Ծնողները մտահոգված են, որ պատվաստված երեխաներին կրկին պատվաստման են կանչում
Հայաստանցի ծնողներն անհանգստացած են: Պոլիոմելիտի դեմ պլանային պատվաստումներ անցած երեխաներին կրկին պոլիկլինիկա են հրավիրում՝ նույն պատվաստանյութով պատվաստումը կրկնելու համար: Ու էական չէ, թե որքան ժամանակ է անցել վերջին պատվաստումից: Կանչում են 2-6 տարեկան երեխաների, այն պարագայում, երբ 1.5 տարեկանում երեխաներն արդեն այդ հիվանդության դեմ պատվաստում ստանում են: Հաջորդ պատվաստումը, ըստ ժամանակացույցի, վեց տարեկանում պետք է լինի:
Ծնողների մտահոգությունների, անհասկանալի հարցերի վերաբերյալ Panorama.am-ը զրուցել է ԱՆ Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանի հետ:
-Ինչո՞ւ են արդեն պատվաստված երեխաներին կանչում պատվաստվելու:
-Դա պոլիոմելիտի վերացման գլոբալ քաղաքականությունից է բխում: Այսինքն, կան մի շարք միջոցառումներ, որոնք ողջ աշխարհում են արվում, միայն Հայաստանում չէ: Առաջին հերթին պատվաստանյութ է փոխվում: Բերանային կաթեցվող պատվաստանյութը, որն այսօր մեր երկրում կիրառվում է, պոլիոմելիտի երեք տեսակների դեմ է՝ 1-ին, 2-րդ, 3-րդ: 2-րդ տեսակի դեմ բաղադրիչը պատվաստանյութից հանվելու է: Նույն արտադրողն է լինելու, սակայն բաղադրության մեջ փոփոխություն է լինելու՝ 2-րդ տեսակի դեմ բաղադրիչն այլևս չի լինելու, եռավալենտը դառնալու է երկվալենտ: Պոլիկլինիկաներից կանչում են լրացուցիչ մեկ դեղաչափի համար, որպեսզի ամրապնդվի երեխայի իմունիտետը հենց երկրորդ տիպի նկատմամբ:
-Ինչո՞ւ է փոխվում պատվաստանյութի բաղադրությունը:
-1999 թվականից պոլիոմիելիտի 2-րդ տիպով հարուցված դեպքեր չեն գրանցվել, սակայն չի բացառվում, որ կարող է շրջանառությունը վերստին սկսվել: Ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ այլևս չի լինի այդ վիրուսը:
-Այդ դեպքում ինչո՞ւ որոշեցին պատվաստանյութից այդ բաղադրիչը հանել:
-Որպեսզի արհեստական կերպով չնպաստեն տվյալ վիրուսի շրջանառության վերսկսմանը, պատվաստանյութի բաղադրության մեջ մտնող 2-րդ ենթատեսակը, որը կարող է փոփոխության ենթարկվել, ախտածնություն է ձեռք բերել, հիվանդություն առաջացնել, որոշվեց հանել: Եթե չի գրանցվում, ապա անհրաժեշտություն չկա արհեստականորեն նպաստել վիրուսի մուտացիային, քանի որ պատվաստանյութը կենդանի վիրուսն է՝ թուլացված վիճակում: Դրան զուգահեռ որոշվեց ակտիվորեն իրականացնել համախմբված միջոցառումներ, որպեսզի վճռական ճանապարհով վերացնեն պոլիոմելիտը, ինչպես եղավ ծաղիկ հիվանդության դեպքում: Աշխարհը շատ վճռական է տրամադրված և պլանավորված է մինչև 2020 թվականը աշխարհը հայտարարել պոլիոմիելիտից ազատ:
Առաջին փուլը, պատվաստանյութի փոփոխությունն է, այսինքն, բոլոր այն երկրներում, որտեղ կենդանի պատվաստանյութ են կիրառում, պետք է աստիճանաբար անցում կատարվի ինակտիվացված /ներարկվող/ պատվաստանյութին: Դրանով պատվաստում կկատարվի միայն հունիսից և միայն 6 ամսական երեխաներին, ովքեր երեք անգամ արդեն պատվաստվել են եռավալենտ պատվաստանյութով:
-Ինչպե՞ս է որոշվում, թե ովքեր պետք է կրկին պատվաստվեն:
-Այն համայնքներում, որտեղ ցածր է եղել պատվաստման ցուցանիշը, պոլիոմելիտի պատվաստման նպատակային ցուցանիշը պետք է լինի 95 տոկոս, կիրականցվեն պատվաստումներ: Ցուցանիշը հիմնականում ցածր է Երևանում, Դիլիջանում: Եթե մարզերում եղել է հիմնականում 99 տոկոս, ապա Երևանում՝ 92-93 տոկոս, առավելագույնը 95 տոկոս, դրանից ավել չի եղել: Հետևաբար, պատվաստման կանչվում են 2-6 տարեկան երեխաները, ու միայն այն համայնքներում, որտեղ պատվաստման ցածր ցուցանիշներ են գրանցվել:
