Կրթական համակարգն իսկապես պետք է ապակուսակցականացնել. Լևոն Մկրտչյան
ՀՀ կրթության և գիտության նորանշանակ նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր կառավարության նիստից հետ պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե նախկինում իր պաշտոնավարման տարիներն ասոցացվում են օպտիմալացման ծրագրի հետ, նշեց, որ օպտիմալացման ծրագիրը չի կարելի կապել մեկ կամ երկու նախարարի անվան հետ, այդ ծրագիրն ամբողջ գործունեության ընթացքում է:
Նրա խոսքերով՝  «օպտիմալացում» բառն արդարաբար ժողովրդի մոտ բացասական է ընկալվում, բայց գոյություն ունի ինստիտուցիոնալ խոշորացման և համապատասխանեցման ծրագիր:
«Թե այդ քաղաքականության ընթացքում ինչն է հաջողվել, ինչը երբեմն նաև չի հաջողվել, այդ խնդիրները կան: Բայց որ ուշադրության կենտրոնում համար առաջին խնդիրը պետք է լինի դպրոցն ու ուսուցիչը, պետք է փորձենք և՛ բյուրոկրատական քաշքշուկներից ազատել, և՛ թողնենք մարդիկ իրենց կրթության որակի խնդիրներով զբաղվեն»,- ընդգծեց Լևոն Մկրտչյանը:
Հարցին, թե ինչ է արվելու, որպեսզի դպրոցներն իրենց մանկավարժական կոլեկտիվներով ներգրավված չլինեն ընտրական գործընթացների մեջ,  կրթության և գիտության նախարարն ասաց, որ դպրոցները կփորձի հնարավորինս զերծ պահել ընտրական գործընթացներից:
«Դա մի քիչ բարդ է, նույն տնօրենները, ուսմասվարներն այն մարդիկ են, ովքեր ուզեն թե չուզեն տվյալ գյուղում ընտրական գործընթացներում պետք է ընդգրկված լինեն, բայց որ պետք է կրթական համակարգն իսկապես ապակուսակցականացնել և փորձել, որ տնօրենն ու ուսուցիչը զբաղվի հիմնական գործունեությամբ, դա մեզ համար առաջնահերթ է»,- նշեց Լևոն Մկրտչյանը:

Levon Mkrtchyan: The education system should be depoliticized
Today after the Cabinet meeting newly appointed Minister of Education and Science of Armenia Levon Mkrtchyan answered the journalists’ question whether or not the fact of his former years in office is associated with the optimization program. He said that the optimization program shouldn’t be linked with the names of one or two Ministers.
According to him, the word “optimization” is fairly appalling to people, but there is an institutional consolidation and harmonization program.
The Minister also said he would try to keep the schools away from electoral processes, so that the schools along with their pedagogical staff wouldn’t be involved.
“That’s a bit difficult because the same headmasters, administrators, want it or not, must be involved in the electoral process of their villages, yet our priority is to depoliticize the educational system, so that the very headmaster and teacher be engaged in their basic activities,” Levon Mkrtchyan said.