Տիգրան Համասյան. Այս տարածքը, բնությունը ստիպեց, որ հենց այս ծրագրով հանդես գամ գյումրեցիներին օգնելու համար
17:25 27/02/2016
Մեկ ժամ շարունակ հայտնի դաշնակահար Տիգրան Համասյանը գյումրեցիներին կտրեց առօրյա հոգերից  և գեղագիտական մեծ հաճույք պատճառեց իր անզուգական կատարումներով:
«Համերգին կատարեցի և հին, և նոր ստեղծագործություններ: Սկզբում ցանկանում էի միայն նոր ստեղծագործություններ կատարել կապված այն գաղափարի հետ, որ մեր նպատակն է նոր բնակարաններ գնել վագոն-տնակներում բնակվող ընտանիքներին: Բայց այս տարածքը, բնությունը ստիպեց, որ հենց այս ծրագրով հանդես գամ»,-  բարեգործական համերգից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Տ.Համասյանը:
Հիշեցնենք, որ Տ.Համասյանը Գյումրիում հանդես եկավ բարեգործական համերգով՝ ի աջակցություն Գյումրու անօթևան ընտանիքների: Երկրաշարժից 28 տարի անց Գյումրիում դեռ ավելի քան 3000 ընտանիք ապրում է վագոն-տնակներում: Այդ ընտանիքներին օգնելու համար միջազգային դրամահավաք է սկսվել: Մինչև մարտի 15-ը 190 հազար դոլար հավաքելու դեպքում 13 ընտանիք բնակարանատեր կդառնա:
Նշենք, որ Տիգրան Համասյանը  պարգևատրվեց Գյումրու քաղաքապետի ոսկե մեդալով՝  ջազային և հայ հոգևոր երաժշտության զարգացման բնագավառներում ունեցած զգալի ներդրումի, մարդասիրական, բարեգործական ակտիվ գործունեության համար:

Tigran Hamasyan: This place, the environment made me perform this concert to help the people in Gyumri
Renowned Armenian pianist Tigran Hamasyan took away daily worries of the people of Gyumri and delivered an aesthetic delight through his marvelous performance.
“I performed old and new works. First, I thought to play only new works, which would symbolize the mission of the project - to buy new houses for the families living in the temporary shelters. However, this place, the environment made me perform this program,” Hamasyan told the reports, following the charity concert for the homeless families in Gyumri.
It is noted, that more than 3000 families still live in temporary shelters in Gyumri 27 years after the devastating earthquake. An international fundraiser has been launched to collect 190 thousand USD. If the missions fulfills till March 15, 13 families will have new apartments.
Earlier, Gyumri Mayor awarded Hamasyan of Gold Medal for his outstanding contribution to the development of jazz and national spiritual music, humanitarian and charity activities