«Արդեն իսկ պաշտոնապես հայտարարվել է, որ ՀՅԴ-ՀՀԿ համագործակցության նախնական պայմանավորվածություն ձեռք բերել է, առաջիկայում կտեսնենք համագործակցության ձևաչափի մասին որոշակի հայտարարություններ: Ամեն ինչ իր ժամանակին»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանը՝ խոսելով ՀՀԿ-ՀՅԴ սպասվող համագործակցության մասին:
Նա ընդգծեց, որ բանակցությունները շարունակվում են և երբևէ որևէ ժամկետ չի նշվել, թե երբ պետք է գործընթացն իր ավարտին հասնի:
«Նաև երբևէ հստակ չի նշվել, թե ինչ պաշտոններ են զբաղեցնելու Դաշնակցականները: Այս առումով որևէ որոշում չկա: Պաշտոնները չեն առաջնահերթ, այդքան էլ առաջնահերթություն մի տվեք պաշտոններին: Երկրորդական, երրորդական խնդիրներ են, ամենակարևորն ապագային միտված այն քաղաքական, ծրագրային հիմնադրույթներն են, տնտեսական աճը, որոնց իրականցմանը միտված է այդ համագործակցությունը: Ցանկացած պահի պաշտոնյաները կարող են փոխվել»:
Համագործակցության առումով ՀՀԿ-ական պատգամավորը կարևորեց նաև ՀՀ նախագահի փետրվարի 12-ի ելույթը ապագայի տեսլականի մասին. «Ասեմ, որ այս ելույթին պետք է հետևի համագործակցության առումով ՀՅԴ-ի հետ բանակացությունների ավելի արագ գործընթացը»:
Գագիկ Մելիքյանի խոսքով, քաղաքական ուժերի միջև համագործակցությունը անհրաժեշտ է քաղաքական կայունության համար:

На что нацелено сотрудничество РПА и АРФ «Дашнакцутюн»? Ответил Гагик Меликян
«Уже официально объявлено о том, что достигнута предварительная договоренность о сотрудничестве правящей Республиканской партии Армении и АРФ „Дашнакцутюн”. В ближайшее время будут сделаны определенные заявления относительно формата сотрудничества. Всему свое время», – заявил сегодня на встрече с журналистами депутат Национального Собрания РА от фракции Республиканской партии Армении Гагик Меликян.
Он подчеркнул, что переговоры продолжаются, и стороны не называли конкретных сроков завершения процесса.
«Не отмечалось также, какие должности займут представители АРФД. В этом плане также конкретных решений нет. Должности не являются приоритетом, это вторичные вопросы. Самое главное – нацеленные на будущее политические, программные положения, экономический рост, реализовать которые и призвано это сотрудничество. Чиновники могут смениться в любой момент», – сказал депутат.
В плане сотрудничества Гагик Меликян отметил также важность заявлений президента Армении, озвученных 12 февраля на встрече с представителями руководящего состава законодательной, исполнительной и судебной властей, органов территориального управления и местного самоуправления.
По словам Г.Меликяна, сотрудничество между политическими силами необходимо для политической стабильности.