Արամ Խաչատրյանի «Դիմակահանդես»-ը՝ օպերայի և բալետի թատրոնի բեմում
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի  82-րդ թատերաշրջանի ընթացքում՝ մինչև այս տարվա հունիս-հուլիս, ներկայացվելու է Արամ Խաչատրյանի «Դիմակահանդես» բալետը: Panorama.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց թատրոնի գլխավոր բալետմայստեր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Վիլեն Գալստյանը:
«Իմ ազգային պարտքն եմ համարում բեմադրել «Դիմակահանդես»-ը: Մեր թատրոնը պարտավոր է ունենալ Արամ Խաչատրյանի երեք բալետները՝ «Սպարտակ», «Գայանե», «Դիմակահանդես»,- ասաց նա:
Նշենք, որ թատրոնի խաղացանկում «Սպարտակ» և «Գայանե» բալետներն ընդգրկված են:
Վ.Գալստյանի խոսքով, առաջիկա օրերին կսկսվեն փորձերը: Պատասխանելով հարցին, թե պետական աջակցություն լինելո՞ւ է, նա ասաց, որ գումարի հետ կապված հարցերն իր հոգսը չէ, պետությունը պետք է մտածի այդ մասին. «Թատրոնը  բեմադրությանների համար որոշ գումար ունի, որը շատ քիչ է»:
Բալետում հանդես է գալու թատրոնի բալետային խումբը՝ ավելի քան 70 դերասան: Դեկորները, հագուստներն արդեն պատրաստվում են:
Արամ Խաչատուրյանը  1941 թվականին Միխայիլ Լերմոնտովի «Դիմակահանդես» պիեսի հիման վրա գրում է մեկ գործողությունից բաղկացած համանուն երաժշտություն, սիմֆոնիկ հավաքակազմ՝ ռուսական շքեղ դասական երաժշտության ավանդույթներով:

Балет «Маскарад» Арама Хачатуряна – на сцене Национального академического театра оперы и балета
В ходе 82-го театрального сезона Национального академического театра оперы и балета имени А. Спендиаряна – до июня-июля 2016 года – зрителям будет представлен балет «Маскарад» на музыку Арама Хачатуряна. Об этом сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am главный балетмейстер театра, народный артист РА Вилен Галстян.
«Считаю своим национальным долгом поставить балет „Маскарад”. В нашем театре обязательно должны быть поставлены 3 балета на музыку Арама Хачатуряна – „Спартак”, „Гаянэ” и „Маскарад”», – сказал он.
Отметим, что балеты «Спартак» и «Гаянэ» включены в репертуар театра.
Как рассказал Вилен Галстян, в ближайшие дни уже начнутся репетиции. В ответ на вопрос о государственной поддержке он отметил, что не занимается вопросами финансирования. «У театра есть определенные средства для постановок, однако этого недостаточно», – сказал он.
В постановке занята балетная труппа театра – свыше 70 артистов. Декорации и костюмы уже изготавливаются.
Композитор Арам Хачатурян в 1941 году написал музыку к ставшему знаменитым спектаклю «Маскарад»Театра им. Е. Вахтангова, а через два года переработал ее в оркестровую сюиту, получившую заслуженное признание.