«Նմանատիպ մարդատյաց քարոզչություն հրեաների նկատմամբ չի եղել». «Հայատյացությունը Ադրբեջանում»
«Հայատյացությունը Ադրբեջանում» («Армянофобия в Азербайджане») գիրքն արդեն հրատարակվել է անգլերեն լեզվով, որի հիմնական նպատակն է ավելի լայն շրջանակների հասցնել Ադրբեջանում դրսևորվող հայատյացության երևույթները: Լրագրողների հետ զրույցում գրքի համահեղինակ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու, Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքականության փորձագետ Անժելա Էլիբեգովան ասաց, որ ռուսալեզու տարբերակը լույս է տեսել 2013 թվականին, բավականին հետաքրքիր արձագանքի է արժանացել, բովանդակության վերաբերյալ որևէ քննադատություն չի հնչել, քանի որ հենց ադրբջանցիներն են խոստովանել, որ իրենք այն չեն կարդացել:
Գիրքը գրելու համար ուսումնասիրվել է ադրբեջանական մանկական, ուսումնական, գեղարվեստական գրականությունը, պաշտոնատար անձանց հայտարարությունները:
«Գիրքը կազմել ենք՝ ուսումնասիրելով պաշտոնական մակարդակով արված հայտարարությունները, ադրբեջանական մամուլը, կայքերը, հասարակության շրջանում տարածվող հայատյացության դրսևորումները: Այդ ամենը ինչը հավաքել ենք ու սկսել վերլուծել: Շարունակում ենք հավաքել»,- նշեց Ա. Էլիբեգովան:
Գրքի համահեղինակ, «Այլատյացության կանխման նախաձեռնություն» ՀԿ-ի ղեկավար Արմինե Ադիբեկյանը տեղեկացրեց, որ նաև գրքի կայքը կա, որտեղ հավաքված է նաև Ադրբեջանի պաշտոնյաների կողմից արված հայտարարություններ, որոնք տեղ չեն գտել գրքում: «Եթե մենք ամբողջը ներառեինք, կստացվեց ավելի քան քսան հատորանոց աշխատություն»,- նշեց նա:
«Հայատյացությունը Ադրբեջանում» գիրքը լույս է տեսել ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» աջակցությամբ: Այն տրամադրվել է ՀՀ արտաքին գործերի, սփյուռքի նախարարություններին, որոնք էլ իրենց միջոցներով տեղ կհասցնեն տարբեր միջազգային կառույցների:
Լրագրողներին նաև ներկայացվեց xocali.net կայքի նորացված, թարմացված տարբերակն ու azerichild.info կայիք անգլալեզու բաժինը:
Ա.Ադիբեկյանի խոսքով, xocali.net կայքում ներկայացված է ադրբեջանական քարոզչության կողմից խեղաթյուրված նյութերը, որոնց միջոցով ապատեղեկատվություն են տարածում:
«Ներկայացրած ցուցակները հակասում են մեկը մյուսին, 1992 թվականին արված հարցազրույցները, հայտարարությունները լիովին այլ բան են ասում, այսօվա հայտարարությունները՝ այլ, լիովին այլ կերպ է մատուցվում դեպքերը, տեսնում ենք լուրջ տարբերություններ»,- ասաց նա:
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի ներկայացմամբ, xocali.net կայքի անգլալեզու տարբերակը բավականին հարստացրել են, նոր ապացույցներ են տեղադրել կեղծիքների վերաբերյալ:
«Ադրբեջանական քարոզչությունը երկար տարիների Խոջալուի թեման միայնակ է զարգացել, քանի որ Հայաստանը պետական մակադրակով չէր անդրադառնում այս թեմային: Փաստացի երկար տարիներ հնարավորություն է ունեցել ներկայացնել իր տարբերակն առանց հակազդեցության՝ այդպես ներկայացնելով ահռելի քանակի կեղծիքներ»,- նշեց նա:
azerichild.info կայքի անգլալեզու տարբերակում ներկայացված է հայատյացություն պարունակող մանկական ուսումնական գրականություն, մեթոդաբանություն, որտեղ հայերը, ըստ Ա.Ադիբեկյանի, ներկայացված են հրեշների տեսքով:
