Սիրիահայ կինոբեմադրիչ Ավո Գաբրիելյանի ֆիլմը ցուցադրվելու է Բեռլինի միջազգային կինոփառատոնում
Բեռլինի միջազգային կինոփառատոնում ներկայացվելու է սիրիահայ կինոբեմադրիչ Ավո Գաբրիելյանի «Տներ առանց դռների» վավերագրական ֆիլմը: Այս մասին տեղեկանում ենք Հալեպի «Գանձասար» թերթի ֆեյսբուքյան էջից:
Ֆիլմը ներկայացնում է Հալեպի Նոր գյուղ շրջանում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում այնտեղ բնակվող հայ ընտանիքի կյանքը, որը 2015-ից ապաստանել է Բեյրութում: Հեղինակն իր փոքրիկ տեսախցիկով նկարահանել է  շրջանի ավերածությունները, բնակչությանը, ով դիմագրավում էր դժվարությունները և յուրահատուկ ոճով զուգահեռներ անցկացրել Հայոց ցեղասպանության և Սիրիայի ժողովրդի կրած տառապանքների միջև:
Բեռլինի 66-րդ միջազգային  կինոփառատոնը կայանալու է փետրվարի 11-21-ը: proficinema.ru  կայքից տեղեկանում ենք, որ Ավո Գաբրիելյանի ֆիլմն («Manazil bela abwab» / «Houses without Doors») ընդգրկված է «Ֆորում» ծրագրում:
Ավո Գաբրիելյանը ծնվել է 1985 թվականին, Հալեպում, սովորել է Հայկազյան հայկական դպրոցում և հայկական սեմինարիայում: Նա ավարտել է Դամասկոսի համալսարանի թատրոնի և կինոյի բաժինը, որից հետո աշխատել է մի քանի ֆիլմերի վրա: Հալեպ վերադառնալուց հետո նա սկսել է դասավանդել Թատրոնի և արվեստների Աքքադի ինստիտուտում:

Берлинале 2016: фильм режиссера Аво Каприеляна вошел в программу «Форум»
На 66-м Берлинском международном кинофестивале (Berlin International Film Festival, Берлинале) будет представлен документальный фильм сирийского режиссера армянского происхождения Аво Каприеляна «Дома без дверей». Об этом сообщается на странице газеты «Гандзасар» в социальной сети Facebook.
66-й Берлинский международный кинофестиваль пройдет 11-21 февраля. Как сообщает сайт proficinema.ru , фильм «Manazil bela abwab» («Houses without Doors») режиссера Аво Капреляна вошел в программу «Форум».
Фильм повествует о жизни армянской семьи в период столкновений в армянонаселенном квартале сирийского Алеппо Нор Гюх. Автор фильма при помощи небольшой камеры показал разрушения, жизнь местного населения, противостоящего трудностям. В картине проводятся параллели между Геноцидом армян и мучениями, выпавшими на долю сирийского народа.