Իրինա Ռոդնինա. «Տաղանդներ կան, հարկավոր է գտնել նրանց»
Օլիմպիական խաղերի եռակի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության 10-ակի և Եվրոպայի առաջնության 11-ակի չեմպիոն գեղասահորդ Իրինա Ռոդնինան կրկին Հայաստանում է: Աշխարհահռչակ գեղասահորդը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսել է իր անունը կրող մարզադպրոցի և հայ երեխաների մասին:
«Մենք նոր ենք եկել սահադաշտից: Այստեղ խնդիր չպետք է լինի վարպետության դասեր տալը, ուղղակի դասընթացների հաջորդականություն է պետք: Դրանք պետք է լինեն մարզիչների համար: Այդ ամենը գեղեցիկ է դիտվում լրագրողների, նույնիսկ երեխաների համար: Բայց պետք է ավելի լուրջ աշխատանք տանել»,- Ռոդնինայի խոսքերը մեջբերել է ՀԱՕԿ-ի պաշտոնական կայքը:
Խոսելով Եվրոպայի անցած առաջնության մասին և անդրադառնալով մրցավարության հարցին՝ օլիմպիական եռակի չեմպիոնը փաստեց. «Գեղասահքում մենք երբեք չենք քննարկում մրցավարների որոշումները: Կարող ենք դժգոհ լինել արդյունքից, բայց գեղասահքի չգրված օրենքն է՝ չդատել մրցավարների որոշումները: Հիմա մրցավարների աշխատանքը բավական դժվարացել է: Ամեն ինչ կախված է համակարգչից: Իսկ եթե ցանկություն ունեք մրցավար ունենալ, ապա, կարծում եմ, ռուսաստանյան ֆեդերացիան պատրաստ կլինի աջակցել այդ հարցում»:
Օլիմպիական չեմպիոնը խոսել է նաև հայկական դպրոցի, երեխաների հեռանկարների մասին. «Չեմ կարող ասել, որ հայ պատանիների մեջ տաղանդավոր երեխաների չեմ տեսնում, չեմ կարող ասել, որ նրանք չկան: Պարզապես ուշ-ուշ եմ այցելում Հայաստան: Եթե ինչ-որ արդյունքների մասին ենք ուզում խոսել, ապա պետք է շարունակական աշխատանք կատարել: Հիմա հարկավոր է, որ համբերություն ունենանք և իսկապես սկսենք աշխատել: Տաղանդներ կան, հարկավոր է գտնել նրանց»:
Դեռևս 2015 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը և Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկա են գտնվել Իրինա Ռոդնինայի նորակառույց գեղասահքի մարզադպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությանը:

Irina Rodnina on finding talented people
Irina Rodnina who won 10 successive World Championships and three successive Olympic gold medals is once again in Armenia. The world famous figure skater spoke about the figure skating school bearing her name and Armenian children during a press conference.
“We have just come from the rink. The problem shouldn’t be giving master classes but their sequence. The master classes should be given for coaches, too. Everything seems very beautifull for reporters and even for children, but we should work more and more”, National Olympic Committee of Armenia cited Rodnina.
Speaking about the past European Championship and the problem related with referees, the three-time Olympic champion said, “We never discuss referees’ decisions in figure skating. We may be displeased with the result but the unwritten law of figure skating is not to discuss referees’ decisions. Now referees’ work is quite difficult, everything is connected with computer. If you want to have a referee I think that the Russian Federation will be ready to support you”.
The Olympic champion also spoke about the Armenian school and the perspectives of Armenian children. “I can’t say that I don’t see talented children in Armenia. I just rarely visit Armenia. For having good results one should work continuously. Now we need to have patience and really start working. There are talented children, we need to find them”.
Back in December 2015, the President of Armenia, Serzh Sargsyan, the Minister of Sport and Youth Affairs, Gabriel Ghazaryan, and the Yerevan Mayor, Taron Margaryan, attended the opening ceremony of the figure skating school named after Irina Rodnina