Հնդկաստանի Սուրաջկունդ պատմական վայրում հնչելու է հայկական երաժշտություն
Հնդկաստանի Սուրաջկունդ պատմական  վայրում փետրվարի 1-ից մեկնարկել է Սուրաջկունդի արհեստների 30-րդ միջազ­գային փառատոնը, որին արդեն երկրորդ անգամ, ի թիվս այլ երկրների մասնակցում է նաև Հայաստանի Հանրապե­տությունը: ՀՀ մշակույթի նախարարությունից տեղեկացնում են, որ Հայաստանն այս տարի կներկայացնեն ազգային երաժշտական նվագարաններ պատրաստող վարպետ-երաժիշտ Միխայել Սադոևը, «Տերյան» մշակու­թային կենտրոնի տնօրեն, նկարիչ-դիզայներ Լիլիթ Մելիքյանը և գոբելենագործ Անուշ Եղիազար­յանը: Ծրագրի համակարգողն է նկարիչ-ձևավորող Արևիկ Պետրոսյանը:
Փառատոնի բոլոր օրերին հայկական տաղավարում կպատրաստվեն հայկական ավանդական երաժշտական գործիքներ, ձեռագործ և գոբելենագործ աշխա­տանքներ: Տաղավարում կհնչի հայկական ավանդական երաժշտություն, մասնա­վորապես՝ դուդուկ:

Армения принимает участие в Международной ремесленной ярмарке Сураджкунд Мела в Индии
В окрестностях Дели (в местечке Сураджкунд) 1 февраля открылась 30-я Международная ремесленная ярмарка Сураджкунд Мела, в которой уже во второй раз участвует и Армения. Об этом сообщает пресс-служба министерства культуры Армении.
Армению в этом году представляют мастер по изготовлению национальных музыкальных инструментов Михаил Садоев, директор культурного центра «Терян», художник-дизайнер Лилит Меликян и мастер по гобелену Ануш Егиазарян. Координатором программы является художник Аревик Петросян.
В дни фестиваля в армянском павильоне будут изготавливаться традиционные национальные музыкальные инструменты, вышивки и гобелены. В павильоне будет звучать армянская музыка.