«Սկզբում ռուսալեզու էր կայքը, քանի որ նյութրեը թարգմանում էինք ադրբեջաներենից: Այսօր նաև հասանելի է անգլերեն տարբերակով՝ այդպես հնարավորություն տալով ավելի շատ մարդկանց հասկանալու, թե ում հետ գործ ունենք»,- ասաց նա:
Հոգեբանական գիտություների թեկնածու Իզաբելա Ղազարյանի խոսքով, երեք տարեկան երեխայի մեջ սերմանում են, որ հայերը չար ուժեր են, և երեխաներն այդպես մեծանալով՝ նրանք հային ընկալում են, ճանաչում են ոչ թե որպես մարդ, այլ չար ուժ:
«Աշխարհը ճանաչում են խեղաթյուրված: Մինչև 12 տարեկան երեխաների մոտ ձևավորվում է՝ ինչպես են ճանաչում աշխարհը: Ադրբեջանցի երեխաները ճանաչում են աշխարհը, որտեղ հայը չար ուժ է»,- ասաց հոգեբանը:
Ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանի խոսքով, վերջին տասնամյակներին ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ Ադրբեջանում պետական քարոզչական աշխատանքի հետևանքով հայերին մեղավոր են համարում Ադրբեջանում ամեն վատ բանի համար:
«Այն աստիճանի քարոզչություն է, որ նացիստական Գերմանիայում նմանատիպ մարդատյաց քարոզչություն հրեաների նկատմամբ չի եղել, ինչպես այժմ Ադրբեջանում է»,- նշեց նա:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք շարունակվելու են նմանատիպ նախաձեռնությունները, Արմինե Ադիբեկյանն ասաց. «Ադրբեջանը մեզ հնարավորություն չի տալիս կանգ առնել, միշտ նյութեր են տալիս, որոնք վերլուծության կարիք ունեն»:
Ըստ նրա քանի դեռ Ադրբեջանը այդ ուղղու վրա է, իրենք անգործ չեն մնա:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ նոր նախագծեր են արդեն մշակում, մասնավորապես Ադրբեջանի խավիարային դիվանագիտության մասին, հավաքել են հարուստ տեղեկատվական բազա:
Ըստ Ա.Ադիբեկյանի, միջազգային ատյաններում քաջ ծանոթ են, թե ինչ սերունդ է Ադրբեջանում մեծանում, Ադրբեջանում դրսևորվող հայատյացության երևույթների մասին: Իսկ թե ինչու որևէ բան չեն անում, նրա խոսքով, այս դեպքում գործում է քաղաքականությունը: «Չեմ ակնկալում, որ էապես որևէ բան կփոխվի»,- ասաց Ա.Ադիբեկյանը:

«Азербайджан хуже нацистской Германии»: Армянофобия пропагандируется уже с детского сада
Сегодня в Ереване состоялась презентация англоязычных версий проектов Xocali.net и Azerichild.info, а также книги Армине Адибекян и Анжелы Элибеговой «Armenophobia in Azerbaijan» («Армянофобия в Азербайджане»). Отметим, данные проекты реализованы при содействии Центра общественных связей и информации Аппарата президента РА.
Как рассказала журналистам политолог, эксперт по геополитике Южного Кавказа Анжела Элибегова, книга «Armenophobia in Azerbaijan» является англоязычной версией ранее презентованного русскоязычного оригинала издания («Армянофобия в Азербайджане»), в которой представлены текущие процессы в азербайджанском обществе, где армянофобия насаждается на государственном уровне. Также проведены параллели между историей проблемы, нынешней ситуацией, проанализированы возможные развития в будущем. Книга содержит как необходимый фактологический материал, так и теоретические подходы, позволяющие репрезентировать психологическую и социальную основу касающихся армян процессов в азербайджанском обществе.
