Իրանը՝ որպես տարանցիկ երկրներ  դիտում է միայն Հայաստանին ու Վրաստանին
Իրանի էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանը Վրաստանի փոխվարչապետ, էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Իրանը հնարավորություն ունի Հայաստանի տարածքով էլեկտրաէներգիա արտահանել Վրաստան:
Թեհրան կատարած այցի ընթացքում Վրաստանի փոխվարչապետն իրանական կողմի հետ քննարկել է գազի և էլեկտրաէներգիայի ներկրման, ինչպես նաև պետրոքիմիական արդյունաբերության ոլորտում համատեղ ներդրումներ կատարելուն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով Վրաստանի՝ Իրանից գազ ներկրելու ցանկությանը՝ նշենք, որ վերջին շրջանում թեմայի առնչությամբ հակասական հայտարարություններ են հնչում, արդյոք իրանական գազը Վրաստան կարտահանվի Հայաստանի՞, թե՞ Ադրբեջանի տարածքով:
Նշենք, որ ԻԻՀ նավթի նախարարության պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեն հայտարարել է, որ «Վրաստանի փոխվարչապետի հետ քննարկել է Վրաստանի կարիքների համար իրանական գազն այդ երկիր արտահանելու հարցը»՝ չմանրամասնելով, թե տարանցիկ երկիրը որն է լինելու:
Իրանի գազի արտահանման ազգային ընկերության գործադիր տնօրեն Ալի Ռեզա Քամելիի խոսքով՝ վրացական կողմի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 7 ամսվա ընթացքում 200 մլն. խմ. գազ արտահանել Վրաստան: Իրանցի պաշտոնյան ակնարկել է, որ վրացական կողմը գազի արտահանման համար պետք է բանակցի Հայաստանի հետ:
Թեև վրացական կողմը հայտարարում է, որ իրանական գազը կարող է ներկրել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի տարածքով, սակայն մեր կարծիքով Թբիլիսիի համար նախընտրելի կլինի Հայաստանը, քանի որ դա Վրաստանին և Ռուսաստանին համագործակցության հնարավորություն կտա: Չի բացառվում, որ Ադրբեջանի հետ իր հարաբերությունները չվատթարացնելու համար Վրաստանը կփորձի ինչ-որ քանակությամբ գազ ներկրել նաև Ադրբեջանի տարածքով:
Անդրադառնալով էլեկտրաէներգիայի ոլորտին՝ նկատենք, որ 2015թ. վերջին Հայաստանը, Իրանը, Վրաստանը և Ռուսաստանը պայմանավորվեցին ստեղծել չորս երկրները կապող էներգետիկ միջանցք: Իրանի էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանը Կախա Կալաձեի հետ հանդիպմանը ևս անդրադարձել է այդ պայմանավորվածությանը՝ նշելով, որ Հայաստան-Իրան էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարության ավարտից հետո Իրանը հնարավորություն կունենա Հայաստանի տարածքով էլեկտրաէներգիա արտահանել Վրաստան:
Հավելենք, որ Իրանի «Արտահանման և զարգացման բանկը» էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարությունն ավարտին հասցնելու նպատակով 83 միլիոն եվրո գումար կհատկացնի:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե իրանական գազը կամ էլեկտրաէներգիան Վրաստան կարտահանվեն Հայաստանի թե Ադրբեջանի տարածքով, ապա դա պետք է պայմանավորել մի քանի գործոնով՝ քաղաքական, տնտեսական, անվտանգության միջավայր, արդիական ենթակառուցվածքներ և այլն:
Եթե տարիներ ի վեր Իրանի համար Եվրոպայի հետ կապվելու ամենահարմար ճանապարհը Թուրքիան էր, ապա վերջին տարիներին ինչպես Սիրիայի հարցում Թեհրանի և Անկարայի ունեցած տարաձայնությունները, այնպես էլ Թուրքիայի ներսում անվտանգության միջավայրի վատթարացումը պաշտոնական Թեհրանին ստիպեցին Եվրոպային կապվելու այլ ուղիներ փնտրել:
Մասնավորապես ներկայում Թեհրանում դիտարկվում է Իրան-Հայաստան (կամ Ադրբեջան)-Վրաստան- Սև ծով-Բուլղարիա-Հունաստան տարանցիկ ճանապարհը:
Այդ համատեքստում նշենք, որ պատժամիջոցների վերացման մասին պաշտոնական հայտարարությունից հետո Իրանի նախագահն առանձին հեռախոսազրույցներ ունեցավ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի ղեկավարների հետ:
Ուսումնասիրելով այդ հեռախոսազրույցների բովանդակությունը՝ կարող ենք փաստել, որ Իրանը՝ որպես տարանցիկ երկրներ է դիտում է միայն Հայաստանին Վրաստանին:

Эксперт: В качестве транзитных стран Иран рассматривает только Армению и Грузию
В качестве транзитных стран Иран рассматривает только Армению и Грузию. Об этом говорится в статье востоковеда, специалиста по Ирану Армена Исраеляна.
