Մինսկի գրքի ցուցահանդեսում ՀՀ-ն ներկայացնելու է 200 միավոր գրականություն. Միլիտոնյան
Մինսկի 23-րդ գրքի ամենամյա միջազգային ցուցահանդես-տոնավաճառում  Հայաստանն ունենալու է 50 քմ տարածք՝ ներկայացնելով 200 միավոր գրականություն՝ գեղարվեստական, հոբելյանական, պատմամշակութային, գիտահանրամատչելի, մանկական, թարգմանական: Ներկայացվելու է վերջին երկու տարվա ընթացքում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ լույս տեսած հայերեն և օտարալեզու գրքեր: Panorama.am-ին տեղեկացրեց հայաստանի Գրողների միության նախագահ Էդուարդ Միլիտոնյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանը վերջին տասը տարվա ընթացքում մասնակցել է Մինսկի գրքի միջազգային բոլոր  ցուցահանդես-տոնավաճառներին, այս տարի հանդես է գալու Պատվո հյուրի կարգավիճակով. «Կազմակերպիչներն են որոշում, առաջարկում են, եթե համաձայն է լինում տվյալ երկիրը, այդպես էլ լինում է: Ամեն տարի մի երկրի առաջարկվում է»:
Տարբեր տարիներին Պատվո հյուրի կարգավիճակով մասնակցել են՝ Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Իսրայելը, Ղազախստան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Վենեսուելան, Չինաստանը:
Է.Միլիտոնյանը կարևորեց  միջազգային ցուցահանդեսներին մասնակցելը, նշեց, որ այն տալիս է տարբեր  գրողների, հրատարակիչների, թարգմանիչների հետ համագործակցություն, տարբեր երկրների հետ ծրագրերի քննարկում:
Նշենք, որ Մինսկի 23-րդ գրքի ամենամյա միջազգային ցուցահանդես-տոնավաճառը կայանալու է փետրվարի 10 -14-ը: belarus.by-ի համաձայն, այս տարի սպասվում է Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ուկրաինայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի և այլ երկրների հրատարակիչների ակտիվ մասնակցություն: Կազմված է մշակութային և գործնական ծավալուն ծրագիր:

Эдуард Милитонян: Армения на Минской международной книжной выставке-ярмарке представит 200 наименований книг
Площадь павильона Армении на XXIII международной книжной выставке-ярмарке в Минске составит 50 квадратных метров, здесь будет представлено 200 наименований книг – художественная, историко-культурная, научно-популярная, детская и переводческая литература. Об этом в интервью Panorama.am сообщил председатель Союза писателей Армении Эдуард Милитонян.
По его словам, будут представлены также изданные в течение последних двух лет книги о Геноциде армян – как на армянском языке, так и на иностранных языках.
Эдуард Милитонян отметил также, что Армения в течение последних 10 лет всегда принимала участие в Минской международной книжной выставке-ярмарке, а в 2016 году участвует в статусе почетного гостя.
«Соответствующее решение принимают организаторы, затем обращаются к стране, если последняя выражает согласие, участвует в статусе почетного гостя. Каждый год этот статус предлагается одной из стран», – рассказал собеседник Panorama.am.
Так, в разные годы в статусе почетного гостя на Международной книжной ярмарке в Минске были представлены Россия, Украина, Израиль, Казахстан, Франция, Германия, Венесуэла, Китай.
Эдуард Милитонян отметил важность участия в международных выставках, указав, что это дает возможность для сотрудничества с писателями, издателями и переводчиками, обсуждения программ с другими странами.
Отметим, что Минская международная книжная выставка-ярмарка пройдет в столице Беларуси 10-14 февраля. Минская ярмарка – одна из крупнейших книжных выставок на постсоветском пространстве – будет проходить уже в 23-й раз. Как передает БЕЛТА, в этот раз ожидается широкое участие в мероприятии книгоиздателей из России, Казахстана, Украины, Германии, Франции, Великобритании, США и других стран. Помимо экспонирования лучших образцов национального и зарубежного книгоиздания, предусмотрена широкая культурная и деловая программа.