Դավութօղլու. Թուրքիայի զբոսաշրջության ոլորտը բարդ ժամանակներ է ապրում
Թուրքիայի տուրիստական ոլորտը բարդ ժամանակներ է ապրում: Նման հրապարակային խոստովանություն է արել այդ երկրի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն: Թուրքիայի իշխանությունները պատրաստվում են ոլորտում գործող ընկերություններին աջակցելու համար 85 մլն դոլար ներդնել:
Այս մասին գրում է «Վեստի.ռու»-ն, ավելացնելով, որ Թուրքիայում իրավիճակը կտրուկ փոխվել է ռուս-թուրքական հարաբերությունների լարվածությունից հետո, ինչին նախորդել էր ռուսական СУ-24-ի ոչնչացումը:
Ռուսաստանը պատժամիջոցներ կիրառեց Թուրքիայի նկատմամբ, որի շրջանակում տուրօպերատորներին խորհուրդ տվեց ռուս զբոսաշրջիկներին չուղարկել Թուրքիա:
Թուրքիայում բազմաթիվ ահաբեկչություններից հետևանքով այդ երկիր հանգստանալ մեկնելուց հրաժարվեցին նար եվրոպացի զբոսաշրջիկները: 2015-ից գերմանացի ու բրիտանացի զբոսաշրջիկների թիվը նվազել է համապատասխանաբար 16 և 14 տոկոսով:

Давутоглу признался: Туристический сектор Турции переживает тяжелые времена
Туристический сектор Турции переживает тяжелые времена: такое признание сделал премьер-министр страны Ахмет Давутоглу. Об этом сообщает «Вести.ру».
Согласно информации, при этом Давутоглу надеется, что российские туристы снова начнут ездить на турецкие курорты. До тех пор власти республики подготовили план финансовой поддержки отрасли, который предполагает выделение 85 миллионов долларов на поддержку туристических компаний.
«Ситуация в стране изменилась после атаки на российский бомбардировщик СУ-24. Россия ввела санкции против Турции. РФ, в том числе, рекомендовала туроператорам не отправлять российских туристов в эту страну. Затем из-за многочисленных терактов в Турции европейские туристы начали массово отказываться от поездок в страну. Поток немецких и британских туристов снизился с 2015 года на 16 и 14 процентов соответственно, передает канал "Россия 24"», – отмечает российское СМИ.