Հանրահռչակ պրիմա-բալերինաներն ինձ հետ հանգիստ բեմ էին դուրս գալիս. Վիլեն Գալստյան
ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գլխավոր բալետմայստեր Վիլեն Գալստյանն այսօր դառնում է 75 տարեկան: Թատրոնը փետրվարի 13-ին կայանալիք գալստյանական խորեոգրաֆիայով Ա. Խաչատրյանի «Գայանե» բալետային ներկայացումը նվիրում է հոբելյարին: Մինչ ներկայացումը Հայաստանի գլխավոր թատրոնում տեղի կունենա հոբելյանական հանդիսություն՝ նվիրված Վ. Գալստյանի ծննդյան 75–ամյակին: Panorama.am-ը զրուցել է Վիլեն Գալստյանի հետ՝ անցած ուղու, բալետի հայկական դպրոցի ձևավորման, այսօրվա հայկական բալետի մասին:
-Պարոն Գալստյան, հիսուն տարուց ավելի է բեմում եք՝ և որպես պարող, և որպես բալետմաստեր, ինչպե՞ս կներկայացնեք, կգնահատեք Ձեր անցած ուղին, Ձեր խաղացած, բեմադրած գործերը:
-Լատիշ խորհրդային բալետմայստեր Եվգենի Չանգան պատճառ եղավ, որ Երևանում պայմանագիր ստորագրեցի՝ Երևանի թատրոնում աշխատելու համար: Այդ ժամանակ ես նաև մասնակցեցի Մոսկվայի Մեծ թատրոնում ընդունելության մրցույթին, ընդունվեցի: Այդպես համատեղում էի. Երևանում քիչ էի լինում, երբ անհրաժեշտություն կար, հիմնականում Մոսկվայում էի, քանի որ Մոսկվան մեծ հնարավորություններ ուներ, Մեծ թատոնի բալետի խմբի հետ ամբողջ աշխարհի բեմերում պարեցի: Մշակույթի նախարարին, թատրոնի տնօրենին բացատրում էի, որ ես Երևանում այդ հնարավորությունները չունեմ, եթե նստեի Երևանում, դա կնշանակեր, որ ինձ այլևս չեն հրավիրի որևէ թատրոն: Նրանք ինձ թույլ տվեցին համատեղել: Երբ պարում էի Մոսկվայում, հրավիրում էին Պետերբուրգ: Երևանի թատրոնի հետ էլ բավականին հյուրախաղեր էինք ունենում: Հիմա դժվար է, ֆինանսական ճգնաժամն առաջին հերթին արվեստի վրա է ազդում, քանի որ մեծ գումարներ են անհրաժեշտ բալետի խումբ արտասահման տանելու համար. բալետի խումբ՝ մոտ 70 հոգի, այդքանի համար ճանապարհածախս, նաև ներկայացման դեկորները:
2014-ին մեր բալետի խմբին հրավիրեցին Պետերբուրգ՝ Մարինյան թատրոն: Ներկայացրեցինք Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետը: Այս բալետն իրենց մոտ երբեք չէր բեմադրվել: Այնպիսի հաջողություն ունեցանք, զարմացրել էին մեր պարողները, շշկռված վիճակում էինք: Հանդիսատեսը մոտ տասնհինգ րոպե հոտնկայս ծափահարում էր: Նաև իմ ընկեր պարողներ էին եկել:
Ես խորհրդային տարիներին բարձրագույն աշխատավարձ էի ստանում՝ հավելյալ, որպես համաշխարհային երկու մրցույթի ոսկե մեդալակիր՝ Վառնայում՝ դասական պարարվեստի միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակ և ոսկե մեդալ, Եգիպտոսում՝ Արևելյան երկրների պարողների մրցույթում:
Ասեմ, որ շատ դժվար է լինել բալետի պարող, միաժամանակ բալետմաստերություն անել: Անհամատեղելի է, շատ բարդ է: Ես պարել եմ աշխարհի բոլոր բեմերում: Իմ խաղընկերները միշտ եղել են մեծ թատրոնի պրիմա-բալերինաներ՝ Ռաիսա Ստրուչկովա, Եկատիրինա Մաքսիմովա, Նատալյա Բեսմերտնովա, Վալենտինա Գանիբալովա, Կալերիա Ֆեդիևչա: Ինձ հետ հանգիստ բեմ էին դուրս գալիս՝ առանց մտածելու, որ ես կարող եմ հարմար չբռնել, չպահել: Դա շատ կարևոր է:
