«Հյուսիսային հոսք-2» գազամուղի շինարարությունը կավարտվի սահմանված ժամանակացույցի համաձայն` մինչև 2019թ-ի ավարտը: Այս մասին «ՏԱՍՍ» գործակալության փոխանցմամբ` հայտարարել է «Գազպրոմ» ընկերության ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը:
«Մենք ներկայումս պատրաստվում ենք խողովակներ գնելուն, սեպտեմբեր ամսին անցկացվելու է մրցույթ խողովակաշարի կառուցման համար և 2018թ-ի սկզբին կսկսվեն շինարարական աշխատանքները», - հստակեցրել է պաշտոնյան:
Միլլերը նշել է, որ նախագիծը նման կլինի «Հյուսիսային հոսք-1» նախագծին, այդ իսկ պատճառով` նախագծման աշխատանքների հետ կապված ոչ մի խնդիր չի լինի:
«Գլխավորն այն է, որ նախագիծն անցնում է այն նույն միջանցքով, ինչ «Հյուսիսային հոսք-1»-ը, հետևաբար բոլոր մանրամասները ներկայումս հայտնի են: Դրան գումարած` կա աշխատանքի փորձ խողովակաշարն անցկացնելու համար և «Հյուսիսային հոսք-2» խողովակաշարի կառուցման արագությունն ավելի բարձր կլինի»,սել է նա:
Միլլերը նաև նշել է, որ իրենք կարիք չունեն նախագիծը հստակեցնել Եվրահանձնաժողովի հետ, քանի որ «Հյուսիսային հոսք-1»-ն արդեն իսկ համաձայնեցված է եղել, իսկ երկրորդ խողովակաշարն ամբողջությամբ կրկնում է առաջինին:

Глава «Газпрома»: Проект «Северный поток-2» будет реализован в срок – до 2019 года
Глава ОАО «Газпром» Алексей Миллер подтвердил, что проект «Северный поток-2» будет реализован в срок – до 2019 года, хотя сроки тендеров затягиваются. Как передает «Интерфакс», об этом Миллер заявил журналистам в Мюнхене.
«Мы сейчас готовимся к проведению тендеров на закупку труб, в сентябре будет проведен конкурс на укладку трубы, и в начале 2018 года уже начнутся трубоукладочные работы», – сказал он.
Алексей Миллер отметил, что этот проект точно такой же как «Северный поток-1». «Поэтому нет проблем с проектированием, и самое главное, что этот проект проходит в том же самом коридоре, что и „Северный поток 1”, поэтому все изыскания на сегодняшний день у нас есть», – сказал глава «Газпрома».
Миллер добавил: «Поэтому у нас нет никаких сомнений, что проект „Северный поток-2” будет реализован строго по графику до конца 2019 года».