Հին Երևան, թե «Հին Երևան». Մուլտիպլիկատոր Նաիրա Մուրադյան
«Միանշանակ դեմ եմ քանդելուն հատ ու կենտ մնացած հին կառույցները, թող ինչքան ուզում են ու ինչով ուզում են հիմնավորեն: Ինձ համար այդ շենքերն իրենց տեղում են և հեչ էլ հին ու հնացած չեն ընկալվում, հանգիստ կարելի է վերանորոգել ու վայելել:
Իսկ «Հին Երևան» նախագծը համարում եմ արհեստական ու սուտ:
Եթե քաղաքում չլինեն տարբեր տարիների կառույցներ հենց թեկուզ կողք կողքի` ոչ նորի նորությունը կերևա, ոչ էլ հնի հմայքը»:
ՀՀ կառավարության 2014թ. նոյեմբերի 6-ի 1227-Ա որոշման (Երևան քաղաքի Գլխավոր պողոտայի՝ Աբովյան, Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու և Արամի փողոցներով պարփակված և Երևան քաղաքի Կոնդ թաղամասում գերակա հանրային շահ ճանաչված տարածքներում կառուցապատման նախապատրաստական միջոցառումների մասին) 3-րդ կետով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինության նախարարին պատվիրակվել էր՝ ապահովել Երևան քաղաքի Գլխավոր պողոտայի՝ Աբովյան, Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքներում, «Հին Երևան» համալիրի կառուցապատման նախագծի մշակումը: «Հին Երևան» նախագծի հեղինակն ու  ճարտարապետը Լևոն Վարդանյանն է: Ծրագրում ընդգրկված է 30 հուշարձան: 2014-ին ՀՀ կառավարությունն ի դեմս ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանի, «Մուլտիկոնտինենտալ Դիստրիբյուշն» ՍՊԸ-ն՝ ի դեմս շվեյցարաբնակ ներդրող Վարտան Սիրմակեսի լիազորված անձ Գևորգ Մաչանյանի, համաձայնագիր է ստորագրվել «Հին Երևան» կառուցապատման ներդրումային ծրագրի վերաբերյալ: Նախնական հաշվարկներով, ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ է 120-150 միլիոն դոլար: Ծրագրի ավարտի վերջնաժամկետն է 5 տարի: Նշվում է, որ այս տարի արդեն  կսկսվեն լայնածավալ աշխատանքներ:

“I am definitely against of destroying rare old structures. I think that those buildings are in their right place and are not outdated. They can be easily restored”.
I think that “Old Yerevan” project is artificial and wrong.
If there will be no old building in the city, both the freshness of the new and the charm of the old would be disappeared”, said Naira Muradyan.
According to the third point of the RA Government’s 1227-A decision made on November 6, 2014, minister of Urban Development was delegated to ensure the implementation of the construction of the ''Old Yerevan'' complex in the enclosed areas of Yerevan's Main Avenue, Abovyan, Paustos Byzand, Eznik Koghbaci and Arami streets. The author and the architect of the ''Old Yerevan'' project is Levon Vardanyan. The project involves 30 monuments. On behalf of the RA government , Narek Sargsyan, RA Minister of Urban Development, has signed an agreement with Gevorg Machanyan, who represents Swiss investor Vardan Sirmakes, ''Multi continental Distribution'' Ltd., on the construction of the ''Old Yerevan'' investment project. Preliminary calculations show that $120-150 millions are needed for the project implementation. The duration of the project is 5 years. It is stated that the extensive activities will be launched this year.