Եթե բեմադրություն էի անում, զրկվում էի պարելուց, այսինքն այդ դեպքում մի տեղ պարտվում ես: Այդպես եղավ 1973-74-ին: Արամ Խաչատրյանն ինձ ասաց՝ «դու այնքան լավ ես պարում իմ երաժշտության տակ, զգում ես իմ երաժշտությունը, բեմադրի «Գայանե» բալետը», առանց մտածելու ասացի՝ «այո, կբեմադրեմ»: Այդ ժամանակ ես որևէ բալետ չէի բեմադրել: Բայց որ խոստացել էի, անպայման պետք է անեի:
Բեմադրություններ անելու պրոցեսում ես որպես պարող պարտվում էի, կորցնում իմ որակը: Հետո դա պետք է կրկին հետ բերել, որը տևում է մեկ-երկու ամիս, մկաններ են, պետք է նորից վերականգնել, որը դժվար, ծանր գործ է: Ես աշխատում էի շատ չբեմադրել, հասկանում էի, թե ինչ բարդություն է: Բայց թատրոնն էլ պահաջնում էր, որ բեմադրություններ անեմ:
Էդգար Հովհաննիսյանը գրեց երաժշտություն իմ լիբրետոյի հիման վրա, բեմադրեցի «Սասունցի Դավիթ» բալետը, 1976 թվականն էր: Հետո Տիգրան Մանսուրյանը գրեց երաժշտություն, բեմադրեցի Անդերսենի «Ձյունե թագուհին»: Լորիս Ճգնավորյանի երաժշտությամբ բեմադրեցի Շեքսպիրի «Օթելլո»-ն:
Հետո կատարվեց այն, ինչ կատարվեց. մնացինք առանց լույս, աշխատանք, թատրոնը չէր աշխատում, աշխատավարձ չէինք ստանում, սոված ապրում էինք: Ընկերներս փրկեցին ինձ: Մոսկվայի Մեծ թատրոնի տնօրեն Վլադիմիր Վասիլևը լսել էր, թե ինչ վիճակ է Հայաստանում: Մի օր զանգեց և ինձ հրավիրեց Մոսկվա: Վասիլևը Մաքսիմովայի հետ պետք է մեկ ամսով գնար Սեուլ՝ դասավանդելու: Նա իր փոխարեն ինձ ուղարկեց: Մեկնելուց մեկ օր առաջ զանգեց և ասաց, որ ինքը հիվանդացել է, իր փոխարեն կգա Վիլեն Գալստյանը: Մենք մեկնեցինք:
-Պարոն Գալստյան, Ձեր խաղացած, բեմադրած գործերից որո՞նք կառանձնացնեք:
-Իմ բեմադրություններից «Գայանե», «Ձյունե թագուհի» բալետները: «Օթելլո»-ի դեպքում բեմադրության մեջ նորարարական տարրեր մտցրեցի. դասական որևէ էլեմենտ չկար, այլ ժամանակակից պլաստիկա: Այն բեմադրեցի իմ մոդեռն, ժամանակակից լեզվով: Բայց կան ստեղծագործություններ, որոնք պետք է միայն դասական բեմադրել, օրինակ՝ «Կարապի լիճը», «Քնած գեղեցկուհին», «Ժիզել»:
-Դուք որի՞ն եք նախապատվություն տալիս՝ դասականի՞ն, թե՞ մոդեռնին:
-Մեր դպրոցը՝ դասական, ամենահզորն է: Հայկական բալետը դասական դպրոցն է հիմնադրել: Մենք ունեցել ենք Պետերբուրգի, Մոսկվայի դասատուներ: Բալետն այդպես է Հայաստանում զարգացել, միշտ կապի մեջ ենք եղել Ռուսաստանի հետ: Եթե չգիտես դասական դպրոց, ուրեմն անգրագետ ես, ցանկացած մոդեռնի հիմքը դասականն է: Բալետի հիմքը դասականն է: Ասացի, որ «Օթելլո»-ն մոդեռնի լեզվով եմ դրել: «Գայանե» բալետը հայկական է, դասական է, ես ձուլել եմ դասականի տեխնիկան հայկական պարի հետ:
