«Նաիրիտ» գործարանում գույքագրում է գնում
«Նաիրիտ» գործարանի  նախկին աշխատակիցները նախօրեին հանդիպել են էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Լևոն Շահվերդյանին: Panorama.am-ի հետ զրույցում գործարանի նախկին աշխատակից Անահիտ Մանուկյանն ասաց, որ երեկ հավաքվել էին Ազգային ժողովի շենքի դիմաց, սակայն պատգամավորներից որևէ մեկին չեն կարողացել հանդիպել, այնուհետև գնացել են էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարություն:
«Պարոն Շահվերդյանն ասաց, որ գործարանում կլինի գույքագրում, այն, ինչը «Նաիրիտ» գործարանի անխափան աշխատանքին չի խանգարի, կվաճառվի, քանի որ շատ պարտք ունի գործարանը, ընկերություններ կան, որոնք հայց են ներկայացրել սնանկ ճանաչելու «Նաիրիտ»-ը,  և այդպես կմարեն այդ պարտքերը: Իսկ այն, ինչը հիմնական է «Նաիրիտ»-ի աշխատանքի համար, կմնա: Երևի հենց դրա համար է գույքագրում սկսվել: Մեզ չեն ասել որևէ բան, ես եմ ենթադրում, որ հենց այս նպատակով է գույքագրում գնում»,- ասաց Ա.Մանուկյանը:
Գործարանի նախկին աշխատակցի խոսքով, արդեն մեկ ամիս է խոսվում է, որ երեք ռուսական ընկերություն հետաքրքրվել է «Նաիրիտ»-ով. «Նախարարն էլ է այդ մասին ասել: Անցած շաբաթ մենք կրկին հանդիպել էին պարոն Շահվերդյանի հետ, ինքն էլ դա հաստատեց: Նրանց տրվել են անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը «Նաիրիտ»-ի հետ կապված: Փետրվարի 15-ին նորից սպասում էին ռուսական կողմի հետ հանդիպում: Հանդիպել են,  լրացուցիչ փաստաթղթեր են հարկավոր եղել: Դրանք էլ են վերցրել:  Երեկ փոխնախարարն ասաց, որ հետաքրքրող բոլոր փաստաթղթերը տվել են, սպասում են պատասխանին»:
Նշենք, որ նաիրիտցիները, ովքեր բավականին երկար ժամանակ բողոքի ակցիաներ էին իրականացրել՝  աշխատավարձի պարտքը վճարելու պահանջով ու հասել հաջողության, սկսել են նոր ակցիաներ՝ այս անգամ մեկ  այլ պահանջով՝ գործարանի վերագործարկում:

Inventory is Being Held in Nairit Plant
Yesterday former employees of Nairit Plant met with Deputy Minister of Energy and Natural Resources Levon Shahverdyan. While being interviewed by panorama.am one of the former employees of the Nairit Plant Anahit Manukyan said that the day before they had gathered outside the National Assembly, but had failed to meet any of the MPs. After waiting there for a while the people decided to go to straight to the Ministry of Energy and Natural Resources.
“Mr. Shahverdyan said that inventory should be held in the factory and only those things will be sold which will not interfere with the regular functioning of Nairit Plant. There are a lot of companies which have filed for bankruptcy of Nairit Plant, because of enormous amount of dept the factory has. I’m not aware of that for hundred per cent, I just express my opinion on the issue, as we were not informed about the reasons behind the inventory,” A. Manukyan said.
According to a former employee of Nairit Plant, there are rumors that three different Russian companies are interested in Nairit Plant, “The Minister himself once said about that. Last week we met Mr. Shahverdyan and he confirmed that. Again they were looking forward to meeting with the Russian side on February 15.  The meeting took place and some additional documents were needed. The Deputy Minister yesterday announced that all the needed documents were handed to the Russian side and now they wait for their answer”.
It should be noted that nairit people who have been carrying out protests for a long time demanding payment of salary debts and actually succeeded, started a new one. This time they demand restarting the plant.