Թաթուլ Մանասերյան. 3.1% տնտեսական աճը խիստ անբավարար է
Տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը,  վկայակոչելով Ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած ամփոփ տվյալները, 2015-ը գնահատում է որպես դժվարին ու արտաքին և ներքին մարտահրավերներով լի տարի:
«Կարևորագույն խնդիրներից մեկն էլ այն էր, որ Հայաստանը փորձում էր բարելավել տնտեսական ցուցանիշները: Առաջինը տնտեսական ու արտահանման աճին միտված ծրագրերն էին, որոնք միշտ չէ, որ տվել են ակնկալվող արդյունքը»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Թ. Մանասերյանը:
Նա պարզունակ մոտեցում որակեց այն տեսակետը, որ Հայաստանի տնտեսական դժվարությունները պայմանավորված են Ռուսաստանի տնտեսության վիճակով, ինչպես նաև ԵՏՄ անդակամցությամբ:
«Նման գայթակղություն ունեցան նաև միջազգային կառույցներ: Այդ կանխատեսումները, որ փորձեցին անել վարկանշային ու ֆինանսական կազմակերպություններ, բացարձակ ձախողվեցին: Հիշեցնեմ, որ Հայաստանի համար գուժում էին 0-ին մոտ աճ, նույնիսկ անկում»,-ասաց բանախոսը, ավելացնելով, որ 2015-ին Հայաստանում արձանագրվել է 3.1 տոկոս տնտեսական աճ:
Մանասերյանի կարծիքով, գրանցված տնտեսական աճը խիստ անբավարար է, քանի որ «մեր ներուժը շատ ավելին է, բայց ամեն ինչ համեմատության մեջ է ընկալվում, հետխորհրդային տարածքում դա մեծ ձեռքբերում կարելի է համարել»:
Տնտեսագետը սրան գումարում է ազգային արժույթի կայունությունը, հաշվի առնելով, որ տարածաշրջանի շատ երկրներում ազգային արժույթի երկնիշ, որոշ դեպքերում նույնիսկ եռանիշ անկում է գրանցվել:
«Ուզում եմ կրկնել, ինձ համար որպես տնտեսագետ, շատ ավելին կա, որ չի իրացվել, բայց դա բնականաբար պետք է տեղափոխել 2016 թ. ակնկալիքների դաշտ: Մեր սպասելիքները կարելի է կառուցել մի քանի ուղղություններով»,-ասաց նա:

Tatul Manaseryan: 3.1 % of Economic Growth is Insufficient
Economist Tatul Manaseryan described 2015 as a complicated year full of various external and internal challenges, referring to the complete statistics published by National Statistical Service of the Republic of Armenia.
“One of the most important problems is that Armenia is trying hard to improve its economic performance. First, all the projects targeting export and economic growth in the country faced failure not giving the desired results,” T. Manaseryan told the reporters during a meeting with them.
The approach according to which economic hardships that Armenia faces are connected with the economic situation in Russia as well as with the CU membership, Manaseryan describes as primitive.
“International organizations had the same temptation as well. The predictions that almost all credit and financial organizations tried to make totally failed. Let’s remember that they were making quite grave predictions about Armenia’s economic growth of almost 0 per cent,” said the speaker adding that there was 3.1 per cent economic growth in Armenia in 2015.
Manaseryan expressed his opinion on the fact that the registered economic growth is quite insufficient, as our potential is much greater, but everything is perceived in comparison. In Post-Soviet space this can be seen as a positive achievement”.
The economist also added the issue with the stability in national currency as an achievement for our country taking into account the fact that in many states of the region national currency has declined in double-digit or even in three digit of volume.
“I would like to mention once again that for me as an economist there were much more that should have been done. But these should be included in expectation list for 2016. Our expectations can be built in several directions,” he said.