Օմբուդսմենի 2 թեկնածու է պաշտոնապես առաջադրվել
Մինչ այս պահը ՀՀ ԱԺ Պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում առաջադրվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի երկու թեկնածու: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում են ԱԺ պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովից:
Այդ թեկնածուներն են արդարադատության փոխնախարար Արման Թաթոյանը, որին առաջադրել է ԱԺ Հանրապետական խմբակցության անդամ, ԱԺ Պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը և Զարուհի Փոստանջյանը, որին առաջադրել է ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:
Այլ թեկնածուների առաջադրում չի  եղել, թեպետ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարել էր, որ առաջադրելու է իրավաբան Մակար Եղիազարյանի թեկնածությունը: ՀԱԿ-ից հայտարարել էին, որ հակված չեն մասնակցելու ՄԻՊ ընտրությանը:
Նշենք, որ ԱԺ պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն է իրավասու Ազգային ժողովին ներկայացնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածուի վերաբերյալ առաջարկություն:
Բացի այդ, որոշման նախագծով սահմանվում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածուների վերաբերյալ հանձնաժողովին դիմումների ներկայացման կարգը և ժամկետները: Ըստ նույն որոշման նախագծի, Ազգային ժողովին Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրելու համար թեկնածու է առաջարկվում  Հայաստանի Հանրապետության պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի որոշմամբ՝ հանձնաժողովի անդամների ընդհանուր թվի առնվազն 1/3-ի գրավոր դիմումով ներկայացված թեկնածուների թվից:

Two candidates for Armenia’s ombudsman (human rights defender) have been proposed so far to National Assembly’s Standing Committee on State and Legal Affairs, Panorama.am learned from the standing committee.
These two candidates are deputy justice minister of Armenia Arman Tatoyan who was nominated by member of Republican Party of Armenia’s faction, head of the Standing Committee on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan, and Ms. Zaruhi Postanjyan nominated by MP Edmon Marukyan.
No other candidates were put forward, although ‘Prosperous Armenia’ faction said that it will nominate lawyer Makar Yeghiazaryan. Armenian National Congress (ANC) Party said it will not participate in ombudsman’s election.
It is noteworthy that the NA Standing Committee on State and Legal Affairs is competent to submit proposals regarding a candidate for ombudsman to the parliament.
Besides, a draft decision establishes the order and deadline for filing applications to the standing  committee about candidates for Armenian ombudsman.