Նոբելյան դափնեկիրները կհյուրընկալվեն Հայաստանում
Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանը ապրիլի 11-16-ը կազմակերպում է բացառիկ միջոցառում.  հյուրընկալվելու են  նոբելյան 5 մրցանակակիրներ մեկ հարկի տակ և դասախոսություններ կվարեն կենսաքիմիայի, ֆիզիկայի և բժշկագիտության թեմաներով:
Այսպիսով, դասախոսություններով հանդես կգան կենսաբաններ Աարոն Չեխանովերը (Իսրայել), Ադա Յոնաթը (Իսրայել), քիմիկոս և ֆիզիկոս Դան Շեխտմանը (Իսրայել), պատոլոգիստ Ջոն Ռոբին Ուորենը (Ավստրալիա) և քիմիկոս Էյիթի Նեգիսին (Ճապոնիա):
Ինչպես Panorama.am-ին տեղեկացնում են ԵՊԲՀ-ի լրատվական ծառայությունից, երեք օր անընդմեջ նրանք հանդես կգան հանրային և մասնագիտական դասախոսություններով, որոնք նպատակ ունեն ներկայացնելու նոբելյան մրցանակակիրների կողմից առաջ քաշված հայտնագործությունները և մասնագիտական դաշտում ունեցած գիտական ձեռքբերումներն ու բացառիկ հաջողությունները:
Սա աննախադեպ հնարավորություն է տեսնելու և լսելու այն, ինչը փոխել է աշխարհն ու դարձել արժանի՝ նոբելյան ժառանգության: Սա նաև գիտական երկխոսություն ու մտերմիկ զրույցի հնարավորություն է տարբեր մշակույթներ և ավանդույթներ կրող, տարբեր գիտական դպրոցներ ներկայացնող անհատների միջև:

В Армении с лекциями выступят 5 нобелевских лауреатов
Ереванский государственный медицинский университет им. Мхитара Гераци 11-16 апреля организует беспрецедентное мероприятие: участие в нем примут 5 нобелевских лауреатов. Они выступят с лекциями по биохимии, физике и медицине.
Так, с лекциями выступят биолог Аарон Чехановер (Израиль), химик Ада Йонат (Израиль), нобелевский лауреат по химии Дан Шехтман (Израиль), лауреат Нобелевской премии в области физиологии и медицины Джон Робин Уоррен (Австралия) и химик Эйити Нэгиси (Япония).
Как сообщили Panorama.am в пресс-службе университета, они в течение 3 дней выступят с лекциями, представляя открытия лауреатов Нобелевской премии, а также научные достижения.
Указывается, что это беспрецедентная возможность увидеть и услышать то, что изменило мир. Это также возможность для научного диалога между лицами, являющимися носителями различных культур и традиций, представляющими разные научные школы.