«Ինտելեկտուալ Ռենեսանս» հիմնադրամը գնել է Վիլյամ Սարոյանի՝ Ֆրեզնոյի առանձնատունը
Ամերիկահայ գրող Վիլյամ Սարոյանի՝ Ֆրեզնոյում գտնվող առանձնատունը, որտեղ մեծանուն հայն ապրել է իր կյանքի վերջին 17 տարին, վերակառուցվելու է որպես տուն-թանգարան: Այս մասին տեղեկանում ենք «Ինտելեկտուալ Ռենեսանս» հիմնադրամի տարածած հաղորդագրությունից:
«20-րդ դարի ամերիկյան գրականության հսկաներից մեկը՝ Վիլյամ Սարոյանն ապրել  և ստեղծագործել է Ֆրեզնոյի Գուպեր միջնակարգ դպրոցից (Gooper Middle School) արևմուտք ընկած 2729 Գրիֆիթ Վեյ (W Griffith Way) փողոցում գտնվող առանձնատանը: Այսօր մեծանուն գրողի տունը գտնվում է ամայացած ու դատարկված վիճակում՝ փայտե պատուհաններով, խնամքի բացակայության արդյունքում առաջացած լուրջ վերանորոգում պահանջող պատերով, հատակով և այլն:
Խորապես գիտակցելով Սարոյանի թողած ժառանգության համամարդկային կարևորությունը, հաշվի առնելով առանձնատան անմխիթար վիճակը և նպատակ ունենալով փրկել այն ոչնչացումից՝ 2015 թվականին այն գնեց Արթուր Ջանիբեկյանի կողմից հիմնադրված «Ինտելեկտուալ Ռենեսանս» հիմնադրամը, որը վերջին երկու տարիների ընթացքում զարկ է տվել հայերեն Wikipedia-ի զարգացմանը և նպաստել հայկական ինտելեկտուալ ներուժը միջազգային մակարդակի բարձրացնելուն: Առանձնատունը վերակառուցվելու է որպես տուն-թանգարան, որն ապրելու է ստեղծագործական բուռն կյանքով՝ հանդիսանալով մշակութային օջախ ոչ միայն համայն հայության, այլև ամբողջ աշխարհի համար: Տուն-թանգարանում կազմակերպվելու են գրական երեկոներ, փառատոններ և այլ մշակութային միջոցառումներ:
Ինտելեկտուալ Ռենեսանս հիմնադրամը մշակում է, և շուտով հանրության դատին կհանձնի տուն-թանգարանի վերակառուցման նախագիծն ու գործունեության պլանը»,-նշված է հիմնադրամի տարածած հաղորդագրությունում:
Հիշեցնենք, որ Սարոյանի տան աճուրդը տեղի է ունեցել 2015 թ.  մայիսի 5-ին` Ֆրեզնոյի շրջանային դատարանում։ Տունը 1981թ Սարոյանի մահվանից հետո ունեցել է երեք սեփականատեր և երկու անգամ հայտնվել է սեփականության իրավունքը կորցնելու վտանգի տակ: Հարևան Էրնի Բական ասել, որ տունը վարձակալության է տրվել և զավթվել է ապօրինի հողակալների կողմից: Փոքրիկ՝ 1228 քառակուսի ոտնաչափ ունեցող տունը կառուցվել է 1964 թվականին: Ունի երեք ննջարան և մեկ լոգասենյակ: Հարևանի խոսքով, երբ տան սեփականատերը եղել է Սարոյանը, տնկել է պտղատու ծառեր: Սարոյանը 30 դոլար է վճարել նրան իր բացակայության ընթացքում ծառերը ջրելու, խնամելու համար: Տունը ներառված է քաղաքային պատմական արժեքների ցանկում։ Տան վրա 1989 թվականի հուշատախտակ է տեղադրվել, որի վրա գրված են այն 10 գրքի վերնագրերը, որոնք Սարոյանը գրել է այդ տանն ապրելու ընթացքում:

The central Fresno house that famed Armenian-American writer William Saroyan lived in for the last 17 years will be reconstructed as a house museum, according to the “Intellectual Renaissance” Foundation message.
“One of the giants of the 20th century American literature William Saroyan lived and worked in a house at 2729 W. Griffith Way, just west to Cooper Middle School. Today the house of the great writer is abandoned with wooden windows, walls and floor requiring major renovations.
Profoundly aware of the universal importance of Saroyan’s heritage, considering the poor conditions of the house and intending to save it from destruction, in 2015 the house was bought by the “Intellectual Renaissance” Foundation founded by Arthur Janibekyan, that promoted the Armenian Wikipedia during the last two years and contributed to the increase in Armenian intellectual potential. The house will be reconstructed as a house museum that will live a full creative life becoming a cultural center for not only Armenians, but also for the whole world. The house museum will hold literary evenings, festivals and other cultural events under its roof.
The “Intellectual Renaissance” Foundation will soon present the reconstruction plan,” reads the message.
The auction for Saroyan’s home took place on May 5, 2015. The house has had three different owners since Saroyan’s death in 1981 and has fallen into foreclosure twice, according to Fresno County public property records. Neighbor Ernie Baca said the house had been used as a rental for years and attracted squatters. The small, 1,228-square-foot house was built in 1964. It has three bedrooms and one bathroom. When Saroyan owned the house, fruit trees and weeds grew around the property, Baca said. Saroyan would pay Baca $30 to water the trees and the weeds when he was away. The Saroyan house is on the local register of historic resources. The plaque, which lists 10 pieces of Saroyan’s work written while living in the house, was installed in 1989.