-Պարոն Գալստյան, այսօրվա մեր պարողների մասի ի՞նչ կարծիք ունեք: Ունե՞նք պարողներ պատրաստող դպրոց:
-Մեր կադրերին առաջին հերթին պատրաստում են Երևանի պարարվեստի պետական քոլեջում, ոչնչով հետ չենք մնում մյուս դպրոցներից: Մեր մոտից 50 պարող տղաներ այժմ հանդես են գալիս համաշխարհային բեմերում: Նրանք ավելի շատ հաջողություններ են ունենում, քան Մոսկվայի, Պետերբուրգի թատրոնների պարողները:
Դրսում մեր պարողները 3000 եվրո են ստանում, այստեղ՝ 300 դոլար: Դրսում մեծ է հնարավորությունը հանդես գալ տարբեր երկրների բեմերում: Արվեստն այսպիսին է: Մենք այստեղ կորցնում ենք մեր կադրերին, բայց դպրոցից ստանում ենք հաջորդ կադրերը: Անընդհատ նոր դերակատարներ ենք պատրաստում:
-Պարոն Գալստյան, Ձեր գործը շարունակողներ տեսնո՞ւմ եք:
-Բեմադրելը մի քիչ ավելի բարդ է, որովհետև կարող ես էմոցիոնալ մի բան բեմադրես, բայց երբ որ ակունքները լավ չես տիրապետում, դպրոց չես անցել, դժվար է երկու, երեք գործողությամբ բալետ բեմադրել: Մեր պարող տղաներն արդեն փորձում են: Համարներ են բեմադրում, բավական հաջող: Բայց դա քիչ է: Կարող է մի համար բեմադրեն՝ 5-7 րոպե, բայց դա ներկայացում չէ: Իհարկե, ինձ մտահոգում է բալետմաստերների խնդիրը: Ես ինչքան կարող եմ օգտակար կլինեմ երիտասարդ բեմադրողներին, որպեսզի կարողանան վաղը, մյուս օրն ինքնուրույն բեմադրություններ անեն:
Վ. Գալստյանը Երևանի պարարվեստի պետական ուսումնարանը 1959 թ. ավարտելուց հետո բեմ է բարձրացել Թբիլիսիի Փալիաշվիլու անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, այնուհետև 1961 թվականից հանդես է եկել Երևանի օպերայի և բալետի թատրոնում: Վիլեն Գալստյանի կերտած կերպարներից են՝ Սպարտակը՝ Խաչատրյանի նույնանուն բալետային ներկայացման մեջ (1961թ.), Արմենը՝ Խաչատրյանի «Գայանե»-ում (1974թ.), Ալբերտը՝ Ադանի «Ժիզել»-ում (1961թ.), Էդ. Հովհաննիսյանի «Հավերժական կուռք»-ում Բյուրատը (1966թ.), Կոմիտասը՝ «Անտունի»-ում (1969թ.), Դավիթը՝ «Սասունցի Դավիթ»-ում (1976թ.), Է. Արիստակեսյանի «Պրոմեթևս»-ում համանուն կերպարը (1967թ.), Ռոմեոն՝ Պրոկոֆևի «Ռոմեո եւ Ջուլիետ»-ում (1970թ.): Արվեստագետը բեմական գործունեությանը զուգահեռ, հեղինակ է մի շարք ներկայացումների՝ Ա. Խաչատրյանի «Գայանե» (1974թ., 2004թ.), «Սպարտակ» (1978թ., 1982թ., 1987թ.), Էդ. Հովհաննիսյանի՝ «Սասունցի Դավիթ» (1976թ.), Մինկուսի «Դոն Կիխոտ» (2002թ.)ևայլն: Վիլեն Գալստյանը բեմ է բարձրացել Մոսկվայի Մեծ թատրոնում, ինչպես նաև Անգլիայի, Ֆրանսիայի, Ճապոնիայի և այլ երկրների հեղինակավոր բեմերում է ներկայացել անվանի արտիստը: Վ. Գալստյանը նկարահանվել է մի շարք ֆիլմերում՝ «Նռան գույնը» (1969թ.), «Հայկական որմնանկարներ» (1972թ.) և այլն: Վ. Գալստյանն աշխատել է Մոնտեվերդիի «Տեատրու Սոլիս»-ում՝ որպես գլխավոր բալետմայստեր, դասավանդել Սեուլի բալետի համալսարանում: Երևանում Վ. Գալստյանը ղեկավարել է Պարարվեստի պետական ուսումնարանը, տարբեր տարիներին եղել է Երևանի օպերային և բալետի թատրոնի գլխավոր բալետմայստերը: Ավելի քան 15 տարի է Վ. Գալստյանը դասավանդում է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում:
