Իրանցիները հետաքրքրված են Հայաստանում բժշկական կենտրոն ստեղծելու նախաձեռնությամբ
Իրանը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ առողջապահության ոլորտում համագործակցությունն ակտիվացնելու ուղղությամբ: Այս մասին հայտարարել է  Իրանի առողջապահության նախարարի տեղակալի Ռասոուլ Դինարվանդին ՀՀ առողջապահության նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա նշել է, որ իրանական մասնավոր հատվածը հետաքրքրված է Հայաստանում ներդրումներ կատարելու, մասնավորապես` բժշկական կենտրոն ստեղծելու նախաձեռնությամբ:
«Գոհունակություն եմ հայտնում առողջապահության բնագավառում երկկողմ համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամության համար: Մոտ երկու ամիս է անցել մեր պատվիրակության Իրան կատարած այցից, որը թույլ տվեց ամրապնդել երկկողմ գործընկերային կապերը և կնքել նոր համագործակցության համաձայնագիր՝ գործնական նոր հեռանկարներով»,- ըստ ՀՀ ԱՆ հաղորդագրության՝ ասել է նախարարը:
Համաձայնագրի շրջանակում երկու կողմերը ստեղծել են աշխատանքային խմբեր՝ առողջապահության նախարարների տեղակալների մակարդակով: Որպես համագործակցության լայն հնարավորություն ընձեռող ոլորտ առանձնացվել է  նաև դեղարտադրությունը:
Իրանցի փոխնախարարը հայտնել է, որ ցանկանում են առողջապահության ոլորտում օգտագործել բոլոր հնարավորություններն առավել  արդյունավետ համագործակցելու համար:
Փոխնախարարի գլխավորած պատվիրակությանը կայցելի նաև ՀՀ մարզեր, ինչպես նաև  հայաստանյան դեղարտադրող խոշոր կազմակերպություններ:
Նախարարությունից հիշեցնում են,  որ 2015թ. դեկտեմբերին Թեհրան կատարած այցի շրջանակում  ստորագրվել է «Իրանի Իսլամական Հանրապետության առողջապահության և բժշկական կրթության նախարարության և Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության միջև առողջապահության և բժշկագիտության բնագավառում համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիր:

Иран поддерживает инициативу по созданию медицинского центра в Армении
Иран заинтересован в активизации сотрудничества с Арменией в сфере здравоохранения. Об этом заявил сегодня находящийся с рабочим визитом в Ереване заместитель министра здравоохранения ИРИ Расул Динарванд на встрече с главой Минздрава РА Арменом Мурадяном.
Как передает пресс-служба Минздрава РА, Расул Динарванд также отметил, что иранский частный сектор заинтересован в инвестировании в Армению, в частности, в инициативе по созданию медицинского центра.
«Выражаю удовлетворенность за готовность  развивать двустороннее сотрудничество в сфере здравоохранения. Прошло примерно два месяца после визита армянской делегации в Иран, который позволил  укрепить двустороннее партнерство, а также заключить новое соглашение о сотрудничестве, предоставляющее новые деловые перспективы», –  подчеркнул А. Мурадян.
Как отмечается, в рамках данного соглашения обе стороны создали рабочие группы на уровне заместителей министров здравоохранения.  В качестве сферы, предоставляющей широкие возможности для сотрудничества, была выделена фармацевтическая сфера.
Замглавы Минздрава ИРИ в свою очередь отметил, что Иран намерен воспользоваться всеми возможностями в сфере здравоохранения для наиболее эффективного сотрудничества с РА.
Согласно информации, иранская делегация во главе с Расулом Динарвандом также посетит области РА и крупные фармацевтические компании.