««Հին Երևան» նախագծին վերաբերմունքս շատ բացասական է: Պատմությունը կոնկրետ կապ ունի տեղի հետ, բոլոր շենքերը շատ կարևոր են իրենց տեղում: Երբ դու տեղափոխում ես, դու դրանով որոշակի խաբկանք ես ստեղծում. կարծես թե դու պահպանում ես նախկինը, բայց իրականում ամեն մի կառույցը հետաքրքիր է այնքանով, ինչքանով այն այդ շրջապատի մեջ է:
Եթե մենք օպերային թատրոնը տեղափոխենք Մալաթիա, դա չի նշանակում, որ կպահպենք այդ շենքը: Այն հետաքրքիր է իր շրջապատում, մթնոլորտում, որտեղ մտածված է:
Եթե այդ նախագիծը հենց ի սկզբանե հանդիպեր մեծ դիմադրության, միգուցե մեզ կհաջողվեր պահպանել այն հին Երևանն իր տեղում, որն այսօր, ցավոք սրտի, կորցրել ենք: Ես դեմ եմ բուտաֆորիայի, երբ որ արհեստականորեն են ստեղծում ինչ-որ մի բան: Ինչ-որ տեղ կառուցվում է շենք, ժամանակի ընթացքում այն ձեռք է բերում որոշակի արժեք՝ կապված հենց այդ տեղի հետ:
Երևան հյուրանոցի մոտ կար ամառային սրճարան՝ այսպես ասած հայկական ռոտոնդան: Դա արժեք էր, որովհետև այնտեղ հավաքվում էին մեր ազգի մեծերը՝ Լևոն Ներսիսյան, Երվանդ Քոչար, Մինաս և ուրիշներ: Հիմա ապակիով փակել են: Վերջացավ: Կորավ այն:
Փարիզում կա Ռոտոնդա սրճարան, որտեղ հավաքվում էին Պիկասոն, Մոդիլիանին, Երվանդ Քոչարը և այլ հայտնի մարդիկ: Այդ սրճարանը 100 տարուց ավելի է նույն ձևով պահպանված է, քանի որ դրա արժեքը հենց դրա մեջ է:
Այսօր խոսք է գնում՝ այս մի շենքը ճարտարապետական արժեք ունի, այս մեկը չունի: Իսկ պատմակա՞ն արժեքը:
Քաղաքը միայն ճարտարապետություն չէ, քաղաքն ընդհանուր մթնոլորտն է, պատմություն է, իսկ մենք փորձում ենք այդ ամենը ներկայացնել՝ սա ունի մշակութային արժեք, սա չունի: Սա օտարի մոտեցում է:

“I have very negative approach to this issue. History is connected with the environment, where it was shaped. All buildings should remain in their places. People try to make an illusion that by moving building they can preserve the old. However, every building is interesting in its original environment.
If we move the building of the Opera Theatre to Malatsya, we will not preserve that building. It is interesting in the environment and place where it was assumed to be.
If we had opposed this project from the time it has been launched, we could have preserved the old Yerevan in its original shape. But unfortunately, we have lost it. I am against of creating artificial buildings. The building constructed in the particular place becomes significant for that environment.
There was a summer café near the Yerevan hotel. It was like Armenian rotunda. It was significant place, because the elders of nation such as Levon Nersisyan, Yervand Kochar, Minas and others were gathering in this café. But now, it is closed by glass. We lost this place.
There is a Rotunda cafe in Paris, where Picasso, Modiliani, Yervand Kochar and other famous people were gathering. That cafe has been preserved in the same shape for 100 years because it has some value in itself.
Today they discuss the architectural value of the buildings. But what about its historical value?
The city does not involve only architecture. It also involves the history and the overall environment. However, we are just looking at the cultural value. This is wrong approach. Only a foreigner can has such approach to the city'', said Babayan.