-Ինչո՞վ եք պայմանավորում դա:
-Հստակ չեմ կարող ասել, միգուցե հենց համացանցի հասանելության բարձր մակարդակով, որովհետև ես էլ հետևում էի քննարկումներին, օգտատերերի մեծ մասը Երևանից են, նման բացասական վերաբերմունքը մարդկանց կասկածի մեջ է գցում: Այն մարդը, ով կանոնավոր ստացել է բոլոր պատվաստումները, նման գրառումներից հետո մտահոգվում է՝ ճի՞շտ եմ արել, թե՞ ոչ: Մեր մասնագետներն էլ մասնակցում են այդ քննարկումներին, ներկայացնում պարզաբանումներ:
-Եթե երեխան մինչև մեկ ու կես տարեկան կանոնավոր ստացել է բոլոր պատվաստումները, այսինքն՝ պոլիոմելիտի դեմ վերջին պատվաստումը եղել է մի քանի ամիս առաջ, 2 տարեկանում պատվաստելու դեպքում բարդություններ չե՞ն առաջանա:
-Դրա իմաստը համաճարակաբանական օրինաչափությունն է: Շատերը հենց այդպես էլ ասում են, կանչեք պատվաստման նրանց, ովքեր չեն պատվաստվել կամ թերի են պատվաստվել: Տվյալ դեպքում համայնքի շրջանակում լիարժեք անվտանգություն չի ապահովվի: Հավանականությունը շատ քիչ է, բայց երբեք չենք ասում երբեք, վիրուսը տվյալ համայնքում շրջանառվի, անգամ պատվաստված երեխան կարող է խոցելի լինել:
Ինչո՞ւ, որովհետև եթե որևէ մեկն ասի, որ պատվաստանյութը հարյուր տոկոսանոց արդյունք է ապահովում, չհավատաք: Դա պայմանավորված է և պատվաստման, և երեխայի օրգանիզմի առանձնահատկություններով:
Ինչ վերաբերում է հնարավոր բարդություններին, ապա պատվաստանյութերի հաջորդական դեղաչափերի միջև առնվազն պետք է պահել մեկ ամիս: Եթե պատվաստումը եղել է մեկ ամիս առաջ, հաստատ երեխային չեն կանչի: Մենք ո՞նց վերացրեցինք պոլիոմելիտը Հայաստանում: Երեխա կար, որ 12 փուլով պատվաստում էր ստանում, փուլերի միջև մեկ ամիս ինտերվալ էր լինում: Նրա մոտ ոչ մի խնդիր չէր առաջանում: Այդպես էլ պետք է լիներ, քանի որ դա սրսկումով պատվաստում չէ, որ ջերմային ռեակցիա առաջանա, սա կաթիլ է, այս պարագայում ռեակցիաները գրեթե բացակայում են: Մենք տարեկան 40 հազար երեխա ենք պատվաստել, մենք պոլիոմելիտի պատվաստումներից հետո ոչինչ չենք նկատել: Ավելին ասեմ, բոլոր պատվաստումներից հրաժարվող ծնողները բերում են պոլիոմելիտի պատվաստման:
Սա այն վակցինան է, որ գրեթե հակացուցումներ չունի: Բոլոր պատվաստանյութերի դեպքում բարձր ջերմությունը, քթահոսությունը հակացուցված է: Պոլիոմելիտի պատվաստման պարագայում քթահոսությունն առանց ջերմության հակացուցում չէ: Սա այն դեպքն է, երբ կարող եմ ասել, որ 99 տոկոսով որևէ բարդություն չի առաջանում:
-Այս պահին ի՞նչ քանակությամբ պատվաստանյութ կա հանրապետությունում: Կարծիք կա, որ ավելացած պատվաստանյութից ցանկանում եք ազատվել, դրա համար էլ արտահերթ պատվաստումներ են իրականացվում:
-Մենք այս պահին շատ պատվաստանյութ չունենք: Հնարավոր է, ինչ-որ էտապ մենք նույնիսկ պատվաստանյութ չունենանք, որովհետև ամբողջ աշխարհում պատվաստանյութի փոփոխությունը միևնույն օրն է տեղի ունենալու: Օրը կամրագրվի առողջապահության նախարարի հրամանով: Այնպես չի, որ մենք լիքը պատվաստանյութ ունենք, ձեռքը կրակն ենք ընկել, ես ծանոթ եմ մտահոգություններին, բայց այդպես չէ, սրանք դեռ 2014-ից պլանավորված միջոցառումներ են: Եվ երբ 2015-ի մարտին պատվաստանյութ էինք գնում, արդեն գիտեինք այս միջոցառումների մասին: Այս պահին մոտավորապես 90 հազար երեխա պատվաստում կստանա, բայց այս թիվը կարող է փոփոխվել, կապված միգրացիայի ու այլ գործոնների հետ:
Հ.Գ.-Ուզում ենք շեշտել, որ panorama.am-ը ամենևին որևէ քարոզ չի անում՝ ոչ պատվաստվելու, ոչ չպատվաստվելու։ Սակայն նկատենք, որ պատասխանները կարդալուց հետո հարցեր, այնուամենայնիվ, մնացին.
