Ֆլորա Մարտիրոսյանի ծննդյան օրն է
Ֆ.Մարտիրոսյանը ծնվել է 1957թ. փետրվարի 5-ին Գյումրիում: Դպրոցին զուգահեռ ավարտել է նաև Գյումրու Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը: 1973թ.-ից սկսել է հանդես գալ ռադիոյով և հեռուստատեսությամբ: Այնուհետև` ուսումը կոնսերվատորիայում շարունակելու համար տեղափոխվել է Երևան:
1978թ.-ին Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում կայացած միջազգային փառատոնի մրցանակակիր. առաջին միջազգային հաջողությունն է եղել: Այնուհետև Գուսան Աշոտի «Ծովաստղիկը» Ֆլորա Մարտիրոսյանի կատարմամբ 15 տարի շարունակ ճանաչվել է տարվա լավագույն երգ: Հյուրախաղերով հանդես է եկել աշխարհի ավելի քան 60 երկրներում:
1991թ.-ին մեկնել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Հայրենիք է վերադարձել 1995թ.-ին և շարունակել իր երաժշտական գործունեությունը:
1997-2001թթ. ղեկավարել է Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը: 2002թ.-ին Լոս-Անջելեսում` Հոլիվուդ և Բրբենկ քաղաքներում հիմնել է անվան երաժշտական դպրոցները, որոնք շատ կարճ ժամանակահատվածում մեծ ճանաչում են բերել անվանի երգչուհուն:
2006-2007թթ.-ին առաջին անգամ Հայաստանում նախաձեռնել և անցկացրել է համահայկական միջազգային մրցույթը, որին մասնակցել է շուրջ 2000 հայ երեխա` Հայաստանից և այլ երկրներից:
2007թ.-ին հիմնել է բարեգործական հիմնադրամը, որի կազմում ընդգրկվելու են աշխարհահռչակ երգիչ-երգչուհիներ, հոլիվուդյան գերաստղեր, իրենց ձայն բարձրացնելու ընդդեմ ցեղասպանությունների, «Այլևս երբեք» կարգախոսով:
2011 թ. նոյեմբերի 1-ին, Լոս Անջելեսի Գիբսոն համերգասրահում տեղի է ունեցել առաջին համերգը, որին մասնակցել են  Սթիվի Ուոնդերը, Չակա-Կանը, Էրիկ Բենեթը,Բոբի Բրաունը և շատ ուրիշներ:
Մահացել է 2012 թվականի նոյեմբերի 20-ին Լոս-Անջելեսում՝ լեղապարկի վիրահատությունից հետո առաջացած բարդությունների պատճառով: Երգչուհու աճյունը տեղափոխվել է Հայաստան:

Сегодня день рождения певицы Флоры Мартиросян
5 февраля – день рождения народной артистки Армении Флоры Мартиросян: сегодня ей исполнилось бы 59 лет.
Флора Мартиросян родилась 5 февраля 1957 года в Гюмри. Параллельно со школой окончила музыкальную школу Гюмри им Армена Тиграняна. В 1973 г. начала выступать по Республиканскому телевидению и радио. Потом для продолжения учебы в консерватории переехала в Ереван.
В 1978 г. стала лауреатом международного фестиваля в городе Гамбург, Германия. Это были первые успехи. Далее песня Ашуга Ашота «Цовастхикс»в исполнении Флоры Мартиросян 15 лет подряд была признана лучшей песней года. С гастролями выступала более 60 странах мира.
В 2007 г основала благотворительную организацию «Артисты за мир», членами которой стали всемирно известные люди. Голливудские мегазвезды объединили свои голоса, чтобы сказать «Больше никогда» преступлениям против человечества.
1 ноября 2011 года в концертном зале «Гибсон» в Лос Анджелесе состоялся первый концерт, в котором приняли участие Стиви Уандер, Чака- Кан, Эрик Бенет, Боби Браун и другие мегазвезды.
Во время концерта Флоре Мартиросян была вручена специальная почетная грамота Конгрессмена США Бреда Шермана за особые и неоценимые заслуги перед армянской общиной и ее искусство, пропагандирующее мир во всем мире.