Перевод материала представляем ниже без изменений и сокращений.
Министр энергетики Ирана Хамид Читчиан на встрече с вице-премьером, министром энергетики Грузии Кахой Каладзе заявил о том, что ИРИ имеет возможность экспортировать электроэнергию в Грузию через территорию Армении.
В рамках визита в Тегеран вице-премьер Грузии обсудил с иранской стороной вопросы, связанные с импортом газа и электроэнергии, а также совместным инвестированием в нефтехимическую промышленность.
Комментируя желание властей Грузии импортировать газ из Исламской Республики, стоит отметить, что в последнее время в контексте данной темы звучат противоречивые заявления о том, через территорию какой страны – Армении или Азербайджана – будет экспортироваться иранский газ в Грузию.
Отметим, согласно официальному сайту министерства нефти ИРИ, министр нефти Исламской Республики Бижан Намдар Зангане заявил, что «с вице-премьером Грузии был обсужден вопрос экспорта иранского газа в Грузию для удовлетворения потребностей этой страны». При этом министр не уточнил, какая страна будет транзитной.
По словам, исполнительного директора Иранской национальной компании по экспорту газа Али Реза Камели, с грузинской стороной была достигнута договоренность экспортировать в течение 7 месяцев в Грузию 200 млн. куб. м газа. Также иранский чиновник намекнул на то, что грузинская сторона должна в связи с этим провести переговоры с Арменией.
Хоть и грузинская сторона и заявляет том, что иранский газ может импортироваться как через РА, так и через Азербайджан, однако на наш взгляд, для Тбилиси будет предпочтительнее Армения, поскольку это предоставит Грузии и России возможность сотрудничества. Не исключено и то, что Грузия попытается импортировать газ в определенных объемах и через Азербайджан, чтобы не ухудшать отношения с этой страной.
Говоря о сфере электроэнергетики, стоит отметить, что в конце 2015г. Армения, Иран, Грузия и Россия договорились создать энергетический коридор, связывающий эти четыре страны.
Министр энергетики Ирана Хамид Читчиан на встрече с Кахой Каладзе, комментируя данную договоренность, отметил, что после окончания строительства третьей линии электропередачи (ЛЭП) Армения – Иран для Исламской Республики откроется возможность экспортировать электроэнергию в Грузию через территорию РА.
Нужно добавить, что Банк развития экспорта Ирана для завершения строительства третьей ЛЭП выделит сумму в размере 83 млн. евро.
Что касается вопроса о том, через какую страну – Армению или Азербайджан – будут импортироваться иранский газ или электроэнергия в Грузию, то он зависит от нескольких факторов – политических, экономических, а также от сферы безопасности, современных инфраструктур и др.
Если несколько лет назад для Ирана самым подходящим путем для связи с Европой была Турция, то за последние годы как разногласия между Тегераном и Анкарой по вопросу Сирии, так и ухудшение сферы безопасности в Турции заставили Исламскую Республику искать новые пути связи с Европой.
В частности, в настоящее время в Тегеране рассматривается такой транзитный путь, как Иран – Армения (или Азербайджан) – Грузия – Черное море – Болгария – Греция.
В данном контексте стоит отметить, что после официального заявления об отмене санкций в отношении Исламской Республики президент ИРИ Хасан Роухани провел телефонные разговоры с президентом Армении Сержем Саргсяном, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также с президентом Грузии Георгием Маргвелашвили.
Изучив содержание данных телефонных разговоров, можно констатировать, что Иран в качестве транзитных стран рассматривает только Армению и Грузию.