Գյուղատնտեսությանն ուղղված վարկերն այս տարի կազմել են 186 մլրդ դրամ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավոր Լյովա Խաչատրյանը՝ նշելով, որ այս ոլորտին ուղղվել է ընդհանուր վարկերի 8-9 տոկոսը:
«Ու՞ր է գնացել վարկերի 92 տոկոսը: Սա այն ոլորտն է որը տնտեսական աճ է ապահովում՝անգամ իր այս աչքաթող եղած վիճակով: ՀՆԱ-ի մեջ 20 տոկոս աճ է ապահովել գյուղատնտեսությունը »,-նկատեց պատգամավորը:
Նրա խոսքերով, վերամշակվող ընկերություններին պետք է տրամադրվի էժան վարկեր, անգամ ձրի վարկեր:
ՀՀԿ-ական Լեռնիկ Ալեքսանյանի դիտարկմամբ, գյուղատնտեսությունն ամենածանր բնագավառն է. «Գյուղատնտեսության վրա մեծ ներդրումներ պետք է արվի: Սակայն գյուղացին վարկերը վերցնում է, շահույթ չի ստանում և մնում է այդ վարկերի մեջ: Մենք պետք է ավելի խորքային խնդիրներ լուծենք»:
Անդրադառնալով գրանցված դաբաղի դեպքին՝ Ալեքսանյանը նկատեց, որ մամուլի արձագանքը դրա նկատմամբ համաչափ չի, հնչեղությունը շատ մեծ էր. «Մեր կազմակերպությունների աշխատանքի պակասը կա, դա չեմ ժխտում: Բայց ՌԴ կողմից որոշ սննդատեսակների արգելքը իմ կարծիքով միայն դաբաղի հետ չի կապված»:
Ըստ Ալեքսանյանի՝ մեր երկրի սխալն այն է եղել, որ առանց ֆունդամենտի ցանկանում են ազատ շուկայական հարաբերություն ստեղծել:

Allocations for the agricultural sector amounted to 186 billion drams this year, MP of the faction of Prosperous Armenia Party (PAP) Lyova Khachatryan said at a press conference today. According to him, 8-9% of the loans were given to agriculture.
“Where did the remaining 92% of loans go? After all, this sector, even though in a state of neglect, ensures economic growth. Agriculture accounts for 20% of GDP growth,” he said noting that cheap loans, even interest-free loans, should be given to processing companies.
Another participant, MP of Republican Party of Armenia (RPA) faction Lernik Aleksanyan said that agriculture requires large investments. “But famers get loans, and then they fail to make a profit so they incur debts. We need to solve deeper-lying problems,” he said.
Speaking about a foot-and-mouth disease case, L. Aleksanyan said that the response of the press to the reported case was inadequately strong. “There is no denying that our organizations still have much to do, but I think that the Russian ban on some foodstuffs is not related only to the foot-and-mouth disease”.
In his words, the mistake of our country is that an attempt has been made to build market relations without a foundation.