Եթե կան չպատվաստված երեխաներ, ապա, փաստացի, ինչու են կանչում արդեն պատվաստվածներին։
Եթե որևէ «հարևան» երկրում նկատվել է հիվանդության դեպք ու անհրաժեշտություն են տեսնում ՀՀ-ում լրացուցիչ պատվաստման ու եթե դա այդքան հրատապ է՝ չնայած հիվանդ ունեցող երկրից կիլո-կիլոմետրավոր հեռավորության, ապա ինչու են ոչ բոլոր պոլիկլինիկաներից կանչում. երկրից երկիր վտանգը կա, մի քաղաքի ներսում չկա՞։
Եթե իրոք կա վտանգ վարակի, ապա, բացի պատվաստելուց, ինչու հանրորեն բացատրություններ չեն տարվում, թե ինչպես պիտի պաշտպանվել, որ երկրներից հեռու մնալ...։ Ինչպես օրինակ արվեց խոզի գրիպի ժամանակ, ճիշտ է՝ շատ ուշացած։

Parents are Concerned about the Call to Vaccinate their Children Once Again
Parents in Armenia are quite concerned. Children who have already received a planned vaccination against polio are invited to the polyclinics to receive it once again. Besides, it does not matter how long has passed since the last vaccination. Especially, children under 2-6 are invited to the policlinics in the case when children usually receive vaccination against polio at the age of 1.5. The next vaccination against polio children should receive at the age of 6.
To discover more on the issue, panorama.am interviewed the National Immunization Program Manager of the Republic of Armenia Gayane Sahakyan.
-What is the reason for inviting children who have already received vaccination against polio to receive it once again?
-The answer lies in the policy of Global Polio Eradication Initiative. In other words, there are a number of measures which are taken not only in Armenia but in all over the world. First, the vaccine has been changed. Oral polio vaccine which has long been used in Armenia protects against 3 types of the disease. One of the components of oral polio vaccine against the second type must be removed. The manufacturer is still the same, but there must be some changes in the content of the vaccine. The trivalent OPV has been changed to a bivalent one. The policlinics need to do an additional dose of OPV, so as to strengthen children's immunity level against the second type.
-So, why did they decide to remove a component from the vaccine?
-The answer is simply: not to artificially promote the resumption of the virus. The type 2 serotype component included in the vaccine can be subjected to mutation, plus it has caused serious disease so they decided to remove the component.
-How do they define who should be vaccinated again?
-Children from those districts where vaccination rates were rather low will need to receive the vaccine once again. The target rate for polio vaccination should be 95%.The rate was rather low in Yerevan and Dilijan. In provinces the rate was of about 99 per cent and in Yerevan it was 92-93 per cent even up to 95 per cent not more. Consequently, children under 2-6 are invited to the policlinics to receive the OPV only from those districts where low rates have been recorded.
-In case a child regularly received all the necessary vaccines receiving the last OPV only two months before, then if the latter receives additional OPV at the age of two, wouldn't there be any problems?
-It is a matter of epidemiological pattern. Most of the people complain saying doctors need to invite only those children who haven't received the vaccine at all. In such a case, we will not simply be able to ensure security in those districts. Actually the level of risk is quite low but one should never say never. In case such a virus starts to circulate even vaccinated children would be in danger. This is the vaccine, which has almost no any contradiction. If in case of any other vaccines fever and runny nose can be a contradiction, the thing is not the same with OPV, as this is the vaccine which is 99 per cent safe.
-What is the number of vaccines we have in Armenia at the moment? There is an opinion according to which there is a need to get rid of the remaining vaccines, so the policlinics simply want to use them by additionally vaccinating children.
-Currently, the amount of vaccines at our disposal is not so big. It is quite possible that we face hardship in connection to the vaccine supplies. The reason is that the change in the content of the vaccines takes place on the same day in all over the world.
P.S. We would like to emphasize that panoarama.am is not trying to do a propaganda for receiving the OPV or not. But it's worth noticing that after reading the answers, some questions still remained.
If there are children who haven't received the OPV then why those are invited to the policlinics who have already received one?
If in a neighbouring country cases of diseases have been witnessed and because of that policlinics invite children for additional vaccination and that is urgent, though we live far from the countries where there are cases of infection, then why not all policlinics behave that way. There is a problem passing from country to country, but not within the country.
If there is a serious risk for contagion, then apart from vaccination why there is taken no measure to speak about that publicly on how people can be protected and which countries to fear as they did in case of H1N1, though very late.