Իրանը մտադիր է անցնել եվրոյով և յուանով վճարումների
Իրանը մտադիր է արտաքին առևտրային գործարքներն իրականացնել եվրոյով, յուանով և այլ «ուժեղ» արժույթներով, սակայն ոչ դոլարով, այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ` հայտարարել է Իրանի նավթի նախարարության փոխանախարարի պարտականությունները ժամանակավորապես իրականացնող Մասուդ Հաշեմիան Էսֆահանին:
«Քանի որ մեր նկատմամբ որոշ սահմանափակումներ կան, մենք չենք ցանկանում կախում ունենալ դոլարից և աշխարհում դոլարի շրջանառությունից», - ասել է իրանցի պաշտոնյան` պատասխանելով եկամուտները դոլարով ստանալուց հրաժարվելու մասին հարցին:
Պաշտոնյան հավելել է, որ «մեր բիզնեսն իրականացնելու ենք եվրոյով, յուանով և այլ ուժեղ արժույթներով»:
Մասուդ Հաշեմիան Էսֆահանին նաև հայտարարել է, որ Իրանը մտադիր է 1-2 տարվա ընթացքոում վերականգնել նավթի վերամշակման մակարդակը` այն հասցնելով մինչևպատժամիջոցային մակարդակին:

Эсфахани подтвердил: Иран намерен вести бизнес в евро, юанях, но не в долларах США
Иран намерен вести бизнес в расчетах в евро, юанях и «других сильных» валютах, а не в долларах. Как передает РИА Новости, об этом заявил сегодня исполняющий обязанности замминистра нефти Масуд Хашемиан Эсфахани.
«Поскольку есть некоторые ограничения на нас из-за совместного всеобъемлющего плана действий по урегулированию ядерной программы, мы не хотим зависеть от доллара и циркуляции доллара в мире», – сказал он, отвечая на вопрос об отказе получения прибыли от экспорта нефти в долларах.
Как указывает агентство, Масуд Хашемиан Эсфахани также добавил: «Наш бизнес будет вестись в евро и юанях и некоторых других сильных валютах».