Գեորգի Կուտոյանը նշանակվել է Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Գեորգի Կուտոյանն ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով նա նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն:
«Ղեկավարվելով 2005 թվականի փոփոխություններով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 5-րդ կետով և հիմք ընդունելով «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 18-րդ հոդվածի 2-րդ մասը` ո ր ո շ ու մ ե մ.
Գեորգի Կուտոյանին նշանակել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն»,- նշված է նախագահի հրամանագրում:
Գեորգի Կարենի Կուտոյան
Ծնվել է 1981թ. սեպտեմբերի 30-ին Երևանում:
2002թ. գերազանցությամբ ավարտել է Ռուսաստանի Դաշնության Ռոստովի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը:
2005թ. ավարտել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտի ասպիրանտուրան, պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն «1950թ. Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների մասին կոնվենցիան Հայաստանի Հանրապետության ազգային իրավական համակարգում (սահմանադրաիրավական հետազոտություն)» թեմայով և ստացել իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
2007թ. ավարտել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Ֆլետչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցը (Թաֆթս համալսարան):
2002-2010թթ. դասավանդել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում, Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիայում և Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայում:
2005-2006թթ. աշխատել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում, նախ՝ որպես գիտաուսումնական կենտրոնի գիտական աշխատող, ապա՝ իրավական և կառուցվածքային բարեփոխումների բաժնի դատախազ:
2006-2007թթ. աշխատել է Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի ավագ խորհրդական, իսկ 2008-2010թթ.՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գլխավոր իրավախորհրդատու:
2008թ. ստացել է փաստաբանական գործունեության արտոնագիր, 2010-2011թթ. զբաղվել է մասնավոր փաստաբանական գործունեությամբ:
2011-2016թթ. զբաղեցրել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի օգնականի պաշտոնը:
03.02.2016 – 12.02.2016թթ. զբաղեցրել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնը:
2011-2014թթ. եղել է ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ստեղծված Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդին առընթեր հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման մոնիտորինգի հանձնաժողովի նախագահը:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2013թ. ապրիլի 17-ի հրամանագրով պարգևատրվել է Մխիթար Գոշի մեդալով:
1998-2000թթ. զինվորական ուսուցում է անցել Ռուսաստանի Դաշնության Ռոստովի պետական համալսարանի ռազմական պատրաստության ֆակուլտետում՝ պահեստի սպաների պատրաստման ծրագրով:

Новым главой Службы национальной безопасности Армении назначен Георгий Кутоян
Главой Службы национальной безопасности Армении после отставки сегодня с данного поста Горика Акопяна указом президента РА Сержа Саргсяна назначен Георгий Кутоян. Как передает пресс-служба главы государства, Г. Кутоян при этом другим указом президента был освобожден с должности заместителя генерального прокурора РА.
Биография Георгия Кареновича Кутояна:
Родился 30 сентября 1981 года в Ереване.
В 2002 году с отличием окончил юридический факультет Ростовского государственного университета (Российская Федерация).
В 2005 году окончил аспирантуру Института философии и права Национальной академии наук Республики Армения, защитил кандидатскую диссертацию по теме «Конвенция 1950 года о правах и основополагающих свободах человека в национальной правовой системе Республики Армения (конституционно-правовое исследование)» и получил ученую степень кандидата юридических наук.
В 2007 году в Соединенных Штатах Америки окончил Флетчерскую школу права и дипломатии (Тафтский университет).
В 2002-2010 гг. преподавал в Армяно-Российском (Славянском) университете, Академии государственного управления Республики Армения и Национальной академии наук Республики Армения.
В 2005-2006 гг. работал в Генеральной прокуратуре Республики Армения, сначала в качестве научного работника научно-учебного центра, затем – прокурора отдела правовых и структурных реформ.
В 2006-2007 гг. работал в аппарате Защитника прав человека Республики Армения в качестве старшего советника Защитника прав человека Республики Армения, а в 2008-2010 гг. – главного юрисконсульта аппарата Защитника прав человека Республики Армения.
В 2008 году получил лицензию на адвокатскую деятельность, в 2010-2011 гг. занимался частной адвокатской деятельностью.
В 2011-2016 гг. занимал должность помощника Президента Республики Армения.
В 2011-2014 гг. был председателем мониторинговой комиссии по осуществлению антикоррупционной стратегии при созданном указом Президента РА Совете по борьбе с коррупцией.
Указом Президента Республики Армения от 17 апреля 2013 года награжден медалью Мхитара Гоша.
В 1998-2000 гг. прошел военное обучение на факультете военной подготовки Ростовского государственного университета (Российская Федерация) по программе подготовки офицеров запаса.