Պետական մրցանակ չտալը չի նշանակում, որ մենք հերքում ենք ամբողջ թատերական միջավայրը. Թատերագետ
Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակները հիմնվել են  2002 թվականին: Այս տարիների ընթացքում թատերարվեստի ոլորտը միայն մեկ անգամ է պետական մրցանակի արժանացել` 2011 թվականին Երևանի Հ. Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնի «Հուլիոս Կեսար» ներկայացման համար, բեմադրությունը՝ Արմեն Խանդիկյանի:
Panorama.am-ի հետ զրույցում Հայաստանի թատերական գործիչների միության քարտուղար  Սոնա Մելոյանն ասաց, որ սովորաբար թատերարվեստի ոլորտը չի ստանում պետական մրցանակ: Ըստ նրա, սկզբնական շրջանում  դա բացատրում էին նրանով, որ թատրոնն ու կինեմատոգրաֆիան մեկ անվանակարգով էր ներկայացված, ինչից դժգոհ էին և կինեմատոգրաֆիստները, և թատերարվեստի ներկայացուցիչները:
«Չեմ պնդում, որ թատրոնում ծնվում են հանճարեղ գործեր, բայց չեմ կարող ասել, որ մնացած ոլորտներում ամեն ինչ այդքան փայլուն է: Երևի թե թատերական աշխարհի մեղքն էլ կա: Թատրոնի մարդիկ հիասթափված են, հայտեր չեն ներկայացնում՝ մտածելով, որ  այսպես թե այնպես մրցանակ չեն ստանալու»,- ասաց նա:
Ս.Մելոյանի խոսքով,  թատրոնի ոլորտում մի շարք խնդիրներ կան, թատերական կրթությունը ռեֆորմների կարիք ունի. «Խնդիրները շատ են, բայց չեմ կարծում, որ հայ թատրոնը շատ ավելի վատ վիճակում է, քան մնացած ոլորտները, որոնց պետական մրցանակ է տրվում: Ինձ չի թվում, որ հայ կինոն փայլուն, իսկ թատրոնը գավառական վիճակում է:  Մոտավորապես նույն մակարդակի վրա են»:
Panorama.am-ի հետ զրույցում թատերագետ, թատերական ոլորտին տրվող պետական մրցանակի հանձնաժողովի անդամ Արա Խզմալյանն ասաց. «Առաջին՝ չեմ կարծում, եթե պետական մրցանակ չի շնորհվում, ողբերգական, սարսափելի բան կա, քանի որ պետական մրցանակով չի որոշվում թատերական իրականության ընթացքը, թատերական կյանքը: Կարող է ունենանք արժեքավոր ներկայացումներ, բայց չունենանք պետական մրցանակին արժանի ներկայացում:
Այսինքն՝ պետական մրցանակ չտալը չի նշանակում, որ մենք հերքում ենք ամբողջ թատերական միջավայրը, կամ ասում ենք, որ արժեքավոր և տաղանդավոր գործեր չկան:
Երկրորդ, գաղտնիք չէ, որ թատրոնի վիճակն իսկապես լավ չէ, թատրոնը հսկայական բարեփոխումների կարիք ունի, թատերական կրթության վերանայման խնդիր կա: Ինչ-որ առումով, իհարկե, նաև մրցանակ չտալը  նախանշում է ընդհանուր վիճակը:
Երրորդ, միջավայրի ակտիվության խնդիր կա. մեր ստեղծագործողները պասիվ են,  հայտեր չեն ներկայացնում: Թատերարվեստի ոլորտում 2015 թվականի պետական մրցանակի միայն մեկ հայտ էր ներկայացվել՝ Համազգային թատրոնի «Համլետ» բեմադրությունը: Այսինքն ոչ թե շատ բան նայել ենք ու ոչինչ չենք ընտրել, այլ ընդամենը մեկ ներկայացում ենք ունեցել: Վաղուց առաջարկել եմ, որ մենք ինքներս հետամուտ լինենք, քանի որ տաղանդավոր, լավ գործել կան, պետք է մղել այդ գործերը քննարկման»:
Պատասխանելով հարցին, թե թատերարվեստն ինչպիսի՞ բարեփոխումների կարիք ունի, թատերագետն ասաց, որ նախ կան օբյեկտիվ հանգամանքներ, որոնք որևէ մեկը չի կարող ծրագրով փոխել. «Օրինակ, որևէ մեկը չի կարող մի տարվա մեջ այնպես անել, որ մեր հասարակությունը դառնա կրթված: Իսկ եթե հասարակությունն անկիրթ է, թատրոնն էլ է անկիրթ»:
Ա.Խզմալյանի խոսքով, կան խնդիրներ, որոնց լուծմանն ուղղված քայլերն ինչքան շուտ սկսվեն, այնքան լավ. «Ինչը մեր ձեռքում է, կարող ենք անել: Պետք է սկսել բարեփոխել կրթական համակարգը, ճշտել թատերական կրթության սկզբունքները, չափանիշները: Ես աշխատում եմ Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում, պետական քննությունների հանձնախմբում եմ, տեսնում եմ, որ մեծ բարեփոխումների կարիք կա՝ ճշտելու համար այսօրվա դերասանին, ռեժիսորին ինչ հատկանիշներ, գիտելիքներ են պետք, ինչ պետք է կարողանա անել բեմում: Սա բացարձակապես մերկ վիճակում է, դրա համար ամեն տարի տասնյակ, հարյուրավոր թատրոնի հետ կապ չունեցող մարդիկ ենք արտադրում և թողարկում թատրոններ:
Ոլորտում բարեփոխումները չի կարող մի մարդ անել, մի հոգու բան չէ, պետք է բոլոր պատասխանատու անձիք լրջորեն զբաղվեն»:

Почему в сфере театрального искусства Армении нет лауреатов Госпремии? Ответили С.Мелоян и А.Хзмалян
15:47 01/02/2016
Государственные премии Республики Армения были учреждены в 2002 году. За эти годы сфера театрального искусства удостоилась премии лишь однажды – в 2011 году.
