ԱՄՆ-ն նախորդ մեկուկես տարվա ընթացքում մերժել է 30 սիրիացի փախստականների հայտերը, որոնք ցանկանում էին երկրում ապաստան ստանալ: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Ներքին անվտանգության Ներգաղթյալների և քաղաքացիության տրամադրման հարցերով ծառայության տնօրեն Լեոն Ռոդրիգեսը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը` հղում կատարելով Reusters-ին:
Պաշտոնյայի խոսքով` սիրիացիների հարյուրավոր հայտեր սառեցված են, դրանցից շատերը կարող են մերժվել:
Մինչ այժմ ՄԱՆ-ն Սիրիայից ընդունել է մոտ երկու հազար փախստական, մինչդեռ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ընթացիկ ֆինանսական տարվա համար սահմանել է 10 հազար փախստականի քվոտա:
Նշվում է, որ փախստականների մանրազնին ուսումնասիրությունը պայմանավորված է անվտանգության նկատառումներով և խստացված հակաահաբեկչական միջոցառումներով:

США отказали в убежище 30 сирийцам, сотни заявок заморожены
Соединенные Штаты за последние полтора года отклонили 30 заявок сирийцев, желающих въехать в страну по программе приема беженцев. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на выступление в профильном комитете в конгрессе директора службы иммиграции и получения гражданства службы Внутренней безопасности США Леона Родригеса.
Как передает РИА Новости, по его словам, сотни заявок от сирийцев были приостановлены, многие из них могут быть отклонены.
Пока США приняли порядка двух тысяч беженцев из Сирии, в то время как президент Барак Обама установил квоту на этот финансовый год – 10 тысяч беженцев.
Отмечается, что тщательная проверка обусловлена соображениями безопасности и усилившейся террористической угрозой со стороны группировки «Исламское государство».