Տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը, վկայակոչելով Ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած ամփոփ տվյալները, 2015-ը գնահատում է որպես դժվարին ու արտաքին և ներքին մարտահրավերներով լի տարի:
«Կարևորագույն խնդիրներից մեկն էլ այն էր, որ Հայաստանը փորձում էր բարելավել տնտեսական ցուցանիշները: Առաջինը տնտեսական ու արտահանման աճին միտված ծրագրերն էին, որոնք միշտ չէ, որ տվել են ակնկալվող արդյունքը»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Թ. Մանասերյանը:
Նա պարզունակ մոտեցում որակեց այն տեսակետը, որ Հայաստանի տնտեսական դժվարությունները պայմանավորված են Ռուսաստանի տնտեսության վիճակով, ինչպես նաև ԵՏՄ անդակամցությամբ:
«Նման գայթակղություն ունեցան նաև միջազգային կառույցներ: Այդ կանխատեսումները, որ փորձեցին անել վարկանշային ու ֆինանսական կազմակերպություններ, բացարձակ ձախողվեցին: Հիշեցնեմ, որ Հայաստանի համար գուժում էին 0-ին մոտ աճ, նույնիսկ անկում»,-ասաց բանախոսը, ավելացնելով, որ 2015-ին Հայաստանում արձանագրվել է 3.1 տոկոս տնտեսական աճ:
Մանասերյանի կարծիքով, գրանցված տնտեսական աճը խիստ անբավարար է, քանի որ «մեր ներուժը շատ ավելին է, բայց ամեն ինչ համեմատության մեջ է ընկալվում, հետխորհրդային տարածքում դա մեծ ձեռքբերում կարելի է համարել»:
Տնտեսագետը սրան գումարում է ազգային արժույթի կայունությունը, հաշվի առնելով, որ տարածաշրջանի շատ երկրներում ազգային արժույթի երկնիշ, որոշ դեպքերում նույնիսկ եռանիշ անկում է գրանցվել:
«Ուզում եմ կրկնել, ինձ համար որպես տնտեսագետ, շատ ավելին կա, որ չի իրացվել, բայց դա բնականաբար պետք է տեղափոխել 2016 թ. ակնկալիքների դաշտ: Մեր սպասելիքները կարելի է կառուցել մի քանի ուղղություններով»,-ասաց նա:

Эксперт: Экономические прогнозы рейтинговых и финансовых организаций по Армении оказались абсолютно провальными
20:26 17/02/2016
Минувший 2015 год для Армении был сложным, наполненным внешними и внутренними вызовами. Об этом сказал сегодня на пресс-конференции экономист Татул Манасерян.
«Одной из главных задач Армении было улучшение экономических показателей. На первом плане были программы, нацеленные на обеспечение экономического роста и увеличение объемов экспорта. Эти программы не всегда давали желаемый результат», – сказал он.
При этом экономист назвал примитивной точку зрения о том, что экономические сложности Армении обусловлены членством страны в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), а также сложившейся в РФ экономической ситуацией.
«Экономические прогнозы рейтинговых и финансовых организаций относительно Армении оказались абсолютно провальными. Напомню, что они прогнозировали, что в Армении в 2015 году экономический рост будет равен 0%», – сказал Манасерян, подчеркнув, что, тем временем, в 2015 году в Армении был зарегистрирован экономический рост на уровне 3,1%.
По словам эксперта, хотя зафиксированный экономический рост крайне неудовлетворителен ввиду гораздо большего потенциала, однако в сравнении это можно назвать значительным достижением на постсоветском пространстве.
Кроме того, подчеркнул специалист, следует учесть стабильность национальной валюты – драма – особенно на фоне двухзначной, а то и трехзначной инфляции национальных валют в ряде стран региона.