Государственная премия Республики Армения в сфере театрального искусства и киноискусства в 2011 году была присуждена кавалеру медали Мовсеса Хоренаци, народному артисту РА, художественному руководителю Ереванского драматического театра имени Г.Гапланяна Армену Хандикяну (автор постановки); заслуженному художнику РА, главному художнику театра Карену Григоряну (автор художественного оформления представления и костюмов); кавалеру медали Мовсеса Хоренаци, народному артисту РА Артуру Утмазяну; заслуженному артисту РА Грачья Арутюняну и Григору Габриэляну (актеры) за постановку спектакля «Юлий Цезарь» в Ереванском драматическом театре имени Г.Гапланяна.
Как заявила в беседе с корреспондентом Panorama.am секретарь Союза театральных деятелей Армении Сона Мелоян, сфера театрального искусства, как правило, не получает государственных премий. По ее словам, на начальном этапе это объяснялось тем, что театр и кинематограф были представлены в одной номинации, чем были недовольны как кинематографисты, так и  представители театрального искусства.
«Не настаиваю, что в театре рождаются гениальные произведения, но и не могу сказать, что в остальных сферах все обстоит настолько блестяще. Пожалуй, в этом есть и вина театрального мира. Театральные деятели разочарованы, не подают заявок, думая, что, так или иначе, не удостоятся премии», – сказала она.
По словам Мелоян, в театральной сфере есть ряд проблем, театральное образование нуждается в реформах. «Проблем много, но не считаю, что состояние армянского театра хуже состояния остальных сфер, в которых присуждаются государственные премии», – добавила она.
Между тем, театровед, член комиссии по присуждению государственной премии РА в сфере театрального искусства Ара Хзмалян заявил: «Во-первых, мне не кажется, что если государственная премия не присуждается, в этом есть что-то трагичное, ужасное, так как не госпремией решается ход театральной реальности, театральной жизни. У нас могут быть представляющие ценность представления, но достойного госпремии спектакля может не оказаться.
То есть, неприсуждение госпремии не означает, что мы отрицаем театральную среду или говорим, что нет достойных и талантливых постановок.
Во-вторых, не секрет, что театр нуждается в огромных реформах, стоит проблема пересмотра театрального образования. В каком-то смысле неприсуждение подобной премии обрисовывает общее положение.
В-третьих, существует проблема активности среды: наблюдается пассивность, не подается заявок. На государственную премию Республики Армения в сфере театрального искусства в 2015 году  была представлена лишь одна заявка. Речь идет о постановке „Гамлет” театра „Амазгаин”», – сказал он, добавив: мы сами должны проявлять последовательность, так как есть много талантливых, хороших постановок, и их нужно представлять на обсуждение.
В ответ на вопрос, в каких реформах нуждается сфера театрального искусства, Ара Хзмалян сказал, что имеются объективные обстоятельства, которые в один день нельзя изменить благодаря тем или иным программам.
Но есть и проблемы, в направлении решения которых, по словам собеседника Panorama.am, необходимо принять меры, чем быстрее, тем лучше. «Мы должны сделать все, что в наших руках: реформировать систему образования, уточнить принципы и стандарты театрального образования», – подчеркнул он.
«Преобразования в сфере не может осуществить один человек, этим должны серьезно заняться все ответственные лица», – резюмировал Ара Хзмалян.