Թուրքիայում 1.5 մլն դոլարով վաճառքի է հանվել 300 տարեկան հայկական եկեղեցու շենքը
Թուրքիայի Բուրսա քաղաքի Սեթբաշը թաղամասում գտնվող 300 տարեկան հայկական եկեղեցու շենքը վաճառվում է 1.5 մլն դոլարով: Ըստ Ermenihaber.am-ի, այդ մասին հայտարարությունը տեղադրվել է առուվաճառքի հայտարարությունների կոմերցիոն կայքում:
Եկեղեցու եռահարկ շինությունը վերջին տարիներին ընդհանրապես չի շահագործվել ու հիմա գտնվում է կիսաքանդ վիճակում:
Ըստ աղբյուրի, անշարժ գույքի վաճառքով զբաղվող գործակալ Թայֆուն Օզենգինլերը Թուրքիայի պետական «Anadolu» գործակալության թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է, որ վերոհիշյալ Սեթբաշ թաղամասում նախկինում հայեր են ապրել:
«Ամեն անկյունից պատմության հոտ է բուրում: Եկեղեցին տարբեր նպատակներով օգտագործվել է մինչև 1980-ականները, ինչից հետո մինչև օրս մնացել է լքյալ ու անբարեկարգ վիճակում»:
Եկեղեցին զբաղեցնում է 300քմ տարածք՝ ունենալով 212քմ շրջակայք:
«Ուշագրավ է, որ «Anadolu» լրատվականը հայկական եկեղեցու վաճառքի մասին նյութը, թողարկելով երկու լեզվով, անգլերեն հրապարակման մեջ նշել է եկեղեցու հայկական լինելը, իսկ թուրքերեն հրապարակման մեջ՝ ոչ»:

В Турции 300-летнее здание армянской церкви, находящейся в квартале Сетбаши города Бурса, выставлено на продажу за 1.5 млн. долларов. Как передает Ermenihaber.am, информация о продаже была размещена на коммерческом сайте объявлений о купле-продаже.
Как отмечается, за последние годы трехэтажное здание армянской церкви вообще не использовалось и сейчас находится в полуразрушенном состоянии.
Агент по недвижимости Тайфун Озенгинлер в беседе с корреспондентом государственного информационного агентства Турции «Anadolu» сообщил, что раньше квартал Сетбаши был армянонаселенным.
«Здесь в каждом уголке дышит история. До 1980-х годов данное здание использовалось в разных целях. После этого по сей день оно остается в заброшенном и неблагоустроенном состоянии», – сказал собеседник информагентства.
Согласно информации, данная церковь площадью в 212 квадратных метров занимает территорию в 300 квадратных метров.
Ermenihaber.am пишет, что агентство «Anadolu» подготовило материал о продаже армянской церкви на двух языках – турецком и английском. В материале на английском языке указывается, что данная церковь является армянской, а в турецкой версии – нет.