Նշենք, որ այժմ Վիլեն Գալստյանն աշխատում է Արամ Խաչատրյանի «Դիմակահանդես» բալետի վրա, որն այս տարվա հունիս-հուլիսին կներկայացվի հանդիսատեսին: «Իմ ազգային պարտքն եմ համարում բեմադրել «Դիմակահանդես»-ը: Մեր թատրոնը պարտավոր է ունենալ Արամ Խաչատրյանի երեք բալետները՝ «Սպարտակ», «Գայանե», «Դիմակահանդես»,-ավելի վաղ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասել էր բալետմայստերը:
Լուսանկարները տրամադրել են Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:

Vilen Galstyan: Renowned prima-ballerinas were dancing with me
Vilen Galstyan, People's Artist, Ballet Master of the Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet after Alexander Spendiaryan, turns 75 years old today.
On February 13, 2016, the theatre dedicates Aram Khachaturian's ''Gayane'' ballet, choreographed by Galstyan, to Vilen Galstyan's anniversary. There will be also a reception dedicated to Galstyan's anniversary before the performance. Panorama.am  spoke with Vilen Galstyan regarding his passed path, establishment of Armenian ballet school and current situation in Armenian ballet.
-Mr. Galstyan, you are in ballet for 50 years as ballet dancer and Ballet Master, how would you describe you passed path?
- I signed agreement on working in Yerevan Theatre because of Yevgeniy, Changa, Soviet Lett Ballet Master. I was also accepted to Moscow Big Theatre. Thus, I spend most of my time in Moscow, since there were more opportunities. I was dancing in different stages with Big Theatre's ballet group all over the world and was coming to Armenia only if there was a necessity. When I explained that in Moscow there are much more opportunities, Yerevan theatre allowed me to combine my two jobs. I was also going to many tours with Yerevan Theatre's dancers. When I was dancing in Moscow, I was invited to Petersburg. However now, the financial crisis first and foremost affects art and ballet, since it is very expensive to organize ballet tours to different countries. You need to cover the travel and the decoration expenses of the ballet group, which is composed of 70 people.
Our ballet group was invited to Mariinsky Theater in St. Petersburg, in 2014. We presented Aram Khachaturian's ''Gayane'' ballet, which has never been presented there before. That ballet had an unprecedented success there. My ballet dancer friends also came to see it.
