Գեորգի Կուտոյանը նշանակվել է Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Գեորգի Կուտոյանն ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով նա նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն:
«Ղեկավարվելով 2005 թվականի փոփոխություններով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 5-րդ կետով և հիմք ընդունելով «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 18-րդ հոդվածի 2-րդ մասը` ո ր ո շ ու մ ե մ.
Գեորգի Կուտոյանին նշանակել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն»,- նշված է նախագահի հրամանագրում:
Գեորգի Կարենի Կուտոյան
Ծնվել է 1981թ. սեպտեմբերի 30-ին Երևանում:
2002թ. գերազանցությամբ ավարտել է Ռուսաստանի Դաշնության Ռոստովի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը:
2005թ. ավարտել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտի ասպիրանտուրան, պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն «1950թ. Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների մասին կոնվենցիան Հայաստանի Հանրապետության ազգային իրավական համակարգում (սահմանադրաիրավական հետազոտություն)» թեմայով և ստացել իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
2007թ. ավարտել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Ֆլետչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցը (Թաֆթս համալսարան):
2002-2010թթ. դասավանդել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում, Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիայում և Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայում:
2005-2006թթ. աշխատել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում, նախ՝ որպես գիտաուսումնական կենտրոնի գիտական աշխատող, ապա՝ իրավական և կառուցվածքային բարեփոխումների բաժնի դատախազ:
2006-2007թթ. աշխատել է Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի ավագ խորհրդական, իսկ 2008-2010թթ.՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գլխավոր իրավախորհրդատու:
2008թ. ստացել է փաստաբանական գործունեության արտոնագիր, 2010-2011թթ. զբաղվել է մասնավոր փաստաբանական գործունեությամբ:
2011-2016թթ. զբաղեցրել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի օգնականի պաշտոնը:
03.02.2016 – 12.02.2016թթ. զբաղեցրել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնը:
2011-2014թթ. եղել է ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ստեղծված Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդին առընթեր հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման մոնիտորինգի հանձնաժողովի նախագահը:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2013թ. ապրիլի 17-ի հրամանագրով պարգևատրվել է Մխիթար Գոշի մեդալով:
1998-2000թթ. զինվորական ուսուցում է անցել Ռուսաստանի Դաշնության Ռոստովի պետական համալսարանի ռազմական պատրաստության ֆակուլտետում՝ պահեստի սպաների պատրաստման ծրագրով:

Georgi Kutoyan has been Appointed Director of the National Security Service
Georgi Kutoyan has been dismissed from his late position of deputy prosecutor general of the Republic of Armenia by the decree of the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, according to the Department of Public Relations and Mass Media of presidential administration.
By another decree released, he has been appointed Director of the National Security Service adjunct to the Government of the Republic of Armenia.
“Guided by the article 55, point 5 of the Constitution of the Republic of Armenia amended in 2005 and taking into consideration article 18 part 2 the “National Security Service of Armenia” Law, I decide to appoint Georgi Kutoyan Director of the National Security Service adjunct to the Government of the Republic of Armenia,” is written in the presidential decree.
Georgi Kutoyan
Georgi Kutoyan was born in Yerevan, in 1981.
• In 2002 graduated with honors from the Law Department of the Rostov State University in the Russian Federation.
• In 2005 concluded postgraduate studies at the Institute of Philosophy and Law of the RA National Academy of Sciences, defended a thesis titled “The 1950 Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms in the Republic of Armenia’s National Legal System” (constitutional and legal research) and was awarded the scientific degree of a Candidate of Juridical Sciences.
• In 2007 graduated from the Fletcher School of Law and Diplomacy (Tufts University) at the US.
• In 2002-2010 was teaching at the Armenian-Russian (Slavic) University, at the RA State Governance Academy and at the RA National Academy of Sciences.
• In 2005-2006 worked at the Public Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia, first as a researcher at the scientific and teaching center and later as a lecturer at the Law and Structural Reforms Division.
• In 2006-2007 worked in the Office of the Ombudsman of Armenia, as a Senior Advisor to the Ombudsman, and in 2008-2010 as the Senior Legal Advisor of the Ombudsman Staff.
• In 2008 received a lawyer’s license, in 2010-2011 was engaged in private practice as a lawyer.
• In 2011-2016 was Assistant to the President of Armenia.
• In 2011-2014 was the Chairman of the Anti-Corruption Strategy Monitoring Commission under the Presidential Anti-Corruption Council
• By the April 17, 2013 decree of the President of Armenia was awarded the Mkhitar Gosh Medal.
• In 1998-2000 was trained at the RF Rostov State University Military Training Department as a reserve officer.