Նոբելյան դափնեկիրները կհյուրընկալվեն Հայաստանում
Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանը ապրիլի 11-16-ը կազմակերպում է բացառիկ միջոցառում.  հյուրընկալվելու են  նոբելյան 5 մրցանակակիրներ մեկ հարկի տակ և դասախոսություններ կվարեն կենսաքիմիայի, ֆիզիկայի և բժշկագիտության թեմաներով:
Այսպիսով, դասախոսություններով հանդես կգան կենսաբաններ Աարոն Չեխանովերը (Իսրայել), Ադա Յոնաթը (Իսրայել), քիմիկոս և ֆիզիկոս Դան Շեխտմանը (Իսրայել), պատոլոգիստ Ջոն Ռոբին Ուորենը (Ավստրալիա) և քիմիկոս Էյիթի Նեգիսին (Ճապոնիա):
Ինչպես Panorama.am-ին տեղեկացնում են ԵՊԲՀ-ի լրատվական ծառայությունից, երեք օր անընդմեջ նրանք հանդես կգան հանրային և մասնագիտական դասախոսություններով, որոնք նպատակ ունեն ներկայացնելու նոբելյան մրցանակակիրների կողմից առաջ քաշված հայտնագործությունները և մասնագիտական դաշտում ունեցած գիտական ձեռքբերումներն ու բացառիկ հաջողությունները:
Սա աննախադեպ հնարավորություն է տեսնելու և լսելու այն, ինչը փոխել է աշխարհն ու դարձել արժանի՝ նոբելյան ժառանգության: Սա նաև գիտական երկխոսություն ու մտերմիկ զրույցի հնարավորություն է տարբեր մշակույթներ և ավանդույթներ կրող, տարբեր գիտական դպրոցներ ներկայացնող անհատների միջև:

Five Nobel Prize winners to deliver lectures in Armenia
Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi is organizing an unprecedented event on February 11-16: five Nobel Prize winners in biochemistry, physics and medicine are scheduled to deliver lectures.
Lectures will be given by biologists Aaron Ciechanover (Israel) and Ada Yonath (Israel), chemist and physicist Dan Shechtman (Israel), pathologist John Warren (Australia) and chemist Ei-ichi Negishi (Japan)/ The renowned scientists will speak about discoveries made by Nobel Prize winners and scientific achievements, thus providing a unique opportunity to learn of events that changed the world. This will be also a chance for a scientific dialog among bearers of different cultures and traditions representing various scientific schools.