիկ և 0,2 տոննա վարունգ:
Համեմատության համար նշենք, որ 2015 թ. դեկտեմբեր ամսին Թուրքիայից ՀՀ տարածք է ներմուծվել 21 տոննա լոլիկ և 5 տոննա վարունգ, իսկ ՀՀ տարածքից ՌԴ է արտահանվել մոտ 440 տոննա լոլիկ և 302 տոննա վարունգ:
«Վերոնշյալից պարզ է դառնում, որ ՀՀ-ից արտահանվող լոլիկն ու վարունգը չի կարող թուրքական լինել»,-ասացին ՍԱՊԾ-ից, ավելացնելով, բացի այդ, մեր երկրում այժմ շատ են լոլիկի և վարունգի մշակությամբ զբաղվող ջերմատնային տնտեսությունները, որտեղից էլ ստացվում է այնքան բերք, որը հնարավորություն է ստեղծում ոչ միայն բավարարել տեղական շուկայի ամբողջական պահանջարկը, այլ նաև իրականացնել արտահանում՝ վերոնշյալ քանակությամբ:
Ավելի վաղ Panorama.am-ի հետ զրույցում «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը մտահոգություն էր հայտնել, որ չդիմանալավ փող աշխատելու գայթակղությանը, որոշ տնտեսվարողներ ու չինովնիկներ կարող են թուրքական ապրանքը ռուսական շուկա հասցնել՝ այն ներկայացնելով որպես հայկական ծագման մթերքներ: Նա կոչ էր արել պետական մարմիններին առավել զգոն լինել:

Tomatoes and cucumbers exported from Armenia cannot be Turkish, State Food safety Service (SFSS) of Armenian Agriculture Ministry said.
Russian media reported that other member states of the Eurasian Economic Union did not join the Russian sanctions imposed on Turkish products. Experts say that this situation may negatively impact relations with ally states in connection with sales of banned products on the Russian market.
Panorama.am learned from SFSS that under the Armenian law, Armenia’s Chamber of Commerce and Industry is the body that determines the country of origin for goods exported from Armenia. The Chamber also gives a certificate about the country of origin for a shipment.
According to data of SFSS, 1,270 tons of tomatoes and cucumbers were exported from Russia in January 2016. 0.6 tons of tomatoes and 0.2 tons of cucumbers were imported into Armenia from Turkey during the same period.
By comparison, 21 tons of tomatoes and 5 tons of cucumbers were imported from Turkey to Armenia in December 2015, while 440 tons of tomatoes and 302 tons of cucumbers were exported from Armenia to Russia.
“It follows from this that tomatoes and cucumbers exported from Armenia cannot be Turkish, “SFSS said adding that a lot greenhouses in Armenia grow tomatoes and cucumbers, which enables to satisfy the domestic demand and export vegetables to foreign markets.
Chairman of Informed and Protected Consumer NGO Babken Pipoyan expressed concern earlier in an interview with Panorama.am that because of being unable to resist the temptation of money, some businessmen and officials could transport Turkish products to the Russian market and present them there as Armenian ones. He urged the state bodies to exercise caution.