По словам А. Элибеговой, издание книги на английском языке ставит целью донести данный материал до более широких слоев общественности. Она отметила, что изданная в 2013г. русскоязычная версия книги удостоилась довольно серьезной реакции, существенной критики по ее содержанию озвучено не было, поскольку сами азербайджанцы признались, что не читали ее.
Эксперт отметила, что для написания данного труда были исследованы не только азербайджанская учебная и художественная литература и другие источники, но и сделанные на официальном уровне заявления, публикации СМИ, сайты. А. Элибегова добавила, что сбор и анализ материалов продолжается и в настоящее время.
Соавтор книги, руководитель НПО «Инициатива  по предотвращению ксенофобии», социолог Армине Адибекян в свою очередь отметила, что разработан также сайт книги – Armenophobia in Azerbaijan, где собраны и другие материалы, не нашедшие отражения в данном труде. «Если бы мы все включили в книгу, то получили бы 20-томный труд», – добавила она.
Отметим, книга предоставлена МИД, Министерству диаспоры Армении, которые будут распространять ее на различных международных площадках.
В ходе презентации обновленного проекта Xocali.net было отмечено, что целью его является анализ данных и представление объективной информации об агдамских событиях 1992 года, именуемых в Азербайджане «ходжалинскими», включая разоблачение фальсификаций азербайджанской пропаганды, которые используются против армянской стороны.
Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян в свою очередь отметил, что англоязычная версия сайта Xocali.net довольно серьезно пополнена, опубликованы новые доказательства об азербайджанских фальсификациях.
«Азербайджанская пропаганда на протяжении многих лет в одиночку развивала тему Ходжалу, поскольку Армения не обращалась к данному вопросу на государственном уровне. Фактически, у азербайджанцев на протяжении многих лет имелась возможность представлять собственную версию без противодействия, тем самым публикуя огромный массив фальсификаций», – отметил специалист.
На обновленном же сайте Azerichild.info, где собрана современная азербайджанская воспитательная детская и учебная литература, в которой отражены красноречивые примеры культивирования армянофобии официальным Баку, появился англоязычный раздел. В целом, собранные на сайте материалы – сказки, рассказы, стихи, публицистика, детские рисунки, песни – взяты из азербайджанских и азербайджаноязычных источников и переведены с языка оригинала.
«Появление английской версии дает возможность доступа к более широким слоям общественности, возможность показать людям, с кем мы имеем дело», – отметила А. Адибекян.
Психолог Изабелла Казарян в свою очередь отметила, что в Азербайджане трехлетним детям внушают, что армяне – это «злые силы», малыши начинают знакомиться с миром в искаженном виде.
Другой участник пресс-конференции –  военный эксперт Карен Вртанесян – отметил, что за последние десятилетия сложилась такая ситуация, что в результате государственной пропагандисткой деятельности в Азербайджане армян считают виновными  во всех плохих явлениях.
«Даже в нацистской Германии не проводилось такой степени человеконенавистнической пропаганды против евреев, как это делается сейчас в Азербайджане», – подчеркнул  эксперт.
На вопрос журналистов, продолжатся ли подобные инициативы, Армине Адибекян сказала: «Азербайджан не дает нам возможности остановиться, всегда есть материалы, которые нуждаются в анализе. Пока Азербайджан ведет подобную политику, мы не останемся без работы».
Она также отметила, что уже разрабатываются новые инициативы, в частности, об икорной дипломатии Азербайджана. По ее словам, на данную тему уже собрана обширная информационная база.
А. Адибекян также отметила: в международных инстанциях хорошо известно о том, какое поколение растет в Азербайджане, а также о явлениях армянофобии  в этой стране, реакция же не поступает зачастую по политическим причинам.