Ֆլորա Մարտիրոսյանի ծննդյան օրն է
Ֆ.Մարտիրոսյանը ծնվել է 1957թ. փետրվարի 5-ին Գյումրիում: Դպրոցին զուգահեռ ավարտել է նաև Գյումրու Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը: 1973թ.-ից սկսել է հանդես գալ ռադիոյով և հեռուստատեսությամբ: Այնուհետև` ուսումը կոնսերվատորիայում շարունակելու համար տեղափոխվել է Երևան:
1978թ.-ին Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում կայացած միջազգային փառատոնի մրցանակակիր. առաջին միջազգային հաջողությունն է եղել: Այնուհետև Գուսան Աշոտի «Ծովաստղիկը» Ֆլորա Մարտիրոսյանի կատարմամբ 15 տարի շարունակ ճանաչվել է տարվա լավագույն երգ: Հյուրախաղերով հանդես է եկել աշխարհի ավելի քան 60 երկրներում:
1991թ.-ին մեկնել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Հայրենիք է վերադարձել 1995թ.-ին և շարունակել իր երաժշտական գործունեությունը:
1997-2001թթ. ղեկավարել է Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը: 2002թ.-ին Լոս-Անջելեսում` Հոլիվուդ և Բրբենկ քաղաքներում հիմնել է անվան երաժշտական դպրոցները, որոնք շատ կարճ ժամանակահատվածում մեծ ճանաչում են բերել անվանի երգչուհուն:
2006-2007թթ.-ին առաջին անգամ Հայաստանում նախաձեռնել և անցկացրել է համահայկական միջազգային մրցույթը, որին մասնակցել է շուրջ 2000 հայ երեխա` Հայաստանից և այլ երկրներից:
2007թ.-ին հիմնել է բարեգործական հիմնադրամը, որի կազմում ընդգրկվելու են աշխարհահռչակ երգիչ-երգչուհիներ, հոլիվուդյան գերաստղեր, իրենց ձայն բարձրացնելու ընդդեմ ցեղասպանությունների, «Այլևս երբեք» կարգախոսով:
2011 թ. նոյեմբերի 1-ին, Լոս Անջելեսի Գիբսոն համերգասրահում տեղի է ունեցել առաջին համերգը, որին մասնակցել են  Սթիվի Ուոնդերը, Չակա-Կանը, Էրիկ Բենեթը,Բոբի Բրաունը և շատ ուրիշներ:
Մահացել է 2012 թվականի նոյեմբերի 20-ին Լոս-Անջելեսում՝ լեղապարկի վիրահատությունից հետո առաջացած բարդությունների պատճառով: Երգչուհու աճյունը տեղափոխվել է Հայաստան:

Today is Flora Martirosian’s birthday
Flora Martirosian was born on February 5, 1957 in Leninakan (now Gyumri), Armenia, to a family of an athlete and a housewife. She inherited her vocal skills from her mother. Martirosian studied at the Gyumri Musical School. Her participation in the Garun 73 contest in 1973 brought her the first prize. A graduate of the Yerevan State Conservatory, she later married Hrahat Gevorgyan, a journalist, in 1987. Martirosyan won her first international award in the Hamburg International Festival in 1978. The song Tsovastghik (author: Gusan Ashot) which brought the singer a great fame, was recognized as a top song for 15 years. Martirosyan performed guest concerts in over 60 countries around the world.
The family moved to Los Angeles, California in 1987 and returned to Yerevan in 1997. Martirosian was the principal of Yerevan's Armen Tigranyan Musical School between 1997-2001. She then again moved to Los Angeles after her husband got an appointment. Martirosian founded the Komitas Musical Academy in Los Angeles in 2002. In 2007, she established the Artists for Peace Chartity Foundation which attracted a large number of world-renowned singers and Hollywood superstars who joined under the slogan "Never Again" to raise their voice of protest against genocides. Martirosian gave her first concert in Los Angeles in 2011.
The singer died on November 20, 2012. The singer was buried in Yerevan's Komitas City Pantheon on December 12, 2012.
President Serzh Sargsyan stated that she was "truly national", then continued "Audiences, which she collected in homeland and in the Diaspora, talk about the ethnic routes of her songs, which she has earned as a distinctive singer and Armenian artist.