Երևանում անցկացվելու են հայ-չինական մշակույթի օրեր
Չինական նոր տարին կամ Գարնան տոնը Չինաստանի գլխավոր տոնն է: Այդ կապակցությամբ Երևանում առաջին անգամ ողջ փետրվարի ընթացքում անցկացվելու են  հայ-չինական մշակութային օրեր՝ ավանդական երաժշտությամբ և պարերով։ Փառատոնի կազմակերպիչներն են՝ Հայաստանի ավանդական ուշուի ֆեդերացիան, «Սանգուան» առողջարարական կենտրոնը և Չինական գիտության և մշակույթի կենտրոնը:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի ավանդական ուշուի ֆեդերացիայի նախագահ Տիգրան Չոբանյանն ասաց, որ  հայերն ու չինացիները  հին ժողովուրդներ են, ունեն հին արժեքներ, որոնք նման են իրար, նույնիսկ ռազմական պարերում կան նմանություններ:
«Մշակութային օրերի ընթացքում ներկայացնելու ենք թե ինչ ընդհանրություններ, հետաքրքիր փոխկապակցվածություն կա մեր մշակույթների միջև, նաև նպաստելու առողջ ապրելակեպին: Այս միջոցառումները լավ ազդեցություն կունենան, եթե ճիշտ մատուցվի և մեկնաբանվի հասարակությանը: Դարձնելու ենք ավանդական»,- ասաց նա:
Տ.Չոբանյանը տեղեկացրեց, որ մշակութային օրերի ընթացքում անցկացվելու են վարպետության դասեր՝ ոչ միայն մարտարվեստի, այլ նաև մշակութային ոլորտի:
Հայաստանի ավանդական ուշուի ֆեդերացիայի մարզչական խորհրդի նախագահ, «Սանգուան» առողջարարական կենտրոնի հիմնադիր Ռոբերտ Վարդումյանն ասաց, որ փառատոնի հիմնական նպատակն է  ցույց տալ երկու մշակույթների նմանությունները, ընդհանրությունները:
«Նաև ուզում ենք օգնել մարդկանց օգտվել և կիրառել չինական մշակույթի գանձերը, օգտվել նրանց գիտելիքներից առողջապահության, մարտարվեստի, մշակույթի ցանկացած ոլորտում»,- ասաց նա:
Երևանում Չինական գիտության և մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Իզաբելա Մուրադյանն ասաց, որ շատ կարևոր է ուսումնասիրել չինացիների փորձը, գաղափարները, որոնց միջոցով այսօր իրենք հասել են բարձունքների, ներկայացրել դարերի ընթացքում հայ-չինական համագործակցությունը:
Մշակութային օրերի շրջանակում նախատեսված է վեց միջոցառում: Մշակութային առաջին միջոցառումը կայանալու է փետրվարի 8-ին Հայաստանի Ճարտարապետների միությունում: Հնչելու է չինական ավանդական երաժշտություն, ցուցադրվելու են պարեր:
Փետրվարի 11-ին Ճարտարապետների միությունում կայանալու է միջոցառում՝ «Ստեղծիր քո ուրույն կալիգրաֆիան» խորագրով: Կալիգրաֆիան՝ մետաքսե կամ թղթի վրա էներգիայի շարժումով ստեղծված կյանք է, որը իր հիմնական բաղադրությունը տարածում է ժամանակի և ռիթմի վրա:
Փետրվարի 15-ին «Ակումբ»-ում կայանալու է չինական թեյախմություն և հայկական խոտաբույսերի թրմերի համտեսում: Թեյը՝ ոգեշնչման անսպառ աղբյուր է՝ գույնի, համի և բուրմունքի նուրբ երանգներով: Կան տարբեր ճաշակներ գոհացնող բազմաթիվ թեյեր, որոնցից յուրաքանչյուրը թարմացնում է մարմինը և վերակագնում ոգու եռանդը:
Փետրվարի 18-ին Ճարտարապետների միությունում ցուցադրվելու է հնագիտական գտածոների և պատմական փաստերի վրա հիմնված փաստագրական ֆիլմ, որը ներկայացնելու է անհայտ պատմական իրողություններ:
Փետրվարի 22-ին «Ակումբ»-ում կլինի դասախոսություն՝ չինական հիերոգլիֆները Ամալի Բեգլարյանի հետ և հայկական տառատեսակների խորհուրդը՝ Հովակիմ Սաղաթելյանի հետ:
Փետրվարի 25-ին Ճարտարապետների միությունում կայանալու է «Հայկական ռազմապարերը՝ մշակույթ և ռազմական ոգի» խորագրով միջոցառում:

The Chinese New Year or the Spring Festival is the most important festival in the Chinese culture. In this connection Armenian-Chinese Culture Days will be held in Yerevan in February. The organizers are Armenia’s Traditional Wu Shu Federation, Sanguan Health Center, and the Center of Chinese Science and Culture.
Wu Shu Federation’s Head Tigran Zohrabyan told reporters that as ancient nations, both the Armenians and the Chinese have old values and share similarities , even in martial dances.
“During Cultural Days, we will aim to show the cultural similarities and promote a healthy lifestyle. The events will have a good impact if they are presented properly and understood by the public. They will become traditional,” he said, adding that as part of the Culture Days, master classes in martial arts and culture will be conducted.
“We would like to show the similarities between the two cultures and help people make use of treasures of the Chinese culture, their knowledge in healthcare, martial arts, culture, other areas,” Chairman of the Council of Armenia’s Traditional Wu Shu Federation, founder of Sanguan health center Robert Vardumyan said.
Director of Yerevan-based Center of Chinese Science and Culture Ms. Isabella Muradyan for her part stressed the importance of studying the Chinese people’s ideas and experience and spoke about centuries-old cooperation of Armenia and China.
Six events are scheduled to take place during Culture Days. The first one will take place on February 8 at the Union of Architects of Armenia and feature traditional Chinese music and dances. The second event entitled “Create Your Own Calligraphy” is due in the same building on February 11.
An event involving Chinese tea drinking and testing of Armenian herbal extract is scheduled to take place at Akumb (Club) on February 15.
A documentary about archeological finds and little-known historical facts will be screened at the Union of Architect on February 18.
Lectures on Chinese hieroglyphs and Armenian letters will be delivered by Amali Begkaryan and Hovakim Saghatelyan at Akumb on February 22.
“Armenian Military Dances: Culture and Military Spirit” is due at the Union of Architects on February 25.