It is very difficult to be a ballet dancer and a Ballet Master similtenuosly. I was dancing all over the world. I was dancing with different Prima-ballerinas such as Raisa Struchkova, Yekatirina Maksimova, Natalia Besmertnova, Valentina Ganibalova, Kaleria Fedievcha.
In 1973-74, Aram Khachaturian said “You are dancing so well. You also feel my music. You should stage ''Gayane'' ballet”. I agreed to stage it without a doubt. But Ihave not staged any ballet before. During the staging process I was losing my quality as a dancer. I was recovering my muscles for about 1-2 months.  Although I was avoiding staging too much, theatre was demanding to stage performances.
Edgar Hovhannisyan wrote the music, and I staged “Sasutsi David” ballet, in 1976. Then, Tigran Mansourian wrote music and I staged “Snow Queen” of Andersen. Loris Tcheknavorian wrote music and I staged Shakespeare's "Othello”. Then, during the cold and dark years the theatre stopped working. My friends saved me. Vladimer Vasilev from Moscow Big Theatre invited me to Moscow. He sent me to Seoul for lecturing instead of himself.
-Mr. Galstyan, which performances where you have danced or staged you would highlight?
-"Gayane" and "The Snow Queen" ballets. I introduced some innovative elements in "Othello" ballet. I staged it in innovative manner. But there are ballets which must be staged only in a classic manner such as "Swan Lake", "Sleeping Beauty", "Giselle".
-Do you prefer classic or modern ballet?
- The classic school is the most powerful in that sphere and ballet is created from that school. If one does not know classic school, he is illiterate. Armenian ballet also is based on the classic school of ballet.
-Mr. Galstyan, what do you think about our ballet dancers? Is there a school for preparing ballet dancers?
- Our dancers are being taught at Yerevan State Choreographic College. We have more that 50 ballet dancers dancing on international stages. They are more successful than the dancers from St. Petersburg and Moscow.
However we are losing our talents since there are more opportunities abroad. There, they receive a salary of 3000 euro, but here only 300 $. They stay abroad. That’s why we always need to prepare new talents.
-Mr. Galstyan, do you see people, who can continue you work?
- Staging is very difficult job. You can stage a very emotional performance, but you will fail if you are not familiar with the history of the performance. Sure, I am concerned with that issue. I will definitely assist the young Ballet Masters in that job.
Vilen Galstyan graduated from Yerevan State Choreographic College in 1959. After graduation he was dancing in Opera and Ballet Theatre after Paliashvilu in Tbilisi. Starting from 1961 he was dancing in Yerevan Opera and Ballet Theatre. Vilen Galstyan played as  Spartacus, in Khachaturian's “Spartacus”, (1961), as Armen in Aram Khachatryan ‘s "Gayane" (1974),  as Albert, in Adan’s "Giselle"  ballet (1961), as Byurate in Ed. Hovannisian's "Eternal Idol" ballet (1966),  as Komitas in "Antuni" (1969), as David in "Sasuntsi David" ballet(1976), as Prometheus in E. Aristakesyan’s  "Prometheus"  ballet (1967), as Romeo in Prokofiev's "Romeo and Juliet" ballet (1970). Galstyan also staged a number of performances , such as A. Khachaturian's "Gayane" ballet in 1974, 2004, "Spartacus"  in 1978, 1982, 1987,  Ed. Hovannisian’s "Sasuntsi David " in 1976, Minkus’s  "Don Quixote"  ballet, etc. He stared in many films, and is most famous starring role is in the 1969 classic film “The Color of Pomegranates”.
Currently, Vilen Galstyan works on Aram Khachatryan’ s “Mascaraed” ballet, which will be presented in June-July this year. “Our theatre must present Aram Khachatryan’ s three ballets: “Mascaraed”, “Gayane" and “Spartacus””, said Galstyan earlier.