Նոր Ջուղան միջգաղթավայրային կարևոր նշանակություն է ունեցել. Հուշարձանագետ
«Բոլոր այն գաղթավայրերը, ուր մենք այցելում ենք, գերեզմանոցները շատ կարևոր են ուսումնասիրության համար: Դրանք ոչ միայն տվյալ բնակավայրերի անձնագրերն են, այլ նաև տապանագրերը պարունակում են տեղանուններ, որից միանգամից հասկանում ենք, թե որտեղի հայերեն են այդտեղ հաստատվել»,- Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտում ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության կողմից կազմակերպված «Նոր Ջուղա» խորագիրը կրող գիտաժողովի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը:
Նա նշեց, որ այս առումով բացառություն չէ նաև Նոր Ջուղան, որի հասարակական գերազմանատանը 2009-2011 թվականներին 17-18-րդ դարերով թվագրվող 12 հազարից ավելի տապանաքարեր են ուսումնասիրել, լուսանկարել:
«12 հազար տապանաքարից միայն 250-ի տապանագրերն են պարունակում տեղանուններ: Տեղանուններ կան, որոնք գյուղերի են վերաբերում, որոնց անուններն իսպառ մոռացության են մատնվել, հայտնի չէ, թե հայրենիքի որ մասում են դրանք գտնվում, մինչև երբ են հայաբնակ եղել: Տարբեր տեսանկյունից մեր պատմական, աշխարհագրական վայրերի ուսումնասիրության առումով լրացնում են մեր իմացությունները»,- ասաց Ս.Կարապետյանը:
Ըստ նրա, Նոր Ջուղայի տապանագրերի վրայի տեղանունները կարելի է երկու խմբի բաժանել՝ տեղանուններ, որտեղ ծնվել է տվյալ հանգուցյալը, տեղանուններ, որոնք արդեն գաղթավայրի պատմության մաս են կազմում:
«Սա ցույց է տալիս, որ Նոր Ջուղան միջգաղթավայրային կարևոր նշանակություն է ունեցել: Տարբեր երկրներում ՝ Անատոլիայից մինչև Հնդկաստան, Միջագետք, ծնված հայերն ի վերջո ամփոփվել են Նոր Ջուղայի գերեզմանոցում: Սա նշանակում է, որ իրենց կյանքի ընթացքում, ծավալած գործունեության բերումով կապված են եղել Նոր Ջուղայի հետ»,- ասաց Ս.Կարապետյանը:
Իրանի Սպահան քաղաքի Նոր Ջուղա թաղամասը կարևոր կենտրոն է եղել պարսկահայության համար։ Նոր Ջուղա հայաքաղաքը հիմնվել է 1606 թվին, երբ Շահ Աբաս Մեծը Արևելյան Հայաստանից ու հարակից տարածքներից մոտ 300.000 հայ տեղահանեց ու գաղթեցրեց Իրանի խորքերը։

“It is very important to study all those colonies and cemeteries we visit. These are not only the ids of those places, but the tombstones carry toponyms showing that it was Armenians who settled there,” said expert in monuments, Samvel Karapetyan after the “New Julfa” conference held in the National Museum-Institute of Architecture of Armenia by the Ministry of Urban Developments.
He also added that New Julfa isn’t an exception, where in the public cemetery more than 12k tombstones dating back to 17-18th centuries were studied and photographed in 2009-2011.
According to the expert, the toponyms engraved on the tombstones can be classified in two groups; places where the deceased used to live, and those that are a part of the colony’s history.
“This shows that New Julfa played an important inter-colonial role. Armenians born in different countries from Anatolia to India and Mesopotamia were finally buried in the cemetery of New Julfa. This means they are associated with New Julfa that their lives and activities,” said Karapetyan.
New Julfa district of Isfahan was an important centre for Persian-Armenians. It was built in 1606 when Shah Abbas the Great resettled 300k Armenians from East Armenia to the farthest parts of Iran.