Հայաստանն ավտոփոխադրումների միջոցով կապող օղակ լինելու պոտենցիալ ունի. Գագիկ Աղաջանյան
«Այսօր մեզ համար ստեղծվել է մի իրավիճակ, որը ունիկալ է վերջին 25 տարվա ընթացքում»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց բեռնափոխադրումներ իրականացնող «Ապավեն» ընկերության գործադիր տնօրեն Գագիկ Աղաջանյանն՝ անդրադառնալով տարածաշրջանային, տնտեսական իրադարձություններին:
«Իրականում տարածաշրջանում իրավիճակ է փոխվել: Կիսաշրջափակման մեջ գտնվող երկիր ենք և ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ կարող ենք օգտվել առիթից, որը մեզ Իրանն է ընձեռում»,-նշեց նա:
Ըստ Գ.Աղաջանյանի՝ Հայաստանն ունի կապող օղակ լինելու պոտենցիալ, սակայն ավտոփոխադրումներով. «Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցումը քաղաքական պրոյեկտ է, եթե դա հաջողվի կառուցել, կարող է դառնալ տարանցիկ միայն Վրաստանի հետ: Իսկ ավտոփոխադրումների շուկան բավականին լիբերալ է Հայաստանում,  որն էլ մեզ հնարավորություն է տալիս Հայաստանը դարձնել կապող օղակ»:
«Ապավեն» ընկերության գործադիր տնօրենի խոսքով, սակայն, պետք են մաքսային օրենսդրությունում փոփոխություններ՝ տարանցիկ փոխադրումների հետ կապված. «Տարանցիկ փոխադրումների ժամանակ հարկերը, տուրքերը պետք է փոփոխության ենթարկվեն, որոնք մեզ մոտ չափազանց բարձր են»:

Gagik Aghajanyan: Armenia has the potential of becoming a transport hub
“A unique situation has occurred in Armenia for the last 25 years,” executive director at  “Apaven” cargo transportation company, Gagik Aghajanyan, told reporters at a press conference today commenting on recent regional and economic developments.
“The regional situation has actually changed, and the state which is under semi-blockade should benefit itself of the situation which is provided by Iran,” Aghajanyan stated, adding that Armenia has the potential of becoming a hub for cargo transportation.
“The Armenia-Iran railway is a political project. If succeed it may serve as transit route only for Georgia. Furthermore, cargo transportation market in Armenia is rather liberal and may serve an opportunity to turn our state into hub” Aghajanyan said.
According to him, changes are required in Tax legislation, particularly, in connection with transit transportation. “Taxes and customs for transit transportation are rather high in our state and should be amended,” the speaker said.