Հայաստանում բենզինի վաճառքի գինն ադեկվատ է արտերկրից դրա ձեռքբերման գնին. Շաբոյան
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ տնտեսական մրցակցության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը հայտարարեց, որ Հայաստանում բենզինի վաճառքի գինն ադեկվատ է արտերկրից դրա ձեռքբերման գնին:
Վարչապետի հանձնարարականով ներկայացնելով բենզինի շուկայում իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքները՝ Արտակ Շաբոյանը նշեց, որ բենզինի ներկրման և իրացման ոլորտը բարձր կենտրոնացվածություն ունեցող շուկա է, ուստի այս բնագավառը մշտապես ՏՄՊՊՀ-ի տեսադաշտում է և  իրականացվում են շարունակական ուսումնասիրություններ:
«Հայաստանում բենզինի գները նախորդ տարի նվազել են՝ 470-ից հասնելով 390 դրամի: Եթե դոլարային արտահայտությամբ գնահատենք, ապա բենզինի գները շատ ավելի են նվազել: Մասնավորապես, 2014-ի դրությամբ բենզինի գինը 480-ից նվազել է 390 դրամի, ուստի նշված ժամանակահատվածում բենզինի վաճառքի գները նվազել են 28 տոկոսով, ինչն ադեկվատ է բենզինի ձեռքբերման գներին»,- ընդգծեց Հանձնաժողովի նախագահը:
Ըստ Ա.Շաբոյանի՝ ուսումնասիրել են նաև տարբեր երկրներում իրավիճակը, և այդ ուսումնասիրությունների համաձայն՝ մասնավորապես Մեծ Բրիտանիայում, Ռումինիայում, Ֆրանսիայում, Չեխիայում նախորդ տարի բենզինի գները նվազել են 7-10 տոկոսով, իսկ 2015-ի ընթացքում եվրոյով արտահայտված բենզինի գները Հայաստանում նվազել են 14 տոկոսով:
«Քանի որ նավթի տեսակարար կշիռը կարևոր նշանակություն ունի բենզինի գնի վրա և այն հիմնականում Հայաստան է ներկրվում ՌԴ-ից, ապա Ռուսաստանում նավթի արդյունահանման ծախսերը մեծ ծավալ են կազմում, հարկերն ունեն տեսակարար մեծ կշիռ, բացի այդ՝ կատարվում են բենզինի ներկրման տրանսպորտային մեծ ծախսեր: Ստացվում է, որ Հայատանում վաճառվող բենզինի գնի մեջ նավթի տեսակարար կշիռը միայն ութ տոկոս է, ինչի փոփոխությունը քիչ ազդեցություն է ունենում բենզինի վաճառքի գնի վրա»,- ասաց Արտակ Շաբոյանը:
Միաժամանակ, նա ընդգծեց, որ պարբերաբար ուսումնասիրում են բենզին ներմուծող ընկերությունների՝ «Ֆլեշ» և «Սի փի էս»-ի գործունեությունը:
Ըստ Շաբոյանի՝  2008 թվականի համեմատ բենզին ներկրող խոշոր ընկերությունների թիվը հինգից նվազել է երկուսի: Նա վստահեցրեց, որ այս շուկայում մրցակցության սահմանափական երևույթներ չկան, մուտքի խոչընդոտներ նույնպես: Այնուհանդերձ, եթե լինեն տնտեսվարողներ, որոնք այս ոլորտում կհանդիպեն խոչընդոտների, ապա Շաբոյանը հորդորեց դիմել իրենց և հանձնաժողովը հետևողական կլինի խնդիրների լուծման հարցում:

Глава Госкомиссии по защите экономической конкуренции Артак Шабоян заявил об «адекватности» цен на бензин в Армении
15:38 04/02/2016
В Армении цены на бензин адекватны закупочной стоимости этого топлива из других стран. Об этом заявил на сегодняшнем заседании правительства РА председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК)  Артак Шабоян.
По поручению премьер-министра РА Овика Абраамяна на заседании А. Шабоян представил результаты проведенных исследований рынка бензина. Он отметил, что сектор импорта и реализации данного топлива представляет собой рынок, обладающий высокой степенью концентрации, поэтому данная сфера всегда находится в поле зрения ГКЗЭК, которая периодически проводит последовательные проверки.
«В прошлом году в Армении цены на бензин снизились с 470 до 390 драмов. Если оценивать в долларовом эквиваленте данную стоимость, то цены на бензин снизились еще больше. В частности, на 2014г. цена на бензин с 480 упала до 390 драмов, таким образом, за этот период цены на бензин снизились на 28%, что адекватно его закупочной стоимости», – подчеркнул А. Шабоян.
По словам председателя ГКЗЭК РА, также были изучены ситуации, сложившиеся в различных странах, и, согласно исследованиям, в частности, в Великобритании, Румынии, Франции и Чехии в прошлом году цены на бензин упали на 7-10%, а в течение 2015г. стоимость бензина в эквиваленте евро снизилась на 14%.
«Удельный вес имеет  большое влияние на формирование стоимости бензина. Данное топливо в основном импортируется в Армению из России, а в РФ расходы на добычу нефти имеют большой объем, налоги также имеют большой удельный вес, кроме того существуют большие расходы на импорт бензина. Получается, что в цену бензина, продаваемого в Армении, входит только 8% удельного веса стоимости нефти, и ее изменение имеет малое влияние на формирование цен на бензин», – пояснил А. Шабоян.
Он также подчеркнул, что ГКЗЭК периодически изучает деятельность компаний «Флэш» и  «Си Пи Эс», занимающихся поставками бензина.
По словам А. Шабояна, по сравнению с 2008г. число крупных компаний, импортирующих бензин, сократилось с 5 до 2.
Он также заверил, что на данном рынке нет каких бы то ни было явлений, которые ограничивали бы конкуренцию, как и барьеров для выхода на рынок бензина.  Однако если хозяйствующие субъекты столкнутся с определенными ограничениями в данной сфере, то, согласно призыву А. Шабояна, необходимо обратиться в ГКЗЭК, и Комиссия будет последовательна в решении возникших вопросов.