ԱԺ պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում առաջադրված թեկնածուները 3-ն են` Արման Թաթոյանը` Հանրապետական խմբակցության կողմից, Զարուհի Փոստանջյանը` ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի կողմից և իրավապաշտպան Նարեկ Ալոյանը` Տիգրան Ուրիխանյանի կողմից: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեցին ԱԺ պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովից:
Ուրիխանյանը հասցրել է առաջադրումների վերջին պահին ներկայացնել իր թեկնածուին: Նշենք, որ Ուրիխանյանը, որը նախկինում ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ էր, ԱԺ պետա-իրավական հանձնաժողովի անդամ է և ավտոմատ իրավունք ունի առաջադրել իր թեկնածուին:
Ավելի վաղ Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարել էր, որ Տիգրան Ուրիխանյանը խախտել է իրենց պայմանավորվածությունը և ԱԺ պետա-իրավական հանձնաժողովին է ներկայացրել ոչ թե «Բարգավաճ Հայաստան»-ի թեկնածու Մակար Եղիազարյանի թեկնածությունը, այլ հանդես եկել սեփական թեկնածուով:
Նշենք, որ թեկնածուների առաջարդման ժամկետն ավարտվում է այսօր ժամը 18:00-ին: Իսկ թեկնածուների մասին քննարկումը ԱԺ պետա-իրավական հարցերի հանձնաժողովում կկայանա փետրվարի 12-ին:

3 candidates for Armenian ombudsman officially nominated
Three candidates for Armenia’s Human Right Defender (Ombudsman) have been proposed to the National Assembly’s Standing Committee on State and Legal Affairs. These candidates are Arman Tatoyan nominated by the Republican Party of Armenia (RPA) faction,  Zaruhi Postanjyan nominated by MP Edmon Marukyan, and human rights activist Narek Aloyan proposed by MP Tigran Urikhanyan, Panorama.am learned from the Standing Committee.
Urikhanyan proposed his candidate just before the deadline for candidates’ nomination. Urikhanyan, a former member of the parliament’s ‘Prosperous Armenia’ faction, is now a member of the Standing Committee on State and Legal Affairs so he has the right to nominate a candidate.
Naira Zohrabyan of that faction earlier said that Tigran Urikhanyan broke their agreement by proposing his candidate instead of Makar Yeghiazaryan, the candidate of ‘Prosperous Armenia’.
The deadline for nomination of candidates ended at 6:00 pm today. A discussion related to the candidates is due in NA Standing Committee on State and Legal Affairs on February 12.