Ի՞նչ բուժզննման են ենթարկվում Հայաստան եկողները. Պարզաբանում է ԱՆ-ն
Օդանավակայանում, սահմանային անցակետերում Հայաստան ժամանողների բուժզննում անցնելու մասին Panorama.am-ի հարցերին պատասխանել է Առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատար  Վահե Հակոբյանը:
-Հաշվի առնելով հանրապետությունում գրիպի տարածվածությունը՝ օդանավակայանում, սահմանային անցակետերում Հայաստան եկողները որևէ բժշկական զննման ենթարկվո՞ւմ են:
-Պետական սահմանի անցման կետերում արդեն իսկ ուժեղացվել է սանիտարակարանտինային հսկողությունը՝ կապված էբոլա վիրուսով հարուցված հիվանդության, Մերձարևադարձային շնչառական համախտանիշի (MERS-CoV) և պոլիոմիելիտ` հարուցված վայրի պոլիովիրուսով հիվանդությունների հետ: Վերջինիս ընթացքում իրականացվում են հանրապետություն ժամանող ուղևորների ջերմաչափում հեռաչափիչ ջերմացույցներով (ճշտությունը՝ ±5%), բժշկական զննություն, հարցում: Անհրաժեշտության դեպքում, կազմակերպվում են կանխարգելիչ, բժշկական և սահմանափակող միջոցառումներ:
Համաձայն միջազգային և ՀՀ սանիտարական օրենսդրության, սեզոնային գրիպի և սուր շնչառական վարակիչ հիվանդություններով հիվանդացության բարձրացման ժամանակ հանրապետություն ժամանող ուղևորների նկատմամբ կանխարգելիչ, բժշկական, սահմանափակող միջոցառումների իրականացում չի նախատեսվում:
-Ի՞նչ արդյունքներ են գրանցվել, քանի հիվանդ մարդ է գրանցվել դեկտեմբերի 1-ից մինչև հունվարի 25-ը:
2015 թվականի դեկտեմբերի 1-ից առ այսօր ՀՀ պետական սահմանի անցման կետերում հանրապետություն ժամանող անձանց շրջանում հայտնաբերվել են մարմնի ջերմաստիճանի բարձրացման եզակի դեպքեր: Միջազգային նշանակության արտակարգ իրավիճակ առաջացնող հիվանդությունների կասկածելի դեպքեր չեն արձանագրվել:
-Եթե պարզվում է, որ Հայաստան եկող անձը հիվանդ է, ի՞նչ միջոցառումներ են ձեռնարկվում:
-Հիվանդության ախտանշաններով անձ հայտնաբերելիս այդ մասին անհապաղ տեղեկացվում է բնակության վայրի պոլիկլինիկական ծառայություն: Վերջինիս կողմից կազմակերպվում է բուժսպասարկումը:

Какой медосмотр проходят прибывающие в Армению пассажиры? Ответил замглавы Аппарата Минздрава РА В. Акопян
О проведении медосмотра прибывающих в Армению лиц в аэропорту, пограничных контрольно-пропускных пунктах корреспондент Panorama.am Лала Тер-Казарян побеседовала с замглавы аппарата Минздрава РА Ваге Акопяном.
– Учитывая ситуацию с гриппом в Армении, проходят ли прибывающие в республику лица медосмотр в аэропорту, пограничных контрольно-пропускных пунктах?
– На пограничных контрольно-пропускных пунктах уже усилен санитарно-карантинный контроль в связи с распространением смертельно опасного для человека вируса Эбола, коронавируса ближневосточного респираторного синдрома (БВРС-КоВ / MERS), эпидемии полиомиелита. В рамках этого прибывающим в республику пассажирам измеряется температура тела (термометрами для дистанционного измерения температуры, погрешность –±5% ), они проходят медосмотр, опрос. В случае необходимости организовываются превентивные, медицинские и ограничительные мероприятия.
В соответствии с международными нормами и санитарным законодательством РА, при сезонном повышении уровня заболеваемости ОРВИ и гриппом не предусматривается проведения профилактических, медицинских, ограничительных мероприятий в отношении прибывающих в республику пассажиров.
– Какие результаты были зарегистрированы, сколько заболевших выявлено в период с 1 декабря 2015 года по 25 января 2016 года?
– За указанный период на пограничных контрольно-пропускных пунктах были зафиксированы лишь единичные случаи повышения температуры тела у прибывающих в Армению лиц. Случаев подозрения на заболевания, при наличии которых вводится чрезвычайное положение международного масштаба, не зарегистрировано.
– Какие меры принимаются, когда выясняется, что у прибывающего в Армению лица выявлено заболевание?
– При выявлении лиц с симптомами заболевания об этом немедленно ставится в известность поликлиническая служба по месту жительства заболевшего. Последняя и оказывает медпомощь.