Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի երաժիշտները պարբերաբար գործուղվում են աշխարհում մեծ համբավ ունեցող նվագախմբեր՝ առաջնակարգ այդ կոլեկտիվներում վերապատրաստվելու համար։ Այս մասին հայտնում են ՀՊԵՆ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Մասնավորապես, Երիտասարդական նվագախմբի հինգ երաժիշտներ՝ ֆլեյտահար Գևորգ Ավետիսյանը, հոբոյահար Տիգրան Վարդանյանը, կլարնետահար Դավիթ Գյուլամիրյանը, ֆագոտահար Նիկոլայ Պողոսյանը, գալարափողահար Արմեն Կարագյանը, հունվարի 27-29-ը մեկնել են Գերմանիա՝ վարպետության դասեր անցնելու Բեռլինի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի փողային կվինտետում։
Ֆագոտահար Նիկոլայ Պողոսյանը շատ արդյունավետ գնահատել Բեռլինի ֆիլհարմոնիկի փողային կվինտետի երաժիշտների դասընթացները։ Անհատական մասնագիտական պարապմունքներից բացի, օրը երկու ժամ պարապմունքներ են անցկացրել նաև փայտափողային կվինտետի հետ։ Նիկոլայ Պողոսյանը նշել է, որ Բեռլինի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն աշխարհում մրցակցությունից դուրս է, ու նման կոլեկտիվի երաժիշտների հետ համագործակցությունը ցանկացած երաժշտի համար մեծ ձեռքբերում է։
Նիկոլայ Պողոսյանը նկատել է, որ Բեռլինի ֆիլհարմոնիկի երաժիշտները նույնպես ուրախ էին համագործակցության համար և հատկապես շեշտում էին հայ երաժիշտների կատարողական բարձր վարպետությունը։ Բեռլինի ֆիլհարմոնիկի երաժիշտները հույս են հայտնել, որ համագործակցությունը կշարունակվի, և որպես շարունակականության արդյունք՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Երևանում համատեղ համերգ կազմակերպել Բեռլինի ֆիլհարմոնիկի փողային կվինտետի և Երիտասարդական նվագախմբի փողային անսամբլի մասնակցությամբ։
Բեռլինի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի փողային կվինտետը հիմնադրվել է 1988թ.՝ Հերբերտ ֆոն Կարայանի կողմից Բեռլինի ֆիլհարմոնիկը ղեկավարելու տարիներին։ Այն աշխարհահռչակ նվագախմբերի կազմում ստեղծված առաջին փողային կվինտետն է, որն ունի կամերային երաժշտության հարուստ ավանդույթներ։ Փողային կվինտետի անդամները Բեռլինի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի երաժիշտներ են, ովքեր, համերգային գործունեությունից բացի, հանդես են գալիս նաև կրթական ծրագրերով՝ փոխանցելով իրենց փորձը երիտասարդներին։

Музыканты Молодежного оркестра Армении приняли участие в мастер-классах Духового квинтета Берлинской филармонии
14:35 10/02/2016
Музыканты Государственного молодежного оркестра Армении периодически, в ходе зарубежных командировок, посещают самые авторитетные оркестры мира, чтобы повысить свой уровень мастерства в ходе участия в работе этих первоклассных коллективов. Об этом сообщает пресс-служба Оркестра.
В частности, пять музыкантов Молодежного оркестра, в том числе флейтист Геворг Аветисян, гобоист Тигран Варданян, кларнетист Давид Гюламирян, фаготист Николай Погосян, а также трубач Армен Карагян были в Германии 27-29 января для повышения квалификации в Духовом квинтете Берлинской филармонии.
Духовой квинтет Берлинской филармонии был основан в 1988 году Гербертом фон Караяном в те годы, когда он  занимал пост главы филармонии. Это был первый духовой квинтет, с богатыми традициями камерной музыки, созданный в рамках всемирно известного оркестра. Члены Духового квинтета являются музыкантами Берлинского филармонического оркестра, который, помимо своей концертной деятельности, также проводит образовательные программы и делится своим опытом с молодежью.
Фаготист Николай Погосян считает, что учебные курсы с музыкантами Духового квинтета Берлинской филармонии были очень продуктивными. Помимо индивидуальных профессиональных тренингов, два часа в день проводились специальные мастер-классы с музыкантами квинтета деревянных духовых инструментов. Николай Погосян также отметил, что Берлинский филармонический оркестр не имеет аналогов в мире и сотрудничество с таким музыкальным коллективом является большим достижением для любого музыканта.
Николай Погосян рассказал, что музыканты Берлинского Филармонического оркестра также были рады сотрудничеству и особо отметили высокий уровень исполнительского искусства армянских музыкантов. Музыканты Берлинского Филармонического выразили надежду на то, что сотрудничество продолжится, и, как результат непрерывности, пришли к соглашению организовать концерт в Ереване с участием Берлинского Филармонического духового квинтета и духового ансамбля